Wpis z mikrobloga

Jakie można podjąć działania, by uratować niszczejący zabytek wpisany do rejestru? Chodzi o budynek w Pile, który powstał w 1923. Chodzą słuchy, że budynek miał być zburzony, a w jego miejscu miał powstać hotel. Gdy konserwator zabytków odmówił, to niedługo potem budynek zaczął się palić... Sprawców nawet zatrzymano, ale od lat niszczeje bez żadnego zabezpieczenia. Jest co prawda tablica o rozpoczętym remoncie, ale nic tam się nie dzieje. Bardzo mi szkoda, bo to miasto po wojnie ma bardzo mało zabytków a ten mógłby być jednym z ładniejszych, bo ma naprawdę świetny potencjał.

#budownictwo #architektura #prawo #prawobudowlane #policja #prokuratura #pila #wielkopolska
pogop - Jakie można podjąć działania, by uratować niszczejący zabytek wpisany do reje...

źródło: temp_file3025724308897417645

Pobierz
  • 98
@pogop

W mojej opinii takie rzeczy powinny być wręcz za darmo pod warunkiem odbudowy.


Myślisz, że odbudowa 100 letniego zabytku jest prosta? Że wystarczy kilka zgłoszeń i już? Konserwator nie pozwoli Ci na 90% materiałów jakie będziesz chciał użyć. Do tego będziesz musiał odbudować architekturę budynku. Koszt ogromny, a na koniec nie będziesz mógł poprowadzić żadnej działalności w takim zabytku bo nie dostaniesz zgody starosty. Piła nie jest atrakcyjnym miejscem dla turystów
@pogop: Ostatnio dostałem zlecenie od mieszkanki Piły, sam w niej mieszkałem 15 lat (w Pile nie w mieszkance ( ͡° ͜ʖ ͡°)). By odnaleźć ładny widok, pocztówkę czy fotografię synagogi w Schneidemühl oraz kościół Jana Czerskiego. Oba obiekty nie istnieją, więc zadanie utrudnione. Alu udało się w niemieckich płatnych bibliotekach cyfrowych. W każdym razie ładnie kiedyś Piła wyglądała, i praktycznie przez II WŚ została ich doszczętnie pozbawiona.
grafika_historyczna - @pogop: Ostatnio dostałem zlecenie od mieszkanki Piły, sam w ni...

źródło: kolaż trapez

Pobierz
  • 2
@grafika_historyczna: o! ciekawe bardzo. Jak się można wbić do tych bibliotek? Forum Dawna Piła - wiadomo. Kawał dobrej roboty robią. Dzięki nim udało mi się dorwać zgodę na dobudowę balkonu do mojego mieszkania w poniemieckiej kamienicy, bo ze zdjęć wynika, że nie przetrwał wojny. Oni sporo materiałów mają z ebaya, bo ciągle pojawiają się jakieś zdjęcia i pocztówki do kupienia.

Ja natomiast słyszałem, że sam Führer mówił o Pile mały Berlin
@caveflacon: uwielbiam to prostackie myślenie "ale ja z tego nie korzystam, czemu oni wydają na to moje pieniądze?!". Nieważne czy chodzi o ścieżki rowerowe, czy chodnik czy inne tematy. No niestety, ale to, że Ty byłeś w muzeum ostatnio 30 lat temu nie oznacza, że nie jest to potrzebne. Ja odwiedzam muzeum/galerię sztuki 1-2 razy w miesiącu i zawsze są tłumy.
W każdym mocarstwie sztuka (od architektury po teatr) była nieodłącznym
@pogop: Problem z zabytkami jest taki, że niszczeją przez upośledzone prawo. Nie możesz użyć zwykłej dachówki tylko dachówka musi być ręcznie wypalana bo tak było jak kładli budynek. No niestety lepiej wychodzi by przypadkiem się zabytek spalił a potem postawić coś tam nowego. Jak nie chcesz by zabytki niszczały są 2 opcje. Kup i remontuj lub chodź z petycjami i manifami o zmiany przepisów.
Jeżeli w ciągu 3-4 nie znajdzie się inwestor skłonny wydać kasę to jest on wykreślany z rejestru zabytków, nieruchomość do wyburzenia i sprzedaży.

@malani
Większość developerskich januszy by najchętniej wszystko rozebrała gdyby nie rejestr zabytków, takie przepisy to niemal pewna gwarancja że NIE znajdzie się inwestor, jak można być tak głupim? xD

Inaczej żyemy w kraju gdzie ruina stoi obok ruiny

@malani
Żyjemy w kraju gdzie większość miast została kompletnie rozpіerdolona w
Skąd miasto ma wziąć kasę skoro komuchy pisowskie rozwaliły bez zapowiedzi budżety miast

@Tytanowy_Lucjan
Yhy, bo jakbyś dał miastom kasę to na pewno poszłaby na remont zabytków, a nie na jakieś bzdety. W Warszawie jest pełno zapuszczonych kamienic, spora część z nich jest własnością miasta, ale Trzaskowski woli wydawać 500mln na paskudne, nikomu niepotrzebne muzeum sztuki nowoczesnej

potrzebne prawo, które nakaże zachowanie wyłącznie frontu

Nie, nie można traktować zabytków jak potencjalnych wydmuszek.
Fennrir - >Skąd miasto ma wziąć kasę skoro komuchy pisowskie rozwaliły bez zapowiedzi...

źródło: 65ba2070b9024_o_large

Pobierz
@pogop: ogólnie biorę kasę za takie szukanie ( ͡º ͜ʖ͡º). Chcę zrobić jakiś kurs dla historyków czy studentów. Mi to 2 dni mi to zajęło. Ale jak wyszukasz wszystkie niemieckie biblioteki cyfrowe i tam wpiszesz Piła po niemiecku, to będziesz miał. Nawet ciekawe plany miejskie są, ale to były tylko plany. Chociaż nawet znalazłem plan dworca w Pile. I inne mapy, ale jakiś super starych to
grafika_historyczna - @pogop: ogólnie biorę kasę za takie szukanie ( ͡º ͜ʖ͡º). Chcę z...

źródło: banga

Pobierz