Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór,
Czy dorabia tu ktoś kto się zna na prawie? Mam parę pytań o zadośćuczynienie, terminowość, odsetki. Ktoś poświęci mi 5 minut? Mogę coś postawić na pyszne czy glovo czy uber za 3 dyszki.
#prawo #komornik
  • 9
  • 0
@toshibaas: Dzięki.
Sprawa wygląda tak.
Zostałem kiedyś zaatakowany z użyciem narzędzia. Trafiłem do szpitala, przeżyłem, ciężka sprawa.
Gość skazany, jakiś czas temu zakończyła się rozprawa takim werdyktem: Odszkodowanie + zadośćuczynienie w kwocie 73k dla mnie, on ograniczenie wolności w postaci obroży elektronicznej.
Taki wyrok zapadł dnia 4 grudnia.
Czyli rozumiem, że 5 grudnia musiał mi już zapłacić kwotę 73k - tak?
Oczywiście pieniędzy do teraz nie dostałem. Mój adwokat twierdzi, że
@mkk141: czemu nie zapytasz o to swojego pełnomocnika, skoro korzystasz z jego usług?

Wymagalność obowiązku naprawienia szkody powstaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Mówisz, że wyrok zapadł 4 grudnia - to był wyrok I instancji, II instancji? Od tego w ogóle zależy czy on jest prawomocny. Załóżmy, że wyrok wydany 4 grudnia był wyrokiem II instancji, prawomocnym, no to wtedy od 4 grudnia masz wymagalne roszczenie - jeżeli nie zapłacił 4
  • 0
@Baylon: Wiesz, żyjemy w kraju w którym trochę każdy chce nas oszukać. Ja po prostu wolę konsultować pewne rzeczy. Mój pełnomocnik nie wygląda na krawaciarza obytego w 100% tylko trochę na takiego wujaszka. I żałuję, że się na niego zdecydowałem.
Wyrok był II instancji, czyli sądu apelacyjnego.
  • 0
@Baylon: Tak, rozumiem to, że to również jest przestępstwo, tak jak zatajanie majątku przed sądem w celu przedłużania bądź niepłacenia tej kwoty. Natomiast interesuje mnie kwestia odsetek i spłacania zadośćuczynienia. Czy ja muszę zaakceptować zaproponowany system ratalny oskarżonego? Czy jest to bez mojego udziału i po prostu będzie płacił 300zł/msc?
@mkk141: Nie musisz niczego akceptować, no chyba, że Sąd orzekł, że naprawienie szkody ma nastąpić w określonych ratach. Co do zasady, taka kwota w całości jest natychmiast wymagalna (innymi słowy - od razu możesz domagać się spłaty całości).

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w drodze ugody ze skazanym uzgodnić spłatę ratalną, niemniej jest to tylko i wyłącznie twoja wolna wola. Ty w sytuacji, w której dostaniesz wyrok opatrzony klauzulą
Nie wiem jak w praktyce wygląda temat, gdyby np. gość zarabiał minimalną i praktycznie nie mógł Cię spłacić -


@Baylon: Dosłownie nic. Odsetki będą rosły, komornik umorzy postępowanie jako bezskuteczne po jakimś czasie i @mkk141 będzie musiał pilnować, żeby tytuł wykonawczy mu się nie przedawnił po 6 latach od uprawomocnienia się postanowienia komornika. Nie ma niestety sposobu na wyegzekwowanie czegokolwiek od osoby, która nie ma na siebie żadnych nieruchomości, ruchomości i