Wpis z mikrobloga

Siema, jak to jest z tymi Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.
Myślę o przystąpieniu do programu bo nawet jak mała to zawsze jakaś kasa wpadnie, ale jak to jest np w przypadku chęci pokrycia wkładu własnego, bo z tego co czytałem to te pieniądze podlegają zwrotowi, czyli co odkładam dajmy na to 10 lat, chcę wypłacić kasę na wkład własny i muszę oddać te pieniądze które odkładałem przez 10 lat?
Czyli rozumiem to tak, że mogę wypłacić dowolną ilość pieniędzy z konta bez oddawania ich, ale jak będę chciał użyć ich jako wkład własny to muszę je oddać?
Jaki to ma sens?

Jeszcze mam pytanie jak to wygląda z punktu pracodawcy, w mojej firmie byłbym jedyną osobą która wyraża chęć przystąpienia do PPK.
Pracodawca musi ogarnąć kogoś kto ogarnia te PPK czy robi to osoba która wylicza listy płac i robi przelewy z wypłatami?
Pytam bo rozmawiałem z szefem o tym, że rozważam przystąpienie do PPK i oczywiście jak to pracodawca powiedział, że to będzie dla niego duży problem bo nigdy nie było sytuacji, że ktoś chciał przystąpić i będzie musiał zorganizować specjalnie dla mnie jakąś osobę która będzie się tym zajmowała, wspomniał też o OFE i żebym się jeszcze zastanowił czy na pewno chcę bo pewnie na tym stracę itp
Czy wprowadzenie PPK to na prawdę tak dużo formalności i trzeba załatwić jakiegoś magika który potrafi to ogarnąć?

Dodatkowo pracodawca powiedział, że jeżeli się zdecyduje to żebym poczytał o instytucjach które tym zarządzają bo im w sumie to obojętne gdzie mieli by to prowadzić bo i tak byłoby to specjalnie pode mnie więc pytanie czy te instytucje oferują w zasadzie jedno i to samo czy jednak są jakieś które są bardziej korzystne?
#ppk #nieruchomosci #biznes #ekonomia
  • 29
@Demeanor2113: ale chwileczkę - w jaki sposób użyłeś środków z PPK? bo nie mówimy o tym, że sobie wziąłeś i zrobiłeś zwrot z PPK tracąc te 30% itd. tylko, że fundusz zrobił wypłatę w ramach możliwości wpłaty na wkład własny czyli jakąś tam "oficjalną drogą" jakkolwiek to nie wygląda. Mam nadzieję, że to oczywiste.
@marcpol: możesz powiedzieć proszę jak to jest z tą wypłatą środków z PPK na wkład własny? bo kojarzę, że czytałem gdzieś twój wpis/komentarz, że bardzo średnio i banki nie chcą tego uznawać za wkład


@vinmcqueen: @Unknowm: Jest kilka możliwości wypłaty środków z PPK. Jedną z nich jest wypłata bez podania przyczyny, skutkuje to pomniejszeniem części środków i koniecznością zapłaty podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Środkami można wtedy dowolnie dysponować
Banki w praktyce nie akceptują tego rozwiązania. Według rekomendacji KNF wkład własny nie może pochodzi z kredytu lub z pożyczki.


@marcpol: No przecież piszemy, że banki to akceptują i już to przechodziliśmy. Pytałem o to nawet w banku przy podpisywaniu umowy - PPK nie jest traktowane jako pożyczka, bo dysponujemy w zasadzie swoimi pieniędzmi i od nikogo nie pożyczamy.

Nie wiem w jakim zakresie zajmujesz się zawodowo hipotekami, ale nawet mój
@vinmcqueen: W sumie nawet nie badałem tematu w banku, w Funduszach PKO nie trzeba było pokazywać żadnego dowodu na branie kredytu tylko podać dane dewelopera/odbiorcy gdzie te środki pójdą. Bank, w którym mam kredyt nie badał skąd mam wkład własny tylko mu przed podpisaniem umowy czy nawet wypłaty transzy dostarczyłem oświadczenie od dewelopera o wpłacie wkładu własnego. Być może są przypadki, że trzeba wykazać w jakiś inny sposób wkład własny i