Wpis z mikrobloga

Właśnie sobie uświadomiłem, że my, ludzie urodzeni między 89 a 99 rokiem jesteśmy dopiero pierwszym pokoleniem od prawie 300 (!) lat, które urodziło się, kształciło i w pełni dorosło w swoim własnym niepodległym państwie. II RP istniała za krótko, PRL nie był niepodległy. Ładnie to pokazuje jak pokręcone są losy Polski i dlaczego mamy słabe elity i paździerzowe państwo.

#historia #polska #gownowpis #polityka #ciekawostki
aei9077 - Właśnie sobie uświadomiłem, że my, ludzie urodzeni między 89 a 99 rokiem je...

źródło: polska

Pobierz
  • 13
@aei9077 za PRLu może nie byliśmy w pełni niepodlegli politycznie, ale kulturowo była to kontynuacja odrodzenia po zaborach. Zapytaj kogoś starszego, czy się czuje urodzony i wychowany w podległym państwie. Poza tym porównaj sobie wczesny prl do lat 70-80 - "inny" kraj i inne swobody.
@aei9077: Ale ja nie mówię nawet o otoczeniu tylko o tym, że podlegam pod władze w Warszawie i oni każą mi płacić np. podatek od deszczu. Czy jestem w swoim niepodległym państwie? Ono nie jest moje tylko tych co nim rządzą w tym i mną rządzą. Zadaniem Putina jest powiedzieć: "Raasija eta twaje gosudarstwo" a Kaczyniak: "Polska to twój kraj" ale on nie jest mój tylko ja jego bo pod przymusem
Ale ja nie mówię nawet o otoczeniu tylko o tym, że podlegam pod władze w Warszawie i oni każą mi płacić np. podatek od deszczu. Czy jestem w swoim niepodległym państwie? Ono nie jest moje tylko tych co nim rządzą w tym i mną rządzą. Zadaniem Putina jest powiedzieć: "Raasija eta twaje gosudarstwo" a Kaczyniak: "Polska to twój kraj" ale on nie jest mój tylko ja jego bo pod przymusem podlegam pod
aei9077 - >Ale ja nie mówię nawet o otoczeniu tylko o tym, że podlegam pod władze w W...

źródło: KZ4hXhQx35rDPFwc

Pobierz
@michelney to prawda PRL co by nie mówić była państwem polskim, zwłaszcza po 1956 r. Miała w oficjalnej nazwie słowo Rzeczpospolita, miała tradycyjne polskie symbole narodowe (Orzeł Biały jednak bez korony, biało-czerwona flaga, Mazurek Dąbrowskiego jako hymn), jedynym językiem urzędowym był polski, komuchy którzy rządzili krajem też byli Polakami albo polskimi Żydami. To, że PRL nie była wolnym krajem to inna para kaloszy.
za PRLu może nie byliśmy w pełni niepodlegli politycznie, ale kulturowo była to kontynuacja odrodzenia po zaborach. Zapytaj kogoś starszego, czy się czuje urodzony i wychowany w podległym państwie. Poza tym porównaj sobie wczesny prl do lat 70-80 - "inny" kraj i inne swobody.


@michelney Przecież wszyscy mieli świadomość podległości ZSRR. Oficjalnie uczono i propagowano przyjaźń z ZSRR, podziwiano Lenina, były tematy zakazane (np. Katyń, wojna 1920), bano się ruskiej interwencji (czy