Wpis z mikrobloga

Mircy, deweloper przygotował pod kominek kratkę do komina i dolot świeżego powietrza takim kanałem (pic rel). W pierwszym planie chcieliśmy zrezygnować całkowicie z kominka, więc chciałem uzupełnić wylewkę w tym miejscu na równo. Ostatnio żona zaczęła przebąkiwac że może jednak kiedyś kominek zrobimy. Co z tym kanałem na tą chwilę zrobić żeby w przyszłości móc go wykorzystać? Wykończyć kratką i mieć nawiew czy zaślepić jakoś? Na podłodze będą płytki gresowe.
#remontujzwykopem
roonie - Mircy, deweloper przygotował pod kominek kratkę do komina i dolot świeżego p...

źródło: IMG_20240103_081413

Pobierz
  • 16
Kominek bardzo dobra rzecz. My też na początku nie chcieliśmy ale z czasem uznaliśmy że dobrze mieć w domu awaryjne źródło ciepła. Mieszkamy w miejscowosci w której jest linia napowietrzana i przy większych wichurach prądu brak. Mamy ogrzewanie piecem gazowym ale bez prądu to on niespecjalnie działa. W zimę ładuje 3-4 kostki brykietu i ciepełko aż miło.
@kudzu_root: no proszę, a ja myślałem że drewno to biomasa uznawana za odnawialne źródło energii i jest w Uni nawet promowane ogrzewanie przy jego użyciu, szczególnie przetworzonymi odpadami z przemysłu drzewnego takimi jak pellet, ale co ja tam wiem. Kraków to wyjątek na mapie Polski, i jest to uchwała samorządowa, nie zakładałbym że kiedykolwiek się rozszerzy na całe województwo jak to sugerujesz.
@ZielonaOdnowa: Czytałem, że będzie zakaz. Biomasa to tylko wymysł polityczny.

"Czy spalanie drewna jest szkodliwe (a dokładnie czy negatywnie wpływa na jakość powietrza), to trzeba wyraźnie stwierdzić, że niestety tak. Spalanie drewna jest szkodliwe, bowiem dym pochodzący ze spalania drewna składa się ze złożonej mieszaniny gazów i drobnych cząstek (zwanych również zanieczyszczeniem cząstkami stałymi, pyłem zawieszonym lub PM). Oprócz zanieczyszczeń cząsteczkowych, dym drzewny zawiera kilka toksycznych zanieczyszczeń powietrza [1] , są
@ZielonaOdnowa: Nie mogę teraz znaleźć, to był jakiś art w gazecie o lobbystach ekologicznych w strukturach Unii. Skoro gaz już nie jest eko to jestem w stanie uwierzyć, że tym bardziej drewno nie będzie. W Warszawie tez masz tymczasowe zakazy palenia w kominkach.
@kudzu_root:

Skoro gaz już nie jest eko to jestem w stanie uwierzyć, że tym bardziej drewno nie będzie.


Gdzie tu związek? Kraków zakazuje spalania drewna na podstawie emisji pyłów a Unia kieruje się emisja CO2, przy spalaniu drewna emitujesz CO2 które pochłonęło w czasie wzrostu, jeśli posadzisz w miejsce wyciętego nowe drzewo, co już regulują inne przepisy, to masz zeroemisyjnosci. W przypadku gazu ziemnego emitujesz CO2 które było pod ziemią miliony
@ZielonaOdnowa: Kiedyś ponoć zależało na czystym powietrzu. Nawet tak program nazwano, finansowany m.in. ze środków europejskich. . Teraz emisja C02 odkąd Niemcy już nie będą sprzedawali gazu. Drewno emituje Co2, niemieckie pompy ciepła nie. Do tego palenie drewnem jest szkodliwe dla zdrowia, także wierze w co czytałem.
@kudzu_root: a czyli od początku chodziło o "hurr durr Unia zła chce żeby Polacy marzli" xD
Wszystko co naplotles w tym wątku to bzdury bez żadnego pokrycia. Czyste powietrze to zupełnie co innego niż emisyjność, no i z tego programu oprócz gazu można było dofinansować zakup kotła na drewno, pellet, ba, nawet na wungiel ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Najlepiej wymieszać emisyjność CO2 z czystym powietrzem, nabzdurzyc cos
@ZielonaOdnowa: Nie, kochaniutki. Żadne hur durr po prostu opalanie drewnem jest szkodliwe dla zdrowia, do tego emituje C02. Dofinansowanie na kotły na groszek przecież już jest wycofywane, na drewno też będzie.

Do tego nie wiem skąd masz fiksacje na palenie żydami? Niemieckie wychowanie? xD
  • 0
@kudzu_root: @ZielonaOdnowa spokojnie, chodzi tu tylko o postawienie kominka jako awaryjne źródło ciepła w razie awarii pieca. A właściwie nawet na pozostawienie możliwości postawienia, także luz. Regularnego palenia na pewno nie będzie.