Wpis z mikrobloga

Pytanie treści elektrycznej. Robię projekt na studia - prowadzący twierdzi że na oświetlenie nie jest potrzebna różnicówka, stad moje pytanie jak to w końcu jest ?

Z mojego praktycznego punktu widzenia wszelkie instalacje w układzie TNS zasilałem odpowiednio z róźnicówki-> nadprądowy.
Kompletnie nie rozumiem jego pytanie dotyczącego tego czemu jest różnicówka.

#elekryka #elektronika #sep #pytanie #prawobudowlane #prawo #studia #elektrykapradnietyka
  • 9
@fan_internetu: Mi wywaliło różnicówkę jak lampa (plafon) LED się sfajczyła, padła jedna z diod i przepalało się aż doszło do śrubki w metalowej obudowie. Tak więc przydało się że nie olałem podpięcia uziemienia, bo z zewnątrz nic nie było czuć ani widać jeszcze.
atehxx - @fan_internetu:  Mi wywaliło różnicówkę jak lampa (plafon) LED się sfajczyła...

źródło: IMG_20231205_191603

Pobierz
@fan_internetu jeśli lampa ma metalowa obudowę to musi być w niej uziemienie w przypadku przebicia pojawia się na niej wysokie napięcie jeśli mówimy np o oświetleniu żarówkami gu10 to tutaj nie musi być uziemienia
Większość lamp posiada metalowe obudowy takie wiszące.
@fan_internetu: Norma PN-HD 60364-4-41: 2009 nakłada obowiązek instalowania różnicówek wysokoczułych w gniazdach wtyczkowych o prądzie znamionowym do 20 A oraz urządzeniach ruchomych na zewnątrz (do 32 A). Ważnym uzupełnieniem jest zapis w PN-HD 60364-4-41:2017-09 nakazujący stosowanie różnicówek w obwodach oświetleniowych w gospodarstwach domowych. Wcześniejsza, PN-HD 60364-4-41:2009, ograniczała się do oświetlenia w łazience.
Jeżeli oprawa posiada dostępne elementy metalowe obudowy i jest zaliczana do urządzeń klasy 1 ochronności. Posiada zacisk do podłączenia