Wpis z mikrobloga

Jakie można podjąć działania, by uratować niszczejący zabytek wpisany do rejestru? Chodzi o budynek w Pile, który powstał w 1923. Chodzą słuchy, że budynek miał być zburzony, a w jego miejscu miał powstać hotel. Gdy konserwator zabytków odmówił, to niedługo potem budynek zaczął się palić... Sprawców nawet zatrzymano, ale od lat niszczeje bez żadnego zabezpieczenia. Jest co prawda tablica o rozpoczętym remoncie, ale nic tam się nie dzieje. Bardzo mi szkoda, bo to miasto po wojnie ma bardzo mało zabytków a ten mógłby być jednym z ładniejszych, bo ma naprawdę świetny potencjał.

#budownictwo #architektura #prawo #prawobudowlane #policja #prokuratura #pila #wielkopolska
pogop - Jakie można podjąć działania, by uratować niszczejący zabytek wpisany do reje...

źródło: temp_file3025724308897417645

Pobierz
  • 98
@Tytanowy_Lucjan: Właśnie chciałem pisać o tym rozwiązaniu, ale już mnie wyprzedziłeś. No moim zdaniem opcja burzenia wszystkiego i pozostawiania tylko elewacji powinna być częściej brana pod uwagę. Jeśli rozwalą cały budynek, ale projekt nowego będzie zewnątrz wyglądał jak kopia starego 1:1, to powinno to być akceptowane. W szczególności jak budynek aktualnie jest ruiną, albo w środku ma typowe białe ściany i nic więcej, żadnej wartości artystycznej, zabytkowej. Niestety stare budownictwo, bardzo
@Fennrir Nie zrozumiałeś. Miastom odebrano już zaplanowane standardowe przychody z PIT. Takie, które miały pójść na np. ogrzewanie w szkołach, sprzątanie chodników czy płace dla kierowców komunikacji miejskiej. I nagle pis im zrobił kabooooom! w budżetach, więc nie dość, że nie ma na podstawową działalność by np. dzieci nie marzły w szkołach czy miały czym dojechać do nich to tym bardziej nikt rozsądny nie będzie pchał ogromnej forsy w ratowanie jakiejś ledwie
Podobnie ma się sprawa w przypadku średniowiecznych kamienic - one elewacje miały często wielokrotnie przebudowane na barok czy inny styl, ale ściany wewnętrzne są oryginalne i mają większą wartość historyczną niż front


@Fennrir: Dobra to inny przypadek, i takie budynki faktycznie warto chronić za wszelką cenę. Ale większość starych budynków to ruiny, a w szczególności jak są to jakieś stare budynki gospodarcze to nie mają takich dzieł sztuki. I w moim
@NaMoment: Tam gdzie jest potencjał to się remontuje, nie każdy dworek to od razu zabytek. Dworki na wsiach to kiedyś budowano na zasadzie 'zastaw się a postaw' i część z nich po prostu opuszczono ze względu na astronomiczne koszty utrzymania.

Ten budynek ze zdjęcia to kamienica jakich wiele, nie wiem co tam jest wyjątkowego.
Nie ma nic gorszego niż konserwator zabytków, czy archeolog. Pracuję w budowlance, raz wstrzymano mi budowę na 2 MSC, bo ktoś zapomniał napisać, że potrzebujemy nadzór archeologa. Oczywiście archeolog wydał decyzję, że nadzór ten nie jest wymagany ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Tytanowy_Lucjan: Nie ma problemu tylko pewnie ten budynek i związany z nim teren został kupiony za kwotę która uwzględniała jego
generalny remont pod pieczą konserwatora. Kwota jaką trzeba by zapłacić gdyby budynek szedł normalnie do rozbiórki była by całkowicie inna - o wiele wyższa :D
@Tytanowy_Lucjan
Ojojoj, biedne miasta. Nikt nie będzie remontował bo prezydenci wolą wydawać pieniądze na kompletne pierdoły typu wspomniane MSN, Trzaskowski już zapowiedział że jak dostanie środki to przeznaczy na siedzibę TR Warszawa za 800mln(xD).
Jak już to powinno się zwiększyć budżet ochrony zabytków na szczeblu rządowym, zamiast pompować kasę w lokalne układziki.

@lentilek
Tak czy siak jeśli wnętrza są zachowane to nie powinno się ich wypruwać. A jak nie są to dopiero
Jeszcze trochę i całe osiedla z wielkiej płyty będą "zabytkowe".


@bukimi: Architektura modernistyczna w tym osiedla z wielkiej płyty zaczynają być wpisywane do rejestru zabytków. W niektórych przypadkach, podkreślam niektórych, jest to działanie słuszne.
@trottta: ...Podobny "numer" był i w Gdańsku gdzie inwestor za grosze (rabat związany z zabytkiem) kupił starą zajezdnię tramwajową (jeszcze konnych). Oczywiście zamiast remontować budynek zaczął płonąć. Później właściciele zmieniali się jak rękawiczki. Teraz
https://www.google.pl/maps/@54.4143521,18.5669301,3a,75y,141.96h,89.71t/data=!3m7!1e1!3m5!1sK-vDvF9SjcYEmlCVccUj4w!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DK-vDvF9SjcYEmlCVccUj4w%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D233.76637%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?entry=ttu wygląda tak... Pewnie wkrótce zamiast wydawać krocie na remont pobuduje się coś od nowa - ciekawy jestem jak jest przebitka przy takich kombinacjach :/// pewnie musi być ogromna, że tak się powszechnie robi :/
@Fennrir Warszawa to nie polska mała i średnia, gdzie kasy jest naprawdę mało.

Chyba każdy na wykopie ma wspomnienia, że w szkole nigdy prawie papieru toaletowego nie było, a mydło sprzątaczki uzupełniały homeopatycznie coraz większą ilością wody.

Najpierw zadbajmy i ludzi, a potem o "zabytki" niskiej kategorii. Ja tam wolę nowy hotel, który da kilkanaście miejsc pracy minimum niż ruderę w rejestrze zabytków, której nikt nie chce i każdy odetchnie z ulgą,
@WielkiPowrut88
Zależy, jest parę ciekawych modernistycznych blokowisk które zasługują (np.:wrocławskie sedesowce), ale większość to nuda i nikt nigdy ich nie będzie wpisywał, sam wiek budynku nie świadczy o zabytkowości

@Tytanowy_Lucjan
Ale ten hajs nawet w Warszawie NIE idzie na remont kamienic tylko jest przepіerdalany na jakieś durne gównoinwestycje. Bo twój argument brzmi "hurr durr jakby pisowcy nie zabrali to by remontowano". Może jakby Biejat doszła została prezydentem Warszawy to by zwiększyła budżet
Zależy, jest parę ciekawych modernistycznych blokowisk które zasługują (np.:wrocławskie sedesowce), ale większość to nuda i nikt nigdy ich nie będzie wpisywał, sam wiek budynku nie świadczy o zabytkowości


@Fennrir: Dlatego mówię ogólnie o architekturze ogólnie z tego okresu. Wiadomo ze nie każdy wieżowiec jest i będzie zabytkiem.
@niecodziennyszczon: sam dostęp jest wolny, chodzi o to, że wszystko co w niej jest płatne. U nas jest tak, że skan w bardzo wysokiej jakości masz za darmo, a jak nie ma w wysokiej jakości, to na Twoje zlecenie to zrobią. Tam już zwykle trzeba zapłacić. Na zachodzie to akurat norma, chociaż nie wiem czy to w większości nie są instytucje pożytku publicznego, czy też prywatne. Ale trafiłem kiedyś na mapę