Wpis z mikrobloga

Co robi się kiedy wiertło jest zbyt cienkie do uchwytu wiertarki, np. poniżej 1mm średnicy? Logika amatora podpowiada, że powinny być na takie sytuacje dostępne jakieś redukcje, czyli mniejsze futerko samozaciskowe ze szczękami łapiącymi cienkie wiertła i z chwytem wałkowym jak zwykłe wiertło, który można po prostu wkręcić w oryginalny uchwyt wiertarki. Ale szukając w internecie to tak w sumie mało tam jest takich rzeczy, tylko albo są jakieś uchwyty do mocowania na wałek silnika (czyli co, rozbebeszać wiertarkę i nakładać cały inny uchwyt, po to żeby wywiercić dwie dziurki?), albo takie z sześciokątnym chwytem jak bity do wkrętarek (wiertarka to złapie, ale w sumie dlaczego tak to wygląda?), albo z jakimiś dziwnymi i bardziej profesjonalnymi, jakimiś Morse'ami, sds czy tam cholera wie itd., albo do małych wiertareczek Dremela itd. Jeśli zaś już zdarzy się coś takiego o czym piszę to często chwyt wałkowy jest w tym dziwnie długi, a ogólnie to wszystko jest jakaś nonameowa chińszczyzna, a nie jakaś Makita czy tam inne bardziej profesjonalne firmy, czyli trochą tak jakby robienie tego było nie przewidziane w lepszych markach. Jak to jest?
#majsterkowanie #diy #slusarstwo
  • 15
@Pitaq: Np. o tym pisałem. Dlaczego ten wałek jest radełkowany? Trochą tak jakby miał być używany ręcznie a nie wkładany w wiertarkę.
@Smarek37: No jak uchwyt jest np. do 2mm to jak ma zacisnąć wiertło 1mm? Rozumiem, że w takim przypadku potrzebuję całej, nowej wiertarki dostosowanej do takich wierteł?
@Smarek37: Ja mam wkrętarkę, która coś takiego łapie i czasami 1 czy tam 1,5mm coś tam wierciłem, jakiś duperel. Ale zastanawiało mnie bardziej jak to jest rozwiązywanie ogólnie, bo przecież można mieć np. uchwyt stołowy do wiertarki i tym sobie delikatnie coś wywiercić, ale już wiertarka dostosowana do uchwytu sama w sobie możliwosći złapania cienkiego wiertarka może nie mieć, więc zastanawiałem się co wymyślono na tę okazję, a tu się okazuje,
No rozumiem, ale dlaczego te adaptery mają sześciokątne chwyty


@niecodziennyszczon: bo zwykle służą do wkrętarek, żeby można było szybko przerzucać: wiertło w uchwycie do nawiercania otworu i bot do wkręcania wkręta.

i dlaczego nie ma ich oryginalnych, firmowych wersji?


@niecodziennyszczon: w sumie nie wiem, bo faktycznie nie ma. Na szybko wygooglałem jedynie takiego dynksa produkcji Boscha, ale do większych wierteł (od 1mm). Może chodzi o to, że przy takich cienkich