Wpis z mikrobloga

Mikro recenzja:

Pacjent: Romet Finale, rocznik 2022.


Cena: 3050 PLN

W cenie pacjenta:
- rama stalowa,
- kierownica,
- siodełko,
- koła,
- pedały (gówniane),
- i parę innych drobiazgów.

Grupa osprzętu to Shimano Claris 2x8.

Waga pacjenta: 13 kg po uzbrojeniu (pedały m520), koszyki na bidony, garmin+mocowanie, uchwyt na lampkę.

Dziś odebrałem rano przesyłkę, ale później byłem zajęty, także wyskoczyłem z rowerem dopiero około 16, gdy już się zimno zaczęło robić (jak wróciłem to było 5,5 stopnia). No ale poskładałem bicykl, myślę że trzeba wypróbować.

Jak wyszedłem z domu, to było jeszcze przyjemnie, ale gdy tylko wjechałem w miejsca, gdzie już słonko nie dochodziło, to piździało. Ale czego się nie robi dla nauki, więc pomknąłem dalej. Przejechałem chwilę asfaltem, i tutaj już była poprawa odnośnie komfortu, ale trzeba zauważyć, że jechałem na 3 barach z przodu, i 3,5 z tyłu (gdzie w kolarce mam 5 i 5,5 bara odpowiednio). Opony 38 mm robią jednak robotę. Jechałem bardziej odważnie po dziurawych drogach, i na progach zwalniających zwalniałem mniej niż na kolarce, ale to pewnie przez to, że też wolniej jechałem.

Wjeżdżając do lasu leciałem przez wszystkie kamienie, błocko, liście po kolei. Omijałem tylko końskie ekskrementy, bo jednakowoż nie chciałem śmierdzieć ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Podjazdy dzięki korbie 46-34 i kasecie 12-32 szły gładko. Tutaj nie można zarzucić złego wyboru Rometowi, choć zamiast 32 mogło by być 34, i wtedy by było już super, ale nie wiem czy claris oferuje 11-34.


Czy brakowało mi przełożeń? Nie. Jechało się całkiem przyjemnie.

W sumie to nie wiem co jeszcze mógłbym napisać. Na pewno dołączone do zestawu pedały platformowe do najlepszych nie należą, i każdemu, kto chce jeździć trochę więcej, polecam wymienić na coś markowego (czy to platformy, czy wszelkiego rodzaju wpinane).

Podsumowując, rower wymaga troszkę uwagi: muszę podregulować przedni hamulec, i dobrze ustawić kierownicę, bo zapomniałem sprawdzić przed wyjazdem, i mi się podczas pierwszego podjazdu troszkę przekręciła w dół po naciśnięciu na klamki. Ale to są drobiazgi. Plusem natomiast są koła. Może nie należą do najlżejszych, ale co mi się podoba, tylna piasta jest cichutka, więc tutaj ode mnie duży plus.

Jako pierwszy rower do rozpoczęcia kolarstwa to może nie jest najlepszy, ze względu na jego wagę (13 kg), ale tylko dla kogoś, kto patrzy na cyferki. Dla mnie wybór stalowej ramy to było coś przemyślanego. Nie muszę się martwić o jakieś uszkodzenia, i mogę iść jak dzik w szyszki w lesie. A jak się rozwali gdzieś rama, to sobie pospawam w robocie, i tyle. Na podjazdach też nie czułem tej wagi (choć co tu u mnie na górnym śląsku są za podjazdy ¯\(ツ)/¯).

Czy jestem zadowolony? Tak. Jak bardzo, takie mocne 8/10. Dałbym 9 gdyby kaseta była 11-34. Czy polecam? Jak najbardziej!

#rower #gravel #romet #szosa
G06DbT - Mikro recenzja:

Pacjent: Romet Finale, rocznik 2022.
SPOILER
Cena: 3050 PLN...

źródło: IMG_20240308_164808707

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
A jak się rozwali gdzieś rama, to sobie pospawam w robocie, i tyle.


@G06DbT: Nie wiem co tam w robocie spawacie ale rower to nie są stalowe pręty tylko cienkie rurki, ramy rowerowe ze stali wcale nie są takie proste do porządnego pospawania.
  • Odpowiedz
Sprawdziłem, i tak, jest coś takiego jak 11-34, mogli dawać coś takiego. Ale jest to, co jest.


@G06DbT: wydaje mi się, że przerzutka obsługuje max 32T, mam Sore 2x9 i jest to samo.
  • Odpowiedz
  • 1
@MoonlightSh: Są dwie wersje na stronie, aż sprawdzę co załadowali do roweru.

Fakt, jest krótki. Szkoda, mogli dawać długie i większe kasety. Ale nie narzekam, bo rowerek i tak fajnie idzie.
  • Odpowiedz
Jako pierwszy rower do rozpoczęcia kolarstwa to może nie jest najlepszy, ze względu na jego wagę (13 kg)


@G06DbT: 13kg to tak 2kg więcej niż full sus XC. Czego oni użyli do tej stalowej ramy, stalowych prętów zamiast rur?

Dla mnie wybór stalowej ramy to było coś przemyślanego. Nie muszę się martwić o jakieś uszkodzenia, i mogę iść jak dzik w szyszki w lesie. A jak się rozwali gdzieś rama, to
  • Odpowiedz
  • 0
13kg to tak 2kg więcej niż full sus XC.


@Hasz5g: mówisz o jakimś hi end? To z obrazka to jest 10k pln, i jest jeszcze cięższy niż ten Romet.

A w Śląskich lasach waga nie ma znaczenia, to nie podjazdy gdzieś w Alpach. No i jak chce sobie pośmigać na podjazdach to mam kolarke, która waży uzbrojona 7,8 kg.

Wiesz dlaczego ludzie tak podniecają się wagą w rowerach? Bo to jedyny
G06DbT - >13kg to tak 2kg więcej niż full sus XC. 

@Hasz5g: mówisz o jakimś hi end? ...

źródło: 1000006672

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Hasz5g: waga canyona czy waga rometu? Weź tez pod uwagę, że tu wszystko grube i ciężkie, sam Claris to jakieś 2,7 kg. Koła pewnie też do najlzejszych nie należą, ale nie chce mi się rozbierac żeby sprawdzić ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@G06DbT: Waga Rometu, mój rower enduro z zawieszaniem 170mm który jest do objeżdżania tras zjazdowych wazy 14.5kg ale same opony to 1.1kg/ sztuka. Gdybym zmienił je na gravelowe to by ważył prawie tyle co Romet- stad moje zdziwienie.

Zamiast ważyć poszczególne komponenty sprawdź sobie ile waza w necie.
  • Odpowiedz
  • 0
@Hasz5g: wiesz, ja brałem ten rower że świadomością, że on tyle będzie ważyć. Mogłem sobie kupić karbą, ale chciałem coś stalowego ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz