Wpis z mikrobloga

@tomkom:
Modyfikacje dotyczące podatku Belki będą wprowadzone od 2025
Już to powiedzieli ze w tym roku nie będzie żadnych zmian.
  • Odpowiedz
@tomkom: Jak już coś zmienią to w momencie jak inflacja spadnie że nic już z tych lokat nie będzie się dało ciekawego wyjąć. Wibor też miał już być zmieniony na Wiron ale wicie rozumiecie teraz jeszcze za dobre siano kosi wibor więc zmienimy za 2 lata jak stópki niżej będą
  • Odpowiedz
@b7kj: Dostępne są, bo bank sobie wdrożył ofertę, tak samo stałe oprocentowanie było w ofercie dużo wcześniej niż wymagały tego przepisy. Ale celem inicjatywy miała być konwersja obecnych umów i zaprzestanie publikacji wskaźnika WIBOR zdaje się jeszcze w 2023, a później przesunięto termin na 2024. Po dwóch latach prac komisji obecny termin to koniec 2027 xD

Gdyby chodziło o wdrożenie nowej opłaty bankowej to byś od 1 kwietnia najpóźniej musiał bulić
  • Odpowiedz
@tomkom: ja myślałem, że faktycznie 100k zł zysku będzie wolne od opodatkowania. Rozwiązałoby to po części problem "inwestycji" w nieruchomości, bo giełda stałaby się atrakcyjniejsza. W dodatku takie prawo byłoby proste jak drut - 100k wolne, powyżej 19% i dziękujemy. Taka kwota byłaby celem większości inwestujących osób bo 100k rocznie w inwestycji to juz całkiem niezła emerytura.

Niestety nie w chlewie. Tutaj wszystko musi być skomplikowane. Zwolnione mają być zyski z
  • Odpowiedz
@WalesakEuropejski: pytanie do Ciebie, jest sens wpłacać na IKE/IKZE jeżeli nie planuje się trzymać tam pieniędzy do sześćdziesiątki?

ogólnie to co roku olewam temat i wolę trzymać kasę na zwykłym maklerskim, dzięki temu mam dostęp do rynku amerykańskiego i opcje żeby w razie co szybko wypłacić gotówkę
  • Odpowiedz
pytanie do Ciebie, jest sens wpłacać na IKE/IKZE jeżeli nie planuje się trzymać tam pieniędzy do sześćdziesiątki?


@hub_bub: jest sens jak najbardziej!

https://inwestomat.eu/ike-i-ikze-pasuja-tez-do-wczesnej-emerytury/

IKE/IKZE nie ogranicza wcześniejszej wypłaty (IKZE trochę ją komplikuje bo trzeba od tego zapłacić podatek, który zaoszczędziliśmy przy wpłacie). Zresztą część kapitału będziesz też wypłacał po 60tce więc możesz już się wtedy łapać na zwolnienie z podatku.
  • Odpowiedz