Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (898)

Rosja
Podczas swojej wizyty w Sztokholmie 19 stycznia premier Finlandii Petteri Orpo stwierdził, że obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji dla Finlandii. Podczas konferencji prasowej Orpo mimochodem nawiązał do niedawnego oświadczenia dowódcy szwedzkich sił zbrojnych Mikaela Büdena, że ​​rosyjski atak na Szwecję jest możliwy. „Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Finlandii ze strony Rosji. W nocy możemy spać spokojnie” – powiedział. Na pytanie, czy Finowie muszą „psychicznie przygotowywać się do wojny”, premier Finlandii odpowiedział „nie”. „W przypadku Finlandii sytuacja jest stabilna. Finlandia, że ​​tak powiem, zawsze była gotowa na groźby ze strony Związku Radzieckiego lub, jak to jest teraz, ze strony Rosji. Zawsze byliśmy na to gotowi i jest to jakby część naszego społeczeństwa” – wyjaśnił.
Źródło

Ukraina
Międzynarodowe źródła wywiadowcze i wojskowi uważają, że walki na Ukrainie będą trwały jeszcze co najmniej dwa lata. Jednocześnie niektórzy uważają, że w 2024 roku nie będzie znaczących zwycięstw na polu walki, ponieważ zarówno Ukraina, jak i Rosja odbudują siły, a w 2025 roku Ukraina może ponownie przystąpić do kontrofensywy. W prywatnych rozmowach niektórzy urzędnicy amerykańscy i zachodni mówią, że walki mogą trwać jeszcze pięć lat.
Źródło

Gabinet Ministrów przeznaczył 17,5 miliarda hrywien na budowę obiektów inżynieryjno-technicznych i fortyfikacyjnych. „W dalszym ciągu stale wzmacniamy nasz potencjał obronny. Dziś przeznaczamy rekordową kwotę na budowę linii obronnych. Mówimy o 17,5 miliardach hrywien, które zostaną przeznaczone na budowę obiektów inżynieryjno-technicznych i fortyfikacyjnych, odpowiedniego wyposażenia i system barier niewybuchowych” – powiedział szef rządu. Ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej stosuje nowe podejście do budowy fortyfikacji , które pozwoli przyciągnąć dodatkowe, obecnie niewykorzystane zasoby.
Źródło

Ambasada Ukrainy w Serbii przesłała oficjalny protest do Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraju. Wnosi się w nim o zaprzestanie działalności przedstawicielstwa organizacji publicznej „Inna Ukraina” Wiktora Medwedczuka. Jak wynika z publikacji, protest został wysłany 5 grudnia 2023 r. W dokumencie dyplomaci uzasadniają swoje stanowisko zapisami art. 29 serbskiej ustawy o spółkach handlowych. Prawo to nie zezwala na używanie nazwy kraju w oficjalnej nazwie osoby prawnej bez zgody odpowiedniego państwa obcego. Jednocześnie dyplomaci wyjaśnili, że likwidacja oddziału organizacji publicznej Wiktora Medwedczuka jest już na płaszczyźnie prawnej, ale kwestia ta ma także wymiar polityczny.
Źródło

Białoruś
Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin zapowiedział gotowość kraju do wznowienia pragmatycznego dialogu z NATO, "jeśli państwa sojuszu porzucą agresywną retorykę". W projekcie doktryny stwierdzamy, że Republika Białorusi jest otwarta na współpracę w sferze wojskowej z dowolnym państwem. Włącznie z państwami NATO – jesteśmy gotowi wznowić pragmatyczny dialog, pod warunkiem, że zaprzestaną one agresywnej retoryki i działań przeciwko nam ” - mówił Chrenin.
Źródło

Litwa
Ani Litwa, ani Estonia nie rozważają wycofania się z Konwencji Ottawskiej zakazującej stosowania min niekierowanych. Ocena Łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych dotycząca przydatności użycia min spodziewana jest w poniedziałek, ogłosili podczas wspólnego spotkania ministrowie obrony państw bałtyckich.
Źródło

Łotwa
Kraje bałtyckie podpisały w piątek w Rydze porozumienie o utworzeniu wspólnej linii obrony na granicach państw z Rosją i Białorusią, składającej się ze środków przeciwdziałania mobilności, mających na celu zatrzymanie potencjalnego wroga. "Wspólnie z ministrami obrony Estonii i Litwy postanowiliśmy rozpocząć tworzenie Bałtyckiej Linii Obronnej. Inicjatywa ta znacząco wzmocni zdolności militarne naszych krajów do ochrony swoich granic, zapewniając opóźnienie i zablokowanie ruchu potencjalnego przeciwnika. Będzie to wspólny projekt państw bałtyckich i pomoże także w ramach planów obronnych NATO” – mówi minister obrony Andris Spruds. Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii podpisali także porozumienie w sprawie wspólnego rozwoju systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS.
Źródło

Estonia
Ministrowie obrony państw bałtyckich zebrani w piątek w Rydze zgodzili się na założenia bałtyckiej strefy obronnej, obecnie siły obronne krajów przygotowują bardziej precyzyjne plany, których plany uzależnione będą od tego, ile obiektów obronnych będzie w każdym kraju. Szacuje się jednak, że na terenach przygranicznych Estonii powstanie aż 600 bunkrów. Ponadto drut kolczasty i tzw. zęby smoka służą jako konstrukcje obronne w czasie wojny, wykorzystane zostaną także miny przeciwpancerne.
Źródło

Polecam:

W ramach Piątkowego Nasłuchu Czasu Wschodniego - wybrane materiały multimedialne ośrodków analitycznych.

Piątkowy nasłuch CW (2)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1