Wpis z mikrobloga

Jest na sali jakiś dentysta? Mam problem. Od 4 miesięcy coś mnie gniecie w górnej szóstce, ząb reaguje na słodkie. Trzech różnych dentystów nic nie widzi w lusterku ani na zdjęciu. Wszyscy mówią żeby czekać, może minie, a jeśli się nasili to kanałowe. Starej plomby nie chcą ruszać, twierdzą, że jest OK. #dentysta #stomatologia #zeby
itseracub - Jest na sali jakiś dentysta? Mam problem. Od 4 miesięcy coś mnie gniecie ...

źródło: aa

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@itseracub: podstawą postępowania w takiej sytuacji jest wymiana wypełnienia, wtf, czemu nie chcą tego ruszać ( ͡° ͡°) I co to za debilizm czekać na kanałówkę zamiast jej zapobiec (,)

Objawy sugerują, że wypełnienie nie jest szczelne. Na RTG widać, że wypełnienie jest blisko miazgi (czyli żywej części zęba, zawierającej naczynia krwionośne i nerwy). Możliwe żezaczęła się rozwijać pod nim próchnica, ale żeby
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: Ogólnie to mój problem jest taki, że oprócz wypełnień na trzonowcach innych nie mam, a w tamtym roku obumarł mi jeden jedyny trzonowiec, na którym nie było próchnicy ani wypełnienia i dentysta prowadzący stwierdził, że ryzyko obumarcia tego zęba o którym mowa po wymianie wypełnienia jest w tym przypadku duże, a pod plombą prawie na pewno nic nie ma (z jego doświadczenia). Mówi, że prawdopodobne, że ten też mi umiera
  • Odpowiedz
  • 0
@Raptrax Bólem bym tego nie nazwał(po słodkim), po prostu takie dziwne mrowienie, tylko na tym zębie. Tomografii nie miałem, tylko punktowe i to całościowe zdjęcie. Wrzuciłem część tego całej szczęki, punktowego nie mam u siebie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@itseracub: ale jak to obumarł? Same z siebie zęby nie obumierają, może w przeszłości miałeś jakiś uraz. A miałeś wykonywane regularnie rtg? Albo tomografię CBCT (to nie jest zdjęcie punktowe, tylko 3D, najdokładniejsze z istniejących. Na takiej panoramie czy zwykłej punktówce wielu rzeczy może nie być widać).

To niech przeprowadzi leczenie zgodnie ze sztuką i ograniczy ryzyko ¯\(ツ)/¯Strasznie głupie stwierdzenie. To tak jakbyś miał infekcję rany na nodze, a lekarz powiedział:
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw U dentysty jestem raz w roku, ani on, ani ja do tej pory nie widzieliśmy potrzeby do częstszych spotkań, zdjęcia tez robię co rok, dwa. O żadnym urazie nie pamiętam, zresztą to byla 6, a nie 1-3 żeby w coś przydzwonić. Sam ząb nigdy specjalnie mnie bolał. Na dziąsle zaczął tworzyć się ropień i trzeba było robić kanały. Sam ząb miał kolor normalny, jak pozostałe. Nigdy nie leczony.
  • Odpowiedz
@itseracub: Niekoniecznie przydzwonić, mogłeś ugryźć niefortunnie coś twardego.

Zęby niestety rzadko bolą, a jak już zaczynają to z reguły choroba jest w zaawansowanym stadium.

Zęby tak same z siebie nie obumierają, coś się wydarzyło tylko może być ciężko zgadnąć co. Raz jeden miałam sytuacje, w której zdrowy ząb obumarł, na pierwszy rzut oka bez powodu, urazu w przeszłości też nie było. Okazało się, że to z powodu głupio rosnącej ósemki, która
  • Odpowiedz
Czekanie i nic nie robienie na pewno doprowadzi do obumarcia zęba. Podjęcie leczenie może temu zapobiec.


@SkrytyZolw: ale taki jest konsensus często. sam z tym moim problematycznym zębem byłem m.in. u tej pani dr którą tu polecałaś wielokrotnie (bo leczy biodentyną, nie będę wymieniał nazwiska, ale wiesz o kim mowa) i usłyszałem dokładnie takie coś: "czekać, obserwować, jak się pogorszy to kanałowe", cofnięcie miazgi jest przez lekarzy używających biodentyny (w moim
  • Odpowiedz
@itseracub: Najlepiej czekac az AI zastapi tych partaczy, powiem tak mialem podobnie az do memoentu gdy nie moglem nic zrobic bol polowy twarzy a dwoch dentystow nic nie widzi na zdjeciu i w lusterku. Poszedlem do trzeciego zrobil zdjecie i mowi ze ewidentnie jest stan zapalny. Po prostu w kraju zostali partacze ktorym trzeba zaplacic duzo pieniedzy za uslugi a gowno wiedza. Ja na swoj chlopski rozum bym powiedzial ze rzszczelnila
  • Odpowiedz
  • 0
@controll ja im sam sugerowałem (ale nie powiedziałem prosto z mostu bo nie chce na wejściu udawać mądrzejszego od dentysty), że może by to wymienić, każdy stwierdził, że nie trzeba.
  • Odpowiedz