Wpis z mikrobloga

#router #wifi #tplink #mikrotik #ubiquiti #siecikomputerowe

Planuje wymianę sieci bezprzewodowej w domu 170m2. Potrzebuję wejścia SFP, wydzielenia sieci VLAN dla rzeczy Iot, VPN itp.
Planuję zakup routera + 2 Access Pointy.

Analizując rynek to zastanawiam się nad takimi sprzętami:

Routery:
TP-Link Omada ER7212PC
MikroTik RB5009UG
Ubiquiti ER-12

Access Pointy:
TP-Link EAP670
Ubiquiti U6-PRO

Najdłuższy czas myślałem o zestawieniu MikroTik RB5009UG + Ubiquiti U6-PRO. Ale z czasem coraz bardziej zastanawiam się czy nie zrobić wszystkiego u jednego producenta w jednej serii np. TP-Link Omada ER7212PC + TP-Link EAP670.

Co o tym myślicie? Jakieś plusy/minusy, któryś rozwiązań?
  • 5
  • Odpowiedz
ER7212PC


@mAsHER: Instaluj to co lepiej znasz. Ja bym na router dał mikrotika a na radio wszystko jedno, oba zrobią koło 600 Mbit w 80MHz kanale.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@mirekwirek z tego co czytałem to AP nie są tak dobre jak Ubiquiti czy Omanda, a mi zależy również na dobrym roamingu. Być może się mylę i ktoś kto ma taką konfigurację lub doświadczenie mi doradzi.
  • Odpowiedz
@mAsHER: zapomnij o tym, w nowym sofcie MirkoTik przeszedł na sterowniki producentów i obecnie AP MikroTika (nawet stare ale oparte o architekturę ARM) to dramatyczna przepaść. Poza tym wraz z nowym softem mamy nowy CAPv2 więc i roaming to co innego. Od 2023, a w przypadku modeli AC od 2024 nie ma co opierać wiedzy o wydajności MirkoTikach ze staszych na postach starszych niż te daty.

Już pod wątkiem były o
  • Odpowiedz