Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się na przejściem z UPC (teraz Play) na Netię w Krakowie, mam dostęp jedynie do HFC (Orange ma w bloku obok światłowód, ale w moim niestety nie) i pytanie do kogoś kto może być zorientowany:

1. czy w Netii nadal dostaje się publiczny adres IPV4 (nie musi być stały, może być dynamiczny)?
2. czy w Netii otrzymany do HFC router można ustawić w tryb bridge (chcę podpiąć własnego mikrotika jako router)?

#upc #netia #play #krakow #orange
  • 7
@diwi podpisywałem umowę z Netia niecały rok temu. (Też Kraków)
Dostałem stały zewnętrzny adres IP. Sprzedawca mi wtedy tłumaczył że wszystkie przypadki gdzie dostęp jest po skrętce - to jest za free. W przypadku ftth - jest dodatkowa opłata.

Natomiast jestem rozczarowany stabilnością.
Takich wielogodzinnych awarii miałem już z 5 (dwa razy powyżej 48h). A takich kilkuminutowych to nawet nie zlicze. Wcześniej (inna lokalizacja, ale w pobliżu) miałem lokalnego małego dostawcę (gemini.net)
@diwi: @gradekmi internet inny niż ftth jest w uj nie stabilny. Szczególnie po koncentryku. osobiście mam FTTH netii i zmienne publiczne ip. działa bardzo stabilnie i częściej wiesza mi się mój opnsense od aktualizacji niż ich sprzęt (omenomen zmieniony w bridge)
via Wykop
  • 0
@McKeyPL: Powiedziałbym że zależy, zanim Play przejął UPC to przez 1,5 roku miałem od nich łącze HFC na aktualnym mieszkaniu i nie miałem żadnych problemów, 750Mbps miałem prawie zawsze, ale to pomijam, co ważniejsze nie miałem nigdy większych przycięć i wzrostów pingu podczas calli na Google Meet/Slacku.

Po przejęciu przez Play zaczęło się z czasem pogarszać, nie wychodzę już powyżej 300-400Mbps i mam kilka razy dziennie skoki pingu do 8.8.8.8 do
diwi - @McKeyPL: Powiedziałbym że zależy, zanim Play przejął UPC to przez 1,5 roku mi...

źródło: SCR-20240318-lvv

Pobierz
@diwi ja w lutym 4x dzwoniłem i #!$%@?łem Play za to, że mi po kilka razy dziennie wywala neta + wieczorami miałem wahania pingu pomiędzy 20, a 200. Przy ostatniej rozmowie pogrozilem im że jak nie poprawia jakości połączenia, to zmienię operatora... No i od początku marca wszystko działa bez zarzutów ¯_(ツ)_/¯
@McKeyPL ja mam fttb, czyli światłowód idzie do bloku, pozniej jest wspólny modem i rozdzielone na mieszkania po skrętce. Wątpię żeby to ta ostatnia część wprowadzała problemy, raczej gdzieś wcześniej się sypie.
@diwi: Odkąd Play przejął UPC to się zamieniło w "internet laserowy" z początku lat 2000... zrywa jak w jakimś trzecim świecie. sprzedają "Internet DO 500 Mbps" który robi nie więcej niż 50 Mbps... to jest parodia. Mam nadzieję że ich UOKiK dojedzie.