Wpis z mikrobloga

#prosba o #pomoc #informatyka #komputery #linux #linuxmint

Witam, zachciało mi się postawić linuxa na moim laptopie. Mam Windows 11, ale wkurza mnie coraz bardziej i zapragnąłem tego pingwina. Wybrałem Linux Minta - w wersji Cinammon. Pobrałem sobie najnowszy obraz płyty z netu: 21.3 dla x64. Wypaliłem, zmieniłem w BIOS kolejność, aby odpalało napęd DVD. Wystartowałem, uruchomiłem LiveDVD i zainstalowałem Minta krok po kroku, jako obok Windowsa (wcześniej zmniejszyłem partycje na dysku, aby wygospodarować przeszło 60GB). No i...

Jak startuje z płyty, to coś dzieje się takiego, jak na zdjęciu, po czym wyłącza się komputer i nie chce się włączyć. Muszę odpiąć zasilanie, podłączyć, po restarcie szybko wyjąć płytę i... wtedy uruchamia się normalnie, jak gdyby nigdy nic, mój Ukochany Windows 11 (uff, przepraszam Cię Bill - już nie będę plwał na Twoją Mać). Dzięki czemu mogę w ogóle to napisać i się Wam pożalić...

W programie do partycjonowania, NIUBI widzę, że Linux utworzył partycje. Niby coś jest, ale jak staruje z dysku, to nie ma GRUBa, staruje od razu Windows. A jak próbuje wystartować Linuxa z płyty, to jak na obrazku i to co pow. opisałem. WTF? Co mogę z tym zrobić? Może ktoś mi pomoże?
Ratlerek - #prosba o #pomoc #informatyka #komputery #linux #linuxmint 

Witam, zachci...

źródło: 1

Pobierz
  • 37
  • 0
@mati-sz: ale dualboot miał się samodzielnie podczas instalacji Minta wgrać. Przecież podczas instalacji wybrałem opcję, że instalacja obok Windowsa. Czy mogę coś zrobić z tym, co już mam wgrane? Jakoś to odzyskać? Czy to skasować i zrobić nową instalację, jak z linku? A jeśli skasować, to które partycje konkretnie mogę?
Nigdy nie robiłem tego z windowsem 10 i wyżej, ale najszybciej będzie skasować partycje EXT4, jeżeli windows się połapie co to jest i zainstalowanie go jeszcze raz. Inna opcja to jak odblokujesz UEFI i uruchomisz płytę rozruchową Linuxa to jest program do naprawy rozruchu i go uruchamiasz. Po wykonaniu zadania w BIOSie zaznaczasz uruchamianie systemu z partycji Ubuntu, który po uruchomieniu zmieni nazwę na Mint. Blokujesz UEFI i cieszysz się z wyboru
  • 0
@mati-sz: @amamoh Panowie, dziękuję, wszystko ładnie pięknie, tylko....

Pozmieniałem w BIOS wszystkie opcje, tak, aby zablokować Secure Boot, TPM itd. A komputer i tak pomija napęd DVD i traktuje płytę Hirens Boot jak nieistniejącą, startując Windowsa. Z płytą instalacyjną Linux Mint nadal jest, jak było - komunikat z pierwszego postu i blackout.

Wygląda na to, że nie mogę odpalić na mym kompie nic, co by było bootowalne z płyty teraz. Mogę
Przede wszystkim to nikt od dawna nie bootuje z płyt ;) Do tego używa się USB sticka.
Instalowałem ostatnio Ubuntu i Minta na miniPC z windowsem 11 i nie ma z tym żadnego problemu.
  • 0
@amamoh: a może problem tkwi w biosie? Ten komputer był fabrycznie zaopatrzony w Windows 10, który upgradowałem do 11. I nawet w BIOS jest wzmianka o tym...

Skoro nie ma problemu, to dlaczego ja mam taki jak opisałem, problem?
@Ratlerek: Nie poddawaj się, ściągnij innego linuxa, np. Ubuntu desktop, Rufusem nagraj na USB sticka.
Wejdź do biosu z włożonym USB stickiem i zmień kolejność bootowania żeby pierwszy był USB.

AAA, jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy.
Windows jak mu każesz "Wyłączyć komputer" blokuje dostęp do dysku, należy użyć opcji "Uruchom ponownie" wtedy zwalnia blokadę.
@Ratlerek: W jednym z linków, które wcześniej ci podesłałem było tak:

Additionally, removing MokManager variables from the UEFI shell can help resolve the error.
  • 0
@mati-sz: @amamoh właśnie coś zauważyłem: w GRUBie opcja odpalenia Windowsa ma podaną ścieżkę /dev/sda1 a wedle kolejności partycja Windows to u mnie sda3 - czy to ma sens? jak mogę to zmienić w GRUBie?