Wpis z mikrobloga

#sejm #polityka #rzad
Jak to jest z posłami i ministrami?
Jak poseł zostaje ministrem, to rozumiem, że cały czas pozostaje posłem i ma obowiązek brać udział na posiedzeniach sejmu?
Jak ministrem zostaje ktoś spoza sejmu, to jedyne, co może robić na posiedzeniach sejmu, to przemawiać na mównicy (głosować nie może, bo w końcu nie jest posłem).
Do niedawna myślałem, że do rządu można wejść jedynie jak się jest w sejmie, a tu się okazało, że jak Morawiecki po raz pierwszy wchodził do rządu Szydło, to nie był w ogóle posłem a potem stał się jeszcze premierem XD
  • 5
@XD__: Minister ani Prezes Rady Ministrów nie muszą być posłami ani senatorami, ale mogą. Premier może być równocześnie ministrem oraz przewodniczącym komisji.

Marek Belka to dobry przykład. Nie był nigdy posłem ani senatorem, ale był dwa razy premierem, a w drugim swoim rządzie był również ministrem sportu.
via Wykop
  • 0
@hoodoovoodoo: A jak jest z obowiązkami poselskimi dla posłów ministrów? Rozumiem, że nie muszą się zrzec bycia posłem na rzecz bycia ministrem?
Rząd ma własne ławy na sali posiedzeń - czy tam są miejsca tylko dla ministrów posłów czy dla każdego ministra? Co wtedy ma do roboty minister nie poseł? Tylko jakieś przemówienia wygłasza?
A jak jest z obowiązkami poselskimi dla posłów ministrów? Rozumiem, że nie muszą się zrzec bycia posłem na rzecz bycia ministrem?


@XD__: Nie muszą.

Rząd ma własne ławy na sali posiedzeń - czy tam są miejsca tylko dla ministrów posłów czy dla każdego ministra?

W teorii dla każdego ministra, w praktyce liczba ministrów nie jest ograniczona. ;)

Co wtedy ma do roboty minister nie poseł? Tylko jakieś przemówienia wygłasza?

To co