Wpis z mikrobloga

#psy Mirki, jaką rasę psa doradźcie na pierwszego psa? Planuje wziąć na wiosnę ale już nie wiem. Myślałam o dalmatyńczyku, ale jest mało hodowli. Potem wymyśliłam białego owczarka szwajcarskiego, niby spoko jak na 1 psa, wszyscy mówili, a spotkałam się z panią co takiego ma na spacer, i trochę mnie zniechęciła (w sumie to dobrze, że nie słodziła tylko). Teraz mi chodzi po głowie chyba trochę mniejszy pies, zastanawiam się nad owczarkiem australijskim. Tylko będzie to pies do miasta, do mieszkania. I o to się trochę martwię. Co prawda ruch mu zapewnie i wyjazdy poza miasto, bo mam auto i niby w mieszkaniu pies ma głównie odpoczywać a nie świrować ale i tak się zastanawiam. Dziś będę gadac z jedną hodowcą co ma i jego i bordera i mi właśnie polecała aussie. Pracuje głównie zdalnie więc też pieso nie będzie sam siedział. Z miejsca odrzuciłam wszytskie rasy myśliwskie, bo u mnie w domu rodzinnym byla mieszanka cocker spaniela i on miał swój świat jak wsadził nos w trawę :D
#pytanie #kiciochpyta
  • 111
@MechanicznaPitaja: Czy wyobrażasz sobie sytuację, że zachorujesz i ktoś musi zająć się psem, czy jeździsz na urlopy, jeżeli tak, czy planujesz z psem. Czy w razie twojej długiej nieobecności ktoś bliski, kogo pies zna zaopiekuje się twoim.
Na te pytania sobie na początek odpowiedz.
@MechanicznaPitaja: na pierwszego psa wzięłabym niewielkiego kanapowca, żeby się nauczyć bycia z psem. Chyba że jesteś na co dzień bardzo aktywna, to i psa troszkę aktywniejszego bym wzięła, ale nie demona biegania typu owczarek. Miałaś psa w domu, ale to trochę co innego gdy jesteś już samodzielna no i starsza
yślałam o dalmatyńczyku, ale jest mało hodowli. Potem wymyśliłam białego owczarka szwajcarskiego


@MechanicznaPitaja: Ty te rasu chcesz do mieszkania poważnie?

I mam nadzieje, że wiesz z czym wiąże się posiadanie psa w mieszkaniu? Siku bladym świtem, siku w dzień kilka razy, siku późnym wieczorem == konieczność spaceru.

Przemyśl to dobrze, znajomi wzięli też sporego psa do mieszkania i, pomimo zajęć z behawiorystą, mają przerąbane. Gorzej się z nimi umówić niż z
@MechanicznaPitaja: ja mam australijskiego psa pasterskiego i to super, przydupas i super posłuszny ale trzeba to wszystko wypracować, godzina spacerów i zabawy to może być mało , ale za to każdy dzień to przygoda. <Ma silny charakter i codziennie Cię sprawdza
Ale psa w tym typie brałbym pod uwagę kiedy chce z nim uprawiać sport lub konkurencje , u mnie on pracuje ale majac 40 ha wolnej przestrzenni za spacer uwaza
@MechanicznaPitaja: BOS na pierwszego psa to proszenie się o kłopoty. Jak każdy owczarek (i jak w zasadzie każdy pies) - wymaga ułożenia, treningu i MNÓSTWA czasu, by nie niszczył mebli, ubrań, nie brudził w domu (a i tak będzie to robił na początku - taka natura tych psów). Do tego BOS wymaga intensywnych spacerów, biegania, bo to pies bardzo energiczny i ma niespożyte zapasy energii. Jeśli planujesz kupić psa i myślisz,
@MechanicznaPitaja: Nie ma sensu do mieszkania w mieście brać innego psa niż takie "uniwersalne" jak jakieś labradory, shih tzu, buldog, pudel. Pies potrzebuje opieki codziennie, a odpowiedz sobie na pytanie czy codziennie będziesz z nim chodzić na kilkugodzinne spacery połączone z bieganiem. Nie zawsze ma się czas, nie zawsze pogoda zachęca, a w domu Ci ten pies żyć nie da i najgorsze, że sąsiadom też. Jak jednak musisz koniecznie mieć bardziej
Tylko będzie to pies do miasta, do mieszkania


@MechanicznaPitaja: udzielam się w lokalnej fundacji, gdzię zajmujemy się m.in. odbieraniem psów ludziom, którzy źle swoje psy traktują. Działamy na obszarze miasta jak i okolicznych wsi i gdy widzę że ktoś chce psa do mieszkania, to odradzam. Oczywiście są ludzie zaangażowani, którzy dbają o psa, jednak zdecydowana większość psów w blokach jest zaniedbana, zamknięta przez cały dzień w małym mieszkaniu, spacerująca tylko raz
gdy tylko usłyszy że ktoś idzie po klatce schodowej.


@Xuzoun: gdy jest to jego główną atrakcją, ale świadczy przede wszystkim o właścicielu, a nie o samym psie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MechanicznaPitaja:

Myślałam o dalmatyńczyku


Zapomnij, to posokowiec i pies gończy- wymaga bardzo dużo pracy od opiekuna i potrzebuje doświadczonego przewodnika, a nie początkującego właściciela. Pies bardzo niezależny i niełatwy do prawidłowego ułożenia, rasa pracująca.

owczarka szwajcarskiego,


To pies również potrzebujący doświadczonego właściciela z silnym charakterem. Ma wszystkie cechy charakteru owczarka niemieckiego, plus kilka cech dodatkowych, które posiada linia szwajcarska.

owczarkiem australijskim.


Zdecydowanie nie jest to rasa dla początkujących. Rasa pracująca, potrzebująca
@WielkiPowrut88: @m4rio Yorki to psy myśliwskie i nie ma nic gorszego niż branie go do bloku z nadzieją, że pies będzie całe dnie leżał, zabieranie go na krótkie spacery, najlepiej jeszcze w torebce. Te psy potrzebują dużo ruchu i zabaw innych niż tylko głaskanie czy rzucenie piłki od czasu do czasu. Spotkałem tylko dwa dobrze wychowane yorki i były to zajebiste psiaki. Resztą to rzeczywiście #!$%@?ącej szczury.
@MechanicznaPitaja: Możesz wziąć pieska jako dom tymczasowy i go sobie sprawdzić. Ale najpierw pogadaj z wolontariuszami aby pomogli ci wybrać psa. Mówisz jakiego psa szukasz, w jakim wieku i z charakterem i powinni ci coś doradzić.

Starsze psy tj. Nie szczeniaki tylko takie 4/5 lat są dużo bardziej ogarnięte i są lepszymi kanapowcami często, ale to nie jest reguła. Jak sobie psa przyzwyczaisz takiego będziesz mieć. No chyba, że weźmiesz sobie
@MechanicznaPitaja nie wiem czy piszesz poważnie o yedku, ale mogę coś podpowiedzieć o tej rasie. Jeśli faktycznie dużo przebywasz w domu to jest to plus, one średnio lubią być same. Są atencjuszami zazwyczaj, chociaż moja jest tylko kiedy ma ochotę, a tak to lubi sobie chodzić swoimi ścieżkami. Potrafią być uparte, ale wszystko można wypracować. Sierści przy linieniu jest na taczki. Poza linieniem nie jest idealnie, ale też nie latają wszędzie kłaki.