Wpis z mikrobloga

Orzeł przedni, stały mieszkaniec USA, jest ptakiem niezwykle trudnym w obserwacji. Rzadko można ujrzeć więcej niż parę lub dwie w przeciągu całego roku.

Ptak ów posiada wzrok iście fenomenalny, pozwalający mu dostrzec z dużych odległości cele, na które poluje. Gdy namierzy ofiarę, spada na nią z szybkością meteoru i rzadko chybia.

Gniazdo tego szlachetnego gatunku mieści się zawsze na niedostępnej półce skalnej, z tego, co wiem, nigdy na drzewie. Zwykle składa się z zaledwie kilku patyków, można nawet powiedzieć, że jaja praktycznie są składane na gołej skale. Jeśli chodzi o czas składania owych jaj, przypada on zwykle na koniec lutego lub początek marca. Nigdy nie dane mi było ujrzeć wyklute pisklaki, ale wiem, że nie opuszczają one gniazda do czasu, gdy same będą mogły przetrwać.

Orły przednie są w stanie bez problemu przeżyć bez jedzenia kilka dni. Ich ulubionymi ofiarami są pisklaki innych gatunków, szopy, zające, indyki oraz inne duże ptaki, kiedy są wyjątkowo wygłodniałe, zdarza im się również spożywać zgniłe mięso. Są silne, wytrzymałe i zdolne do wytrzymywania w bardzo niskich temperaturach bez uszczerbku dla ich zdrowia. Rzadko oddalają się daleko od swego gniazda, a związek dwójki orłów przednich potrafi trwać całymi latami.

Ich upierzenie pełne piękno osiąga w czwartym roku ich żywota. Piękno to doceniają także północno-zachodnie plemiona indiańskie, których członkowie ozdabiają swoje ciała oraz różne swoje wyroby piórami z ogona owego ptaka, którego zwykle w tym celu zabijają.(James Audubon).

#necrobook #btaszki #orly #ptakidrapiezne
Loskamilos1 - Orzeł przedni, stały mieszkaniec USA, jest ptakiem niezwykle trudnym w ...

źródło: 07528

Pobierz
  • 2