Wpis z mikrobloga

Siema, jak to jest z tymi Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.
Myślę o przystąpieniu do programu bo nawet jak mała to zawsze jakaś kasa wpadnie, ale jak to jest np w przypadku chęci pokrycia wkładu własnego, bo z tego co czytałem to te pieniądze podlegają zwrotowi, czyli co odkładam dajmy na to 10 lat, chcę wypłacić kasę na wkład własny i muszę oddać te pieniądze które odkładałem przez 10 lat?
Czyli rozumiem to tak, że mogę wypłacić dowolną ilość pieniędzy z konta bez oddawania ich, ale jak będę chciał użyć ich jako wkład własny to muszę je oddać?
Jaki to ma sens?

Jeszcze mam pytanie jak to wygląda z punktu pracodawcy, w mojej firmie byłbym jedyną osobą która wyraża chęć przystąpienia do PPK.
Pracodawca musi ogarnąć kogoś kto ogarnia te PPK czy robi to osoba która wylicza listy płac i robi przelewy z wypłatami?
Pytam bo rozmawiałem z szefem o tym, że rozważam przystąpienie do PPK i oczywiście jak to pracodawca powiedział, że to będzie dla niego duży problem bo nigdy nie było sytuacji, że ktoś chciał przystąpić i będzie musiał zorganizować specjalnie dla mnie jakąś osobę która będzie się tym zajmowała, wspomniał też o OFE i żebym się jeszcze zastanowił czy na pewno chcę bo pewnie na tym stracę itp
Czy wprowadzenie PPK to na prawdę tak dużo formalności i trzeba załatwić jakiegoś magika który potrafi to ogarnąć?

Dodatkowo pracodawca powiedział, że jeżeli się zdecyduje to żebym poczytał o instytucjach które tym zarządzają bo im w sumie to obojętne gdzie mieli by to prowadzić bo i tak byłoby to specjalnie pode mnie więc pytanie czy te instytucje oferują w zasadzie jedno i to samo czy jednak są jakieś które są bardziej korzystne?
#ppk #nieruchomosci #biznes #ekonomia
  • 39
  • Odpowiedz
@Unknowm: Jak wypłacasz to masz potrącany podatek, jak wyjmiesz pieniądze i wykorzystasz na wkład własny to nie będziesz miał potrąconego podatku. Tylko po czasie zwrócisz wkład na konto PPK. Do pracodawcy składasz deklarację, a resztę ma sam ogarnąć.
  • Odpowiedz
Jak wypłacisz nie na wkład własny to tracisz 30% z składek pracodawcy i bonusy od państwa + belkę od zysków. Na wkład własny możesz przeznaczyć 100% kwoty z konta PPK.
  • Odpowiedz
  • 0
@ryfke: W sensie chodzi o to, że wypłacając pieniądze "bez celu" dostanę 70% z pieniędzy które wpłacił pracodawca, a jak na wkład własny to dostaję 100% zgromadzonej kwoty tak?
Właśnie nie rozumiem o co chodzi z tym zwrotem wkładu na konto PPK, skoro mogę zrezygnować z PPK w każdym momencie + dlaczego mam zwracać pieniądze które sam oszczędzałem?
I jeszcze jak to jest z tym podatkiem, kwota którą dostanę jest już
  • Odpowiedz
  • 0
@ryfke:

Do pracodawcy składasz deklarację, a resztę ma sam ogarnąć.

Wiem, że teoretycznie tak działa, ale jestem ciekawy jak to wygląda właśnie z punktu pracodawcy czy to jest tyle zamieszania o którym mówił, czy to tylko gadanie, żeby te parę groszy mu w kieszeni zostało (mocny dusigrosz z niego)
Dodatkowo jestem najwyżej postawionym pracownikiem więc powiedzmy relacje mamy dobre plus to ja załatwiam większość spraw kadrowych
  • Odpowiedz
@Unknowm: Rezygnacja jest równoznacza z opłatą podatku i utratą dotacji od państwa. Możesz zrezygnować i wypłacić pieniądze, podatek będzie już potrącony. Jak wykorzystasz na wkład własny to nie jest traktowane jak wypłata środków, dlatego musisz oddać w pózniejszym czasie.
  • Odpowiedz
@Unknowm: biorąc tę kasę na wkład własny musisz oddać całość bo wypłacasz tak jak ci napisano wszystko razem z benefitami czyli dodatkami państwowymi oraz nie płacisz podatku od wypracowanego zysku. To są benefity, które też będziesz mieć gdy utrzymasz tę kasę do emerytury. To ma cię motywować do tego by nie wypłacać bo na koniec zyskasz więcej. Jeśli zdecydujesz się wyjąć całość kasy to musisz to oddać bo inaczej zamysł programu
  • Odpowiedz
dlaczego mam zwracać pieniądze które sam oszczędzałem?


@Unknowm: Żeby mieć te pieniądze i nie płacić podatku. Potraktuj to jako pożyczkę 0%.

I jeszcze jak to jest z tym podatkiem, kwota którą dostanę jest już o niego pomniejszona, czy sam muszę dokonać wpłaty w urzędzie?


@Unknowm: Chyba dostaniesz kwotę pomniejszoną, ale mogę się mylić.

żebym się jeszcze zastanowił czy na pewno chcę bo pewnie na tym stracę


@Unknowm: Twój szef
  • Odpowiedz
@Unknowm:
wypłata na wkład własny - 100% składek pracownika, 100% składek pracodawcy, bonusy od państwa, 100% wypracowanych zysków
wypłata nie na wkład własny - 100% składek pracownika, 70% składek pracodawcy, 81% wypracowanych zysków.

Wypłata na wkład własny to coś w rodzaju nieoprocentowanej pożyczki, którą masz zwrócić do 15 lat. Jak zwrócisz to możesz od razu wypłacić, tylko zostanie to znowu potraktowane jako wypłata nie na wkład własny. Jak oddasz i nie
  • Odpowiedz
i żebym się jeszcze zastanowił czy na pewno chcę bo pewnie na tym stracę


@Unknowm: o ile uważam ppk za świetny program, chętnie z niego korzystam i polecam innym, tak w Twoim przypadku być może pracodawca chciał Ci zasugerować że w jakiś nieoficjalny sposób odbierze sobie od Ciebie to, co będzie wpłacał na Twoje ppk np. poprzez brak podwyżki dla Ciebie.
  • Odpowiedz
  • 0
@EdekMoczygeba: Tego bym nie brał pod uwagę, bo podwyżki u nas to i tak nie częste zjawisko niestety.
Bardziej boje się tego, że z mojego wynagrodzenia będzie odejmowane 2% na moje wpłaty i 1,5% na jego wpłaty
  • Odpowiedz
dlaczego mam zwracać pieniądze które sam oszczędzałem?


@Unknowm: bo w teorii jest to program emerytalny, więc jeżeli chcesz skorzystać w pełni z ulg, które oferuje program (czyli wypłata 100% wpłaconych środków + niepłacenie podatku Belki od zysków) to powinieneś je zwrócić w jakimś tam terminie, żeby dalej pracowały przynajmniej do 60go roku twojego życia. Po prostu ustawodawca dał furtkę, że w razie czego jak masz potrzebę wypłacenia na wkład własny (albo
  • Odpowiedz
ta wypłata PPK na wkład własny to też trochę w teorii bo w praktyce to mało który o ile w ogóle jakikolwiek bank to akceptuje.


@vinmcqueen: Składałem wnioski do trzech banków i każdy akceptował. Doradca mówił, że w innych też nie ma problemu...
  • Odpowiedz
  • 0
@saviola7: Ja wkład własny na szczęście mam już za sobą więc to mnie akurat nie dotyczy, ale byłem ciekawy o co dokładnie w tym chodzi, że środki trzeba zwrócić
  • Odpowiedz
@saviola7: no to się cieszę, bo tak powinno być

@marcpol: możesz powiedzieć proszę jak to jest z tą wypłatą środków z PPK na wkład własny? bo kojarzę, że czytałem gdzieś twój wpis/komentarz, że bardzo średnio i banki nie chcą tego uznawać za wkład
  • Odpowiedz
Składając wnioski powiedziałem, że będę mieć xx k wkładu własnego (policzyłem ile to będzie z ppk) i bank nie pytał nic o PPK bo o nim nie wiedział
  • Odpowiedz