Wpis z mikrobloga

Jako, że niedługo planuję budowę domu, chcę wdrożyć się w temat #smarthome #inteligentnydom i zbudować jakieś integracje/automatyzacje w domu rodzinnym, które tak czy siak się przydadzą, a dadzą mi wiedzę.

Aktualnie posiadam w swoim pokoju prostą smart zarówkę oraz taśmę LED. Jedno i drugie pochodzi od firmy Meross i działa z #homekit bezpośrednio, bez żadnych bramek itd. Dodatkowo mam #appletv #appletv4k i dodane tam małe automatyzacje zapalające i gaszące te dwie lampki w różnych sytuacjach - tak więc tak wygląda moje dotychczasowe doświadczenie. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Generalnie jestem bardzo początkujący w temacie, a bardzo głodny wiedzy, więc:
1. Czy na początek wystarczy #raspberrypi Zero 2 W jako urządzenie działajace 24/7, utrzymujące integracje? Czy może szukać coś innego?
2. Sterowanie miałoby się odbywać przez aplikację Home/Dom na urządzeniach Apple'a - czy w takim wypadku wystarczy mi instalacja na urządzeniu z punktu wyżej serwera #homebridge?
3. Nie wiem, czy lepiej iść w #homebridge czy #homeassistant - co jest lepsze do #apple i prostych połączeń?
4. Poza urządzeniem potrzebuję podobno jeszcze bramki - znalazłem póki co dwie: ConBee II oraz Sonoff ZBDongle Plus-E. Co będzie lepsze?

Zależmy mi na tym, aby kupić jak najmniej sprzętu, a zachować przy tym jak największą integracje między urządzeniami/czujnikami różnych firm. #zigbee to dobry kierunek w tym wypadku?

#zigbee #tuya #homeassistant #homebridge
  • 16
  • Odpowiedz
Czy na początek wystarczy #raspberrypi Zero 2 W jako urządzenie działajace 24/7, utrzymujące integracje? Czy może szukać coś innego?


@damian44__:

1)Jeśli myślisz o dłuższym projekcie niż trochę zabawy to zapomnij o raspberry pi. Nie sprawdza się na dłuższą metę.
2,3) Nie wykluczałbym HomeBridge i HA. Ja mam akurat Domoticz (planuję migrację na HA), ale Home Bridge to dla mnie taka bramka pomiędzy Domoticz a Apple. Całość sterowania zbuduj w oparciu o
  • Odpowiedz
@damian44__:
1. Pomyśl lepiej o starym terminalu PC - jak ma posłużyć to będzie lepszy i tańszy
3. HA, acz uważaj, bo to jeśli ma to być hobby to okej, a jeśli nie kup jakiś gotowy system np. Hubitat. Inaczej będziesz się wkurzał
4. Sonoff z plusem będzie lepszy.
  • Odpowiedz
Homeassistant +ConBee II + Zigbee2MQTT( ͡º ͜ʖ͡º)
Raspberry pi Zero 2 W - słabiutko, raspberry pi 3 to minimum .

Chodzi o to, że apetyt rośnie ...
Podłączysz żarówki, przełączniki ...później dodasz TV,drukarki...
Następnie Multimedia, kamery, ("wszystko" co z WIFI)
Następnie wszystkie telefony, dyski sieciowe ... Skrypty automatyzację, sensory template
Następnie wizualizacja, wykresy, dynamiczna zmiana kolorów ikon, pogoda itp.
Zapis histori - temperatury, energi, wody....

Z doświadczenia
WykoZakop - Homeassistant +ConBee II + Zigbee2MQTT( ͡º ͜ʖ͡º)
Raspberry pi Zero 2 W  -...

źródło: ScreenShot_20240319170817

Pobierz
  • Odpowiedz
Kilka rad po tym jak sam zacząłem uzbrajać swój dom. Wybrałem home assistant i zigbee jako tanie rozwiązanie gdzie jest zatrzęsienie sprzętu i kupowałem sterowniki zarówno w chinach jak i w polsce. Używam zigbee2mqtt dzięki czemu nie jestem przywiązany do zadnej marki. Jak będziesz chciał więcej informacji to pytaj.
W każdym razie teraz mogę ci doradzić:

- wszędzie ciągnij instalację 3 żyłową, go każdej głupiej lampki i gniazda. Czyli ochronny, neutralny i
  • Odpowiedz
@UmCykCyk: A jeszcze jedno odnośnie bramki. Jak zastosujesz jakieś egzotyki i ci padnie, to będziesz się bujał z podmianą bramki na inną i będzie zabawa. A jak wiemy takie rzeczy zawsze się dzieją kiedy akurat masz coś innego do roboty - np za 2 godziny wigilia.
Ja mam tego Sonoffa: "Sonoff ZBDongle-P" bo jest dostępny wszędzie. Kupiłem drugiego identycznego, na tej samej wersji firmware, dzięki czemu jak pierwszy #!$%@? to podpinam
  • Odpowiedz
Będziesz się bujał wtedy ze specjalnymi wersjami sterowników "bez N" których jest mało i różnie to działa.


@UmCykCyk: co do tego dla potomnych polecam Avatto - działa bez problemu i dość tanie (niestety mieszkanie z wtórnego)

- Rolety elektryczne - najprostrze sterowanie, żdanego wbudowanego inteligentnego sterownika bo po pierwsze zapłacisz majątek a później takiego wała jak to zintegrujesz z resztą oprogramowania.


@UmCykCyk: fakt, choć do tego polecam proste sterowniki dopuszkowe,
  • Odpowiedz
Jeśli rolety eletryczne, to zrób tak aby zasilanie w przyszłości jeśli ci przyjdzie fantazja dało się podpiąć pod UPSa. Ja siedziałem ostatnio 2 doby po ciemku bo wyłączyli mi prąd na cały dzień, zanim podniosłem rolety. Jak już je podniosłem to było znowu ciemno na zewnątrz.


@UmCykCyk: gdybym miał dom pomyślałbym o małym agregacie.


@kilo-bravo: Teraz już "tanio" jest falownik i bateryjka z Aliexpress,
U mnie wisi na tym cała
  • Odpowiedz