Wpis z mikrobloga

#famemma #grazapoltramiliona #przekret #scam

Witam po obejrzeniu gry Wojtka "Biturboseksa" Goli bez asa, dość intensywnie się tym zainteresowałem. Mam znajomka z czasów studiów, który był świrem w GameDevie, zagłębiłem się z nim w konwersacje o owym projekcie.

Cena gry to 1.5 mln polskich talarów, szykli, ale wziąłem poprawkę że te pół bańki jest przeznaczone na promocję gry.

Wprost zapytałem się znajomka, który od ponad 10 lat pracuje dla jakiś Amerykańskich Świrów co klepią gry na różne platformy. Czy jest to możliwe, żeby stworzenie takiej gry kosztowało 1mln?. Z początku nie wiedział o jaką grę chodzi, wysłałem mu urywek prezentacji. Po obejrzeniu filmiku, stwierdził że jest to przekręt na skalę Sasina i wyborów kopertowych.

Okiem specjalisty stwierdził po tym co widział, że stworzenie takiej gry to wydatek 50k maksymalnie ale to już maksymalnie 100k

Przyczym najwyższa kwota zawiera:
-Wsparcie i naprawa bugów
-Autorskie modele tworzone dla gry
-Stworzenie ścieżki dźwiękowej i różnych odgłosów umieszczonych w grze
-Mega optymalizacja kodu
-Oplate serwera multiplayer na ok. 10tys ludzi w jednym czasie grajacych
I wiele więcej dupereli...

Ale po tym co obejrzał to stwierdził że dużo bliżej wziąłby za tą grę 30-40tys zł w takim stanie jak jest teraz zaprezentowana, niż 100tys zł

Więc podsumowując w kilku słowach:

Opcja A:
Wojtek Gola bez S tworzy jakiś przekręt w świecie gier
Opcja B:
Wojtek Gola bez S, został porządnie wydymany w kakałko na olbrzymią kwotę
Opcja C:
Wojtek Golas pomylił waluty zainwestowanej kwoty.

A wy co sądzicie?

Jak było na prawdę?

  • Wojtek Gola bez S - Został wydymany w kakauko 69.0% (60)
  • Wojtek Gola bez S - Stworzył przekręt aka Sasin 18.4% (16)
  • Wojtek Gola bez S - Pomylił walutę zainwestowanej 12.6% (11)

Oddanych głosów: 87

  • 5
  • 0
@iDrako: Mówi czysto teoretycznie jak z jego punktu widzenia to odbiera. Z jego doświadczenia mówi że takto właśnie wygląda, bo nie ma nic szczególnego w niej, co mogłoby wygenerować takie koszta. Dodał, że w dzisiejszych czasach na UE5 z odrobiną umiejętności i obeznania w programie + Chatu AI, idzie zrobić taką produkcję w 1 osobę.
@Dzonsin: tak, tak ze szwagrem po wojaku ci tu #!$%@? taką łazienkę, że nie będziesz musiał majstrowi płacić 30k.
#!$%@? mam w gre tego golasa, ale za mniej niż 10k to ci informatyk myszką nie ruszy, a ty tu coś o 40k i wydawaniu gier xD
@Dzonsin: 50k jest ok, jeżeli realizujesz znaczną część prac samodzielnie

patrząc realnie na oddelegowanie całości do jakiegoś software house, to realnie powinno kosztować około 150k netto (licząc delegowanie tekstów, nagrań głosowych, tłumaczenia do podwykonawcy), ale wiadomo jak jest w it i że klienta zawsze robi się w #!$%@?, to zakładałbym że koszty zamknęły się w 250-300k