Wpis z mikrobloga

Myszołów rdzawosterny to stały mieszkaniec USA, który jest jednak bardziej liczny w południowych stanach. To ptak, który z prawdziwą gracją rzuca się na samotnego zająca lub kuropatwę i rzadko chybia celu. Od czasu do czasu odwiedza też tutejsze gospodarstwa, żeby "pozdrowić" miejscowy drób. Przelatując nad podwórkiem, na którym kręcą się kury, kaczki i indyki, rzuca się na wybraną przez siebie ofiarę i porywa ją do lasu. Krzyk ptaka słyszy jego właściciel, który poprzysięga zemstę na rabusiu. Między tym gatunkiem, a farmerami trwa odwieczna wojna podsycana przez kolejne ofiary po obu stronach frontu. Mimo to odwiedzenie Luizjany i jednego z tutejszych gospodarstw zawsze kończy się obserwacją przynajmniej jednej pary unoszącej się w pobliżu. Zwykle na początku lutego buduje ona gniazdo, które można znaleźć na najwyższym drzewie w okolicy. Gniazdo jest spore, zwykle zbudowane z patyków i wykończone trawą lub mchem. Samica składa cztery-pięć jaj o matowo-białym kolorze. Stworzona na czas rozrodu para po wszystkim staje się wobec siebie równie wroga jak w przypadku, gdy spotyka zupełnie obcy egzemplarz. Jedno potrafi gonić drugie próbując odebrać mu zdobycz przy każdej możliwej okazji. Byłem świadkiem takiej sytuacji, którą też uwieczniłem specjalnie dla ciebie, drogi czytelniku. Myszołów to ptak niezwykle ostrożny i ciężko podejść do niego komukolwiek z bronią, której działanie zdaje się doskonale rozumieć. Gdy tylko bowiem dostrzeże uzbrojonego człowieka, rozpościera skrzydła i odlatuje z donośnym wrzaskiem. Z drugiej strony nie ucieka on widząc pod sobą człowieka przechodzącego bez broni, jednak w dalszym ciągu bacznie obserwuje każdy jego ruch. Nigdy nie siada na niższych partiach gałęzi preferując te blisko szczytu. Widziałem ów gatunek polujący nad brzegiem rzeki na żółwie, które były w obserwacji wyjątkowo zabawne, kiedy to próbowały ratować się przed ptasimi pazurami kierując się do wody. Nigdy jednak nie znalazłem w żołądkach zabitych myszołowów jakiejkolwiek cześci ciała tych zwierząt. Kilka razy za to znalazłem fragmenty żab.(fragmenty te pochodzą z zapisków autora rysunku, Jamesa Audubona).

#necrobook #btaszki #myszolowy #ptakidrapiezne
Loskamilos1 - Myszołów rdzawosterny to stały mieszkaniec USA, który jest jednak bardz...

źródło: OEBI-007-scaled

Pobierz
  • 1