Wpis z mikrobloga

Od czego zacząć/czego unikać przy #smarthome ?
Dom w budowie, źródło ogrzewania to PC (która ma już jakąś dedykowaną apkę do sterownia, więc pomińmy jakieś wpinanie tego do smarthome).
Puszki elektryczne (włączniki/kontakty raczej standardowe "od dewelopera", więc pewnie dość płytkie).

Interesuje mnie raczej przede wszystkim:
- sterowanie bramą garażową (tak żebym zamiast z pilota, mógł otworzyć/zamknąć bramę z telefonu)
- czujnik ruchu i oświetlenie na zewnątrz przy wejściu
- długofalowo jakieś czujniki otwarcia okien (kontaktrony); czujnik dymu; czujnik zalania
- sterowanie oświetleniem - przede wszystkim newralgiczne wydaje mi się oświetlenie schodów (wiadomo, 2 włączniki, jeden na górze, drugi na dole) - tutaj być może czujnik ruchu + zmierzchu
- może jakiś przekaźnik/wtyczka ogarniająca oświetlenie choinkowe na święta etc. na zewnątrz

Całego domu raczej nie potrzebuje oczujnikować (nie mam potrzeby żeby za każdym jednym włącznikiem światła stał przekaźnik za pomocą którego będę mógł włączyć dane oświetlenie również telefonem).

Żadnych sterowników grzejników/termostatów pod grzejniki etc (podłogówka here).

Nie pytam o jakikolwiek projekt/szczegóły itd. chciałbym się raczej zorientować w które technologie iść, czego raczej unikać:
- zigbee
- zwave
- matter / thread
Co się da, czego się nie da, co odpuścić ze względu na zasięg (zew. wymiary domu 14m x 8,2m, 2 kondygnacje) oraz w co się sensowniej pakować (cena poszczególnych czujników/styczników/sterowników, dostępność; łatwość konfiguracji)?

#zigbee #zwave #matter #homeassistant #tuya
  • 7
- matter / thread


@Namyslaw: to jest spoko, ale jest w powijakach, urzędzeń na to praktycznie brak, do nawet głupie żarówki drogie w #!$%@?

- zigbee


@Namyslaw: zigbee jest bardzo fajne jak sam sobie postawisz centralkę na homeasisstant. Bez tego kompatybilność między urządzeniami różnych producentów jest nikła (przy gotowych centralkach np od philipsa czy ikei). Jest sporo urządzeń, jest stosunkowo tanie, a każde urządzenie podłączone na stałe do prądu jak
@Namyslaw ja się podpinam, proszę wołać, przy czym mnie z ogrzewania interesuje mata grzewcza (elektryczna jako główne źródło) + chce mieć jeden serwer do wszystkiego a nie zasrane apki kazdego producenta wymagające konta i rozmiaru buta właściciela… Dostęp lokalny (spięty przez własny VPN)
@Namyslaw: Wejść na stronę Home Assistanta, ewentualnie Domoticza i popatrzeć co tam współpracuje z czym i to wybierać. Zrobić sobie samemu smarthome z Home Assistantem. Zastanowić się jaki serwer postawić na to wszystko i czy np. nie wystarczy coś w stylu RPi lub NUCa
@Namyslaw Staraj się przewodowo gdzie się da. Skrętka najlepsza. Jak już musisz bezprzewodowo, zwave dość stabilne ale czasem się coś zatnie ja musiałem bo rolety na okna dachowe tylko z sterownikami zwave były 10 lat temu. Obecnie robię najtaniej jak się da czyli po wifi na esp8266 i esp32 na easyesp głównie.
Tu masz mojego bloga co robiłem i jak acz nowosci sporo brakuje np WLED :)
https://adminek.pl/automatyka