Wpis z mikrobloga

#dyskopatia #przepuklina #l5s1 #neurochirurgia #kregoslup #medycyna
Cześć, szukam osób, które zmagały się z dyskopatią ledźwiową jak obecnie ja. Może ktoś miał podobne objawy do moich i coś podpowie :/ W skrócie: pierwsze bóle i drętwienie nogi zaczęło się ok maja 2023 (drętwienie pod koniec dnia lub po kilkukilometrowym spacerze. Poprawną diagnozę, że to dyskopatia dostałem we wrześniu (załączam MRI) zacząłem rehabilitację i tak do około połowy grudnia było ok mimo promieniowania bólu do stopy, choć stopniowo co raz gorzej. W drugiej połowie grudnia zaczęły się problemy z chodzeniem - max kilometr, nie mogłem już leżeć bez bólu inaczej niż tylko na brzuchu. Jak na złość początkiem stycznia 2024 złapało mnie mocne przeziębienie i wtedy posypałem się całkiem - mogę chodzić tylko po mieszkaniu bo po 2-3 minutach mam taki ucisk w pośladku i drętwieje mi noga, że muszę się położyć. Neurochirurg przepisał mi ponownie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe i coś drgnęło, ale niewiele mogę już komfortowo leżeć na lewym boku i niedługo na plecach (aż pojawi się ból). Chodzenie dalej problemowe, ale wytrzymuję już kilka minut.
Zrobiłem kolejne MRI, przepuklina powiekszyła się minimalnie do 11 mm i dalej jest ucisk na nerw. Na razie konsultowałem on-line z neurochirurgiem (wizyta w gabinecie w przyszłym tygodniu). Opisałem mój stan i dalej waha się czy to stan na operację czy nie (nie mam objawów opadającej stopy, nietrzymania moczu itp.) no ale ogolnie ból jest i noga drętwieje. Nie ma teraz mowy o rehabilitacji, w domu wykonuje najlżejsze ćwiczenia. Przejrzałem chyba wszystko, co jest w internetach na ten temat. Czy ktoś z Was wyszedł z podobnie cieżkich objawów unikając operacji? Sam już jestem chętny na zabieg, bo te kilka miesięcy z bólem potrafią zniszczyć najtwardszą psychikę:/ Przy okazji podpytam czy znacie dobrego neurochirurga w Krakowie lub okolicach?
Dorzucam jeszcze opis rezonansu:
Opis badania radiologicznego
Badaniewykonanowsekwencjach TSET1, TSET2 oraz TIRM T2wpłaszczyznach
strzałkowych i poprzecznych, wwarstwach o grubości 3 i 4mm.
Poprzednie badanieMRz dnia 29.08.2023
Zniesionafizjologicznalordozalędźwiowa.
Trzony kręgówo prawidłowejwysokości .
Wymiarstrzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowegowgranicach normy.
Zmiany zwyrodnieniowewstawachmiędzykręgowych L4/L5 i L5/S1.
Cechy zaczynającejsię dehydratacji i obniżeniewysokości krążkówmiędzykręgowych na
poziomach L4/L5 i L5/S1.
Położeniestożkardzeniowego isygnał końcowego odcinkardzenia kręgowego prawidłowe.
Na poziomieL4/L5widocznatylno-pośrodkowo-lewoboczna protruzjajądramiażdżystego na
głębokość około 4mm-powodującamodelowanieworka oponowego ,zwężeniezachyłków
korzeniowych z przyleganiemdo korzeni nerwówrdzeniowych L5 oraz zwężenielewego otworu
miedzykregowego z przyleganiemdo lewego nerwu rdzeniowego L4.
Na poziomieL5/S1widocznatylno-prawoboczna protruzjajądramiażdżystego na głębokość około
11mm-powodująca uciśniecieworka oponowego, wchodzącawobręb prawego zachyłka
korzeniowego uciskając korzenie prawego nerwu rdzeniowego S1- kolizja.korzenielewego nerwu
rdzeniowego S1 przylegają do przepukliny
Wnioski
- dyskopatiaL4/L5- obraz jakwbadaniu poprzednim
-dyskopatiaL5/S1 z kolizjąz korzeniami prawego nerwu rdzeniowego S1- wporównaniu do
badania poprzedniegowidoczne niewielkie powiększeniesię przepukliny
czarny_smog - #dyskopatia #przepuklina #L5S1 #neurochirurgia #kregoslup #medycyna
Cze...

źródło: rezonans

Pobierz
  • 14
@czarny_smog: No siema ( ͡° ͜ʖ ͡°) Identyczne objawy miałem w tamtym roku. I też 11mm. Od połowy października przykuty do łóżka praktycznie. Wcześniej we wrześniu dało się siedzieć, ale po minucie chodzenia miałem szpilę w łydce, taką, że siadałem w sklepie na podłodze. Ogólnie to już promieniowanie miałem rok temu, ale ustępowało po spacerze, itp. Ale to było leciutko i tak. Dało się funkcjonować.
Leki kompletnie
@Vadzior: Dzięki za szybką odpowiedź, faktycznie objawy miałeś podobne. Raczej nastawiłem się już na operację więc nie mam wielkich obaw, tylko lekkie wątpliwości :) Jak się człowiek naczyta o możliwym nawrocie przepukliny, albo komplikacjach pooperacyjnych to zawsze jest lekka obawa. Szukam opcji na NFZ, prywatnie to zbyt duży wydatek, może uda się dostać skierowanie na szybszy zabieg od neurochirurga :/
@czarny_smog: Ja nie czytałem o komplikacjach w sieci. Lekarz powiedział, że robi się takie zabieg "taśmowo" i z reguły zawsze jest ok. Ryzyka brak. A u młodych to jeszcze bardziej. Ale ja byłem przypadkiem stabilnym. Na sali była laska która miała już 3 operację i grozi jest wózek. Żyła z bólem wiele lat i uszkodziła sobie nerwy, nie miała czucia i tak dalej. A 3 operacja to tylko po to aby
@czarny_smog: Możemy pogadać też via komunikator, mam uszkodzony L5/S1, kiedyś 2016r. miałem stan z leżeniem całą noc z butelką w łóżku bo nie byłem w stanie się podnieść (rodzina przetransportowała mnie z podłogi do łóżka), dzisiaj w miarę dźwigam, także powyżej 50kg. Pierwsze co odradzam to środki przeciwzapalne (zwane przeciwbólowymi). Reszta jak poniżej:

Większość Polaków od zbyt długiego siedzenia ("uczą" tego w szkole) ma jakieś tam zmiany degeneracyjne w odcinku lędźwiowym,
@czarny_smog Siema, tezmialem ok 12mm przepuklinę, od nogi do pośladka ból jakby ktoś mi ją przypalał. 4 lata po operacji L5/S1 ale nie endoskopowo jak napisał @Vadzior Po operacji na drugi dzień na nogi. Można powiedzieć że dostałem drugie życie i do tej pory nie żałuję że zdecydowałem się na operację bo bólu, dolegliwości nie mam. Pozostał mi brak czucia na małej części stopy który mi w ogóle nie przeszkadza.
Dzięki za szybkie odpisanie, w sumie Wasze problemy wyglądają podobnie do moich :) Raczej już się pogodziłem z operacją, a nawet czekam, aż będzie po i wreszcie pozbędę się bólu. Zdrowia Wam i sobie życzę:)
@Vadzior, @Yamoy, @KollA, aktualizacja :) równo miesiąc później czyli 21.03 miałem microdiscectomie, ucisk od razu minął, mam teraz więcej mrowień i ciepła w prawej nodze, aż do stopy. Ogólnie jest lepiej, ale strasznie ciężko się chodzi, samo wstawanie to niezły wysiłek, po części to dlatego, że jak zawsze mam pecha i pierwszą noc po operacji wrzucili nam na salę pooperacyjną dziadka z demencją, darł się całą noc, że pospałem
@czarny_smog: Cześć. Nie jestem pewny czy microdiscectomia to to samo co miałem ja, ale chyba tak. Po prostu mój lekarz nie używał tego terminu.
Ja chyba mrowień i ciepła nie czułem po operacji. Wstawać trzeba się nauczyć aby nie było bolesne. Technika jest taka. Przekręcasz się na bok na skraju łóżka i potem nogi na podłogę i dopiero się pionujesz, podpierając rękoma.
Co do chodzenia, to jak operację miałem w czwartek
@Vadzior: To widzę, że jeszcze lepsze przygody miałeś :) Tak zapytałem z ciekawości, bo martwi mnie to, że o ile wstanę z łóżka w miarę bezpiecznie tą techniką że spuszczaniem nóg, to bez chodzika na razie jest ciężko sił brakuje :P Z samochodem to w miarę ok, bo ma mnie kto odebrać, tylko samo wejście do niego i podróż mnie przeraża :) chyba jeszcze za słaby jestem.
@czarny_smog: To ciekawe. U mnie wszyscy wstali na nogi po operacji i chodzili. Nawet ta kobieta o której pisałem, że grozi jej wózek.
Brak sił to wynikać może z braku ruchu przed operacją. Bo ja byłem w takim stanie, ze były dni, że wstawałem tylko do kibla z 2x dziennie i w głowie miałem już ograniczanie jedzenie i picia aby było mniej potrzeb fizjologicznych. Ale był dni, ze dało się wstać