Wpis z mikrobloga

@szklarskaporeba: jakie akty mam Ci wymienić. Rady nadzorczej TVP nie powołuje minister. Nawet PIS tego nie mógł zrobić, więc wykombinował legalne obejście tego i powołał RMN.

Np. Swoje wątpliwości przedstawił również prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem działania ministra nie były oparte na wystarczających podstawach prawnych. Jak czytamy w wywiadzie:

„Należało najpierw wykonać wyrok TK, a potem dopiero przystępować do ewentualnych działań dotyczących zarządu i rad nadzorczych, ale
@Zenek_: zgadzam się i za to PiS był gnojony i słusznie. Ja pytam o obecne podejście KO do TVP. Minister Sienkiewicz też nie może zmieniać prezesa TVP a to zrobił.

@skdk ja to wiem, początkowo zrobił, ale jednak nie do końca tak mógł więc wyskoczyli z RMN.

Ja pytam o legalność działań KO. To że PiS też działał nielegalnie lub na granicy legalności to wiem.
Miało być inaczej, co nie?
@jakacper: problem jest taki, że jak nie poruszam się w ramach obowiązującego prawa, to zwolennicy PiS albo innej partii za jakiś czas mogą powiedzieć to samo, w każdym temacie i robić co im się podoba.
@Zenek_: ale głupoty... Opinie są różne na wiele tematów, również na te, które grzała opozycja na początku wybryków PiS. Kto kogo w co rozgrywa dopiero się okaże, bo sytuacja jest rozwojowa i kreowanie rzeczywistości w której Tusk przewidział weto jest śmieszne.

Co szkodziło koalicji zrealizować wyrok TK i powołać radę nadzorczą tvp zgodnie z konstytucją przez KRRiT? Nie wiem, ale się domyślam.
@Gonzzo: No i RMN też nie jest zgodne z konstytucją, bo ignoruje w dokładnie ten sam sposób KRRiT jako organ konstytucyjny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cytując wyrok TK odnośnie pierwszej ustawy:

Art. 1 pkt 2 lit. b ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim (...) wyłącza udział Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w procedurze powoływania i odwoływania członków zarządu spółek publicznej radiofonii i telewizji, jest
@skdk: masz cos co potwierdzi nieprawdziwość poniższego?

"Nieporozumieniem jest sugestia, że TK w 2016 r. oceniał przepisy ustawy o RMN (tych nie oceniał, bo nie były zaskarżone), albo w tej kwestii się wypowiadał. Wprost TK o tym w uzasadnieniu pisze! Załączam fragmenty.

Ale najlepsze jest to, że sam TK w stwierdził, że przepisy ustawy o RMN obowiązują i tylko Rada jest uprawniona do zmian w organach spółek medialnych:

„Z chwilą wejścia
@Zenek_: to jest symetryzm. Nie zgadzam się z Twoją opinią. To co mówią prawnicy i konstytucjonaliści (nie tylko przychylni PiS) bardziej mnie przekonuje.