Wpis z mikrobloga

Fundacja oraz idea WOŚP jest już chyba w fazie schyłkowej i nie wiem czy ten proces da się zatrzymać. Oczywiście nie będzie to proces szybki i gwałtowny, nie wydarzy się za rok, ani dwa, ale na pewno w perspektywie kilku lat.

Po pierwsze sam model działania powoli się wyczerpuje - o ile w latach dziewięćdziesiątych kiedy kraj był biedny, kupowanie sprzętu medycznego miało sens i rzeczywiście mogło w jakiś sposób przyczynić się do poprawy sytuacji służby zdrowia, o tyle w obecnej sytuacji problemem jest raczej brak personelu oraz koszt wykonywania niektórych zabiegów. Formuła pomocy WOŚP nie przystaje do obecnych czasów i wymaga korekty, nie wiem czy fundacja będzie w stanie jej dokonać, a jeśli dokona to nie wiadomo czy nie będzie się wiązała z utratą orkiestrowego klimatu. Nie ma sensu prowadzić zbiórki na coś, za co i tak płacimy w podatkach.

Po drugie kwestia osoby Jerzego Owsiaka - ma już swoje lata, a biologia jest nieubłagana. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie orkiestry bez głównego dyrygenta i najbardziej rozpoznawalnej twarzy, a im będzie starszy tym trudniej będzie mu liderować.

Po trzecie w czasach ogólnodostępnego internetu oraz mnogości organizacji i platform internetowych służących działalności charytatywnej ludzie nie są skazani na jedną kontrowersyjną fundację i mogą wspierać dowolnie wybrany przez siebie cel, w związku z tym każdy może wybrać taką formę pomocy, jaką uważa za najbardziej odpowiednią, a konkurencja jest bardzo duża.

Po czwarte błędem WOŚP, który najbardziej zemści się w przyszłości jest zaangażowanie polityczne. Raczej nigdy się nie zdarza, żeby jakaś organizacja lub instytucja wychodziła korzystnie na mariażu z polityką. Teraz w powyborczej ekstazie obóz lewicowo-liberalny może delektować się swoim zwycięstwem, ale nic nie jest dane raz na zawsze. Władza ma to do siebie, że zawsze się zużywa i prędzej czy później pojawią się afery, które rykoszetem będą uderzać w WOŚP i w Owsiaka. Dalsze zaangażowanie w spór polityczny oznacza, że społeczny odbiór Jerzego Owsiaka zmieni się z działacza społecznego pomagającego dzieciom na beneficjenta władzy w oczach normalsów.

Już dzisiaj widać, że bardziej zaangażowane w wynik finansowy WOŚP są raczej wielkie korporacje, niż tak zwani zwykli ludzie. Impreza powoli traci swój oddolny charakter, za to ma większy potencjał marketingowy (nie twierdzę, że to źle). Sam jakoś odczuwam, że atmosfera strasznie siadła, kiedyś to wszystko miało większą "pompę" i miało w sobie jakiekolwiek pozytywne emocje, obecnie WOŚP bardzo mocno dzieli społeczeństwo.

#wosp #owsiak #4konserwy #przemyslenia
  • 57
@zdrajczyciel: i na czym to uprzywilejowanie dokładnie polega? Każdy bogatszy jest uprzywilejowany? Tylko dlatego, że zapracował na swój status?
A co z tymi co wyszli z biedy i patologii i swoją ciężką pracą dorobili się przyzwoitego życia? Oni też reprezentują ten uprzywilejowany darwinizm społeczny?
Ok, są ludzie uprzywilejowani, są dobrze urodzeni bananowcy, są kombinatorzy, są złodzieje, są obajtki. Ale fakt ich istnienia nie wrzuca każdego bogatszego do tego samego wora.

Ja
Transfer części środków z fundacji do spółki, gdzie nie ma możliwości zajrzenia w rozliczenia a potem ze spółki dalej.


@zdrajczyciel: no to jest już czyste kłamstwo z Twojej strony. Złoty Melon jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i ma obowiązek składania sprawozdań. Możesz je pobrać z dowolnej strony obsługującej dane KRS. Przykład - ALEO (https://aleo.com/pl/firma/zloty-melon-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia)

Bez problemu pobierzesz sprawozdanie za 2022 rok. Za 2023 jeszcze nie ma, bo na jego złożenie
@djtartini1 chodzi mi o ideologiczne, nie formalne przejęcie. Nagonka zaczęła sie ze strony prawicowców skupionych wokół Rydzyka, a potem rozprzestrzeniła się do szerszej publiczności wraz z radykalizowaniem sie części chrześcijan, a także tworzeniem się polskiego alt-rightu w niezależnej (gdzie publikowal znany fantasta Piotr W.), Gapolu i TV Rep. Już za dzieciaka słyszałem o tym że Owsiak sponsoruje narkomanów, sekty i kradnie - te opinie wygłaszał mój dziadek, słuchający RM nawet we śnie.
@Niedowiarek: to tylko pokazuje ile PiS nadrukował pieniędzy bez pokrycia
@VoxClamantisInDeserto w latach 90 jeszcze jakoś czułem ten ich klimat, ale teraz czuję tylko żenadę. zabetonowany system opieki medycznej zdycha w bólach, a ci nad jego łożem śmierci robią jakąś polityczną szopkę i licytują się kto dał więcej i kto jest bardziej cnotliwy
@VoxClamantisInDeserto: 8 lat mieliście komuchy żeby wyposażyć szpitale w sprzęt potrzebny do ratowania zdrowia i życia ale zajęliście się dzieleniem kraju i złodziejstwem. Od czasu rządów PiS poparcie dla orkiestry i datki wyniosły się na nieapotykany wcześniej poziom. Jedyne co dobrego zrobili przez 8 lat. Oby żaden twój bliski nigdy nie potrzebował pomocy tych maszyn bo pewnie twój mózg nie wytrzyma sprzężenia zwrotnego tej sytuacji...
@jobzpaticzku: tylko, że upraszczasz i piszesz pod tezę. Ja nie twierdzę, że ludzie mają umierać na ulicy. Ja nie jestem przeciw podatkom, nie jestem przeciw publicznej służbie zdrowia, ani nawet przeciwko socjalowi (o ile jest zdrowy i rzeczywiście pomaga poprawić status, a nie produkuje wiecznych bezrobotnych).
Wiem jak działa państwo, wiem że ci bogatsi finansują wiekszą część usług publicznych poprzez płacenie wyższych podatków i składek. I co do zasady nie walczę