Wpis z mikrobloga

Panowie mam pytanie, mam nową umowę na internet, w dzień tj. 11-23 prędkość do 550 mb/s pobieranie, a wysyłanie do 150 (cała doba).
I w dzień faktycznie speedtest.net pokazuje 530-560 mb/s, a upload 195 mb/s (czyli więcej jak w umowie nawet). Natomiast w godzinach nocnych powinno być do 750 mb/s pobierania, a jest góra 660-670.
Wydaje mi się, że mój zestaw powinien to uciągnąć:
- Płyta główna MSI B450-A PRO MAX (w specyfikacji LAN pokazuje 1x Realtek® 8111H)
- Router Huawei HS8145V (tutaj niby w opisie że ma 4 porty 10/100/1000BASE-T (RJ45)
- No i kabel no nie wiem RJ45 chyba bo co innego by miało być, zwykły kabel Ethernet.

Zanim zacznę robić gówno burze u operatora, gdzie szukać przyczyny, że nie dobija do 750 mb/s w nocy?
Kabel ogranicza? Coś źle podłączone? Czy zapis w umowie "do" robi ten stan, że wcale tego 750 mb/s nie muszę mieć? #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #internet #pcmasterrace #darnet #zalesie
  • 8
  • Odpowiedz
@przodowyryl w Polsce masz umowy z prędkością "do".
Sprawdź też na telefonie jakimś speedtestem np meteorem, mi laptop też nie chce pociągnąć 1 gigabita, a telefon bez problemu przekracza tą wartość.
  • Odpowiedz
@przodowyryl u mnie w takiej sytuacji wysłali drugi router który naprawił sytuację.

Nawet pytałem na wypoku dlaczego po kablu mam 1/5, a po WiFi 1/2 deklarowanej prędkości i nikt nie wpadł na to że ograniczeniem jest router który wg specyfikacji powinien to prawie ogarnąć.
  • Odpowiedz
@przodowyryl to ze router ma porty gigabitowe nie znaczy ze tyle potrafi ogarnac wan to lan (routing w routerach oparty jest na procesorze). Podlacz sobie bezposrednio kabel internetowy do kompa (bez routera) i sprawdz :)
  • Odpowiedz