Wpis z mikrobloga

Zwiedziłem pół Islandii i mam mieszane uczucia o tym kraju. Z jednej strony bardzo ciekawa, niespotykana przyroda, czyste środowisko, warto było to poznać. Z drugiej strony jest ta przyroda często dość mroczna, przygnębiająca, dziwna, jak na załączonym zdjęciu. Pogoda jest fatalna. Pewnie wielu myśli, że Islandia to kraina bardzo długiej, mroźnej i śnieżnej zimy. Nie jest to prawda. To kraina wiecznej jesieni, nawet teraz, zimą, w Rekjaviku jest 10 stopni ciepła, zimy są deszczowe bardzo często. Minimalny rekord temperatury jest wyższy-cieplejszy niz rekord zimna w Polsce. Lata zazwyczaj deszczowe, pochmurne, ok. 20 ciepła (z rekordem 30,5 stopnia). Oprócz pogody, bardzo przygnębiający jest prawie brak lasów, co tylko częściowo jest wynikiem działania przyrody. Przed osiedleniem się (niedawno, bo 1000 lat temu) ludzi, Islandia w większości pokryta była lasem, jednak bardzo biedne społeczeństwo nadmiernie z nich korzystało wtedy. Obecnie próbuje się zakładać lasy, ale to potrwa bardzo długo. Elewacje budynków są murowane, betonowe i niezbyt ładne lub nawet często elewacja z blachy falistej, zupełnie inny styl niż w Skandynawii (chociaż Islandia to jest Skandynawia kulturowo). Nie rozumiem czemu tak wielu Polaków tam mieszka, wiem, że kasa większa, ale niezbyt to fajne. Do tego, chociaż mi to aż tak nie przeszkada, ciepła woda śmierdzi zgniłymi jajkami, bo pochodzi z naturalnych źródeł geotermalnych. Dla mnie najpiękniejszym krajem jest chyba Norwegia, ale tylko nie Bergen, gdzie cały czas pada tak samo prawie.

#podroze #islandia #skandynawia #przyroda #ciekawostki #klimat #nauka #swiat #emigracja #nauka
nowyjesttu - Zwiedziłem pół Islandii i mam mieszane uczucia o tym kraju. Z jednej str...

źródło: IMG_7228

Pobierz
  • 91
  • Odpowiedz
@nowyjesttu lata są ok, nie pada tak często a jak już to są to przelotne deszcze. Przynajmniej jeśli chodzi o południowy zachód, czyli stolica i okolice. No chyba że jest sztorm. Generalnie są dwie pory roku. Kwiecień-sierpień w miarę ciepło i wrzesień - marzec w miarę zimno. Śnieg nie pada często to prawda ale jak już spadnie to potrafi dać w kość, bo część dróg w kraju jest nieprzejezdna, a zwłaszcza poza
  • Odpowiedz
@nowyjesttu: zgadzam się, przyroda jest super, niektóre widoki świetne, ale nie chciałbym tam mieszkać, właśnie przez pogodę która jest słaba, typowe lato to max 15 stopni jak się uda. No i dni zimą trwające od wschodu do zachodu 3h.
  • Odpowiedz
@nowyjesttu: posępna jesień jest nam znam i nie jest to problem.
Raczej ludzi trzyma tam kasa i inny styl życia.
Ja się czułem tam że czas płynie spokojniej a ludzie tak nie zasuwają jak u nas
  • Odpowiedz
Mnie za każdym razem zaskakuje! Niesamowite miejsce. Byłeś w Landmannalaugar? Coś wspaniałego! Następnym razem zamierzam udac się do Isafjordur, a potem łodzią na Hornstrandir! Tam to dopiero muso byc klimat.

Zresztą 2 razy jak byłem to pierdzielnął wulkan. Raz bylo sympatycznie (byliśmy 50m od bulgoczacej lawy), raz smutno - byliśmy swiadkami zniszczenia Grindavik.
poroboszcz - Mnie za każdym razem zaskakuje! Niesamowite miejsce. Byłeś w Landmannala...

źródło: dji_fly_20230712_205304_785_1689195219473_photo_optimized

Pobierz
  • Odpowiedz
@Joii: Co do stolicy zgodzę się. Ale mnie z miast urzekło Akureyri. Droga do niego i widok okolicy był dla mnie obłędny i bardzo polecam.
  • Odpowiedz
  • 22
Żyliśmy tam prawie 3 lata. Do wszystkiego idzie się przyzwyczaić. Ja kochałem te widoki, zwłaszcza te nie turystyczne, gorące źródła których prawie nikt nie zna i można było we dwójkę romantycznie spędzić czas.
ubpe - Żyliśmy tam prawie 3 lata. Do wszystkiego idzie się przyzwyczaić. Ja kochałem ...

źródło: temp_file7669323455685556111

Pobierz
  • Odpowiedz
Jak zwiedziłem Islandię w sierpniu to nawet w nocy przymrozek był nad ranem.
Co do pogody to masz rację jak brzmiało przysłowie? " narzekasz na pogodę...poczekaj 5 minut a będzie gorsza" ;)
Mnie ten kraj urzekł swoją przyrodą, ukształtowaniem terenu, dzikością.
Interor to krajobraz jak z innej planety. Chętnie tam wrócę na kolejnego tripa, obowiązkowo jakimś jeepkiem z napędem 4x4 :-)
  • Odpowiedz
@ubpe był odcinek na YT, lokalsi narzekają że wszystkie miejscówki są już w google\blogach nawet te uber na uboczu. Islandia już straciła urok dzikości, była modna przez pewien czas i została przeorana tysiacami turystów z aparatami.
Nawet tu na wikop - od razu zgłosiły sie osoby ktore tam były lub mieszkały...
  • Odpowiedz
zrobić golden circle


@Joii: najgorsza rada świata. Lepiej to pojechać w #!$%@? i olać wypchany turystami i przereklamowany golden circle
  • Odpowiedz
  • 20
@nowyjesttu ja nie kupuję tej opowieści, że większość Islandii była pokryta lasem, bo większość Islandii to gołe skały wulkaniczne, na których żaden las nie miał prawa wyrosnąć. No chyba że wulkany przykryły te lasy, ale te skały w większości mają więcej niż 1000 lat.

Nie wiem jak wielka część Islandii była pokryta lasem, ale zrzucanie winy na ludzi to nieporozumienie. Dawniej Islandczyków było na całej wyspie około 50 tysięcy. To jest zwyczajnie
  • Odpowiedz
  • 7
Mnie natomiast zawsze intrygowało co sie stało,ze Islandia jest aż tak bardzo bogata? Malutki kraj wielorybniczy, praktycznie bez surowców (jedynie inwestują w geotermie), nie zachęcajacy do osiedlania/inwestowania, brak światowych korporacji, posiadajacy jedynie baze wojskowa usa. Moze to po prostu bardzo długi okres bez wojen?
Nie przekonują mnie te wszystkie artykuły z netu wyjaśniające ten temat. Mam wrażenie, ze po prostu amerykanie dawno temu zdecydowali, ze beda im placic o wiele wiecej i
  • Odpowiedz
10 stopni ciepła, 15 stopni ciepła. Dla innego to będzie 10 czy 15 stopni zimna, bo uzna, że ciepło, to gdy jest 25 stopni ciepła (choć dalej to bezsensowny opis).

Jakoś dziwnie piszesz w kwestii temperatur.
Temperaturę podajemy najlepiej w stopnicach Celsjusza.
  • Odpowiedz