Wpis z mikrobloga

#komputery #pytaniedoeksperta #pcmasterrace #elektronika

Drodzy panie i panowie, jest sobie wentylator komputerowy o stalej predkosci obrotowej.
Chciałbym wiedzieć, ile prądu jeden taki ciagnie, natomiast producent podaje specyfikacje w ten sposób:

4V-12 VDC/ 0,09A-0,27A/ 0,36W-3,2W

Skoro jest staloobrotowy, to dlaczego producent podaje tutaj zakres? I to z takim wielkim rozstrzalem 0.36 - 3.2W?
  • 8
@balrog84 oki, dziwnie duży ten rozstrzal po prostu. Jak go zasilam z 12V (max) to powinienem oczekiwać wartosci z tego najnizszego zakresu czy zle myślę?

@JestemKrzysio: no wlasnie nie bardzo, nie startuje ponizej konkretnego napiecia, a powyzej tej granicy predkosc sie nie zmienia (empirycznie sprawdzane, wiec moze jakas tam niezauwazalna roznica jest). Producent tez podaje stale obroty 800/min +-10%.
dthprf - @balrog84 oki, dziwnie duży ten rozstrzal po prostu. Jak go zasilam z 12V (m...

źródło: 1000019410

Pobierz
@dthprf: producenci zazwyczaj podają max obroty, czasem jeszcze minimalne, a jak podadzą napięcie startowe to w ogóle super.

Cudów nie ma - jak taki wentylator dostanie napięcie niższe niż 12V, to będzie obracał się wolniej, aż do napięcia, przy którym nie będzie w stanie wystartować.

Tu na przykładzie losowego wentylatora Be Quiet, napięcie vs obroty:
JestemKrzysio - @dthprf: producenci zazwyczaj podają max obroty, czasem jeszcze minim...

źródło: bq

Pobierz
Skoro jest staloobrotowy, to dlaczego producent podaje tutaj zakres? I to z takim wielkim rozstrzalem 0.36 - 3.2W?


@dthprf: pobór mocy zależy od oporów w czasie pracy. W skrócie: 0,36W będzie w próżni albo na wietrze wiejącym "z prądem", 3,2W przy przepływie zatkanym ręką.
@JestemKrzysio: generalnie takie samo mam wyobrazenie o dzialaniu takich wiatraków, ale w lekką konsternacje wprowadzil mnie ten opis jak i testy empiryczne, gdzie od granicy uruchomienia do pelnych 12V predkosc sie na oko w ogole nie zmienia, gdzie 120ki mialy gigantyczny wrecz zakres obrotow.
dthprf - @JestemKrzysio: generalnie takie samo mam wyobrazenie o dzialaniu takich wia...

źródło: 1000019412

Pobierz
@Jarek_P: W sumie racja, to może tłumaczyć ten zakres podany przez producenta i jest chyba najlepszym wyjaśnieniem.

Choć pytanie jak ten wentylator rzeczywiście kręci się przy 5V, a jak przy 12V, jeśli faktycznie utrzymuje równo 800 obr w całym zakresie napięć, to może tam jest jakiś stabilizator napięcia i na silniczek wychodzi zawsze stałe 5V, wtedy te moce byłyby tracone na stabilizatorze. Ale nie mam pojęcia czy coś takiego się praktykuje.