Wpis z mikrobloga

Mirasy możecie wyjaśnić mi jedną rzecz?
Obecnie jako drugi router w domu mam ASUS DSL-AC68U (1900Mb/s a/b/g/n/ac)
Zachcianka spowodowała, że zamieniłem go na TP-Link EAP610 (802.11a/b/g/n/ac/ax 1800Mb/s)
Chciałem jakiś fajny, mocny, nowoczesny AP, bo zależało mi tylko na wydajności/prędkości po WIFI
Po testach średnio o 10-15% TP-Link przegrywa, ze starym Asusem.
Czy to normalne? Czy kwestia jakiś ustawień? Liczyłem raczej na skok wydajności.
"Test" wykonywałem kilkukrotnie tylko za pomocą speedtest'a.

#internet #komputery #router #routery #siec #sieci #wifi #informatyka
  • 6
  • Odpowiedz
@Wojtas87: Łączysz się po kablu, czy po WiFi? WiFi 5 czy 2,4 Ghz? Sprawdzałeś na innych urządzeniach? Jakie są pingi z poziomu routera? Za mało precyzjnie, zamykam i odsyłam do regulaminu elektrody ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@razzor91: stary router jak i nowy AP wpięte mają kabel lan od światłowodu 600mb
Głównie sprawdzałem na urządzeniu z WIFI 6 po WIFI
Na innych urządzeniach po 2,4ghz czy 5ghz sytuacja jest analogiczna, stary router wypada lepiej.
  • Odpowiedz
@Wojtas87: Piszesz, że stary 1900Mbs, a nowy 1800Mbs czy to nie będzie tym czynnikiem?

PS: Ogólnie z doświadczenia powiem Ci, że tplinki nie słyna z super jakości i wydajności. To taka tania firma od urzadzeń sieciowych.
  • Odpowiedz
  • 0
@MWittmann: Sam jestem ciekaw czy podane prędkości 1900 cs 1800 mają na to właśnie jakiś wpływ.
Tak wiem, że TP-Link to ładnie rozreklamowany i wyglądający średniej klasy produkt, ale liczyłem, że kupując nowoczesny "profesjonalny" produkt do zadań hotelowych itp naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami itp da mi powiedzmy te kilkanaście procent wydajności więcej niż stary router.
  • Odpowiedz