Wpis z mikrobloga

Jak zainstalować Ubuntu na jednym z dysków w komputerze w taki sposób żeby nie nadpisało niczego na dysku M.2 z windows 10 bez odpinania tegoż fizycznie z płyty głównej? Obawiam się że jak zwykle przy próbie instalacji wgra mi na dysk z Windowsem sektor startowy z wyborem systemów. A ja chcę żeby wybór systemu był możliwy tylko i wyłącznie poprzez wybranie w biosie z którego dysku ma startować system. W biosie Asus B650E nie znalazłem opcji żeby wyłączyć konkretne dyski. #linux #pytaniedoeksperta
NdFeB - Jak zainstalować Ubuntu na jednym z dysków w komputerze w taki sposób żeby ni...

źródło: OIP

Pobierz
  • 13
@NdFeB Przecież najzwyczajniej w świecie podczas instalacji linucha możesz wybrać dysk i partycję na której ma zostać zainstalowany.
Bootloader i tak wejdzie linuxowy bo nie ma innego wyjścia, Windows nie lubi konkurencji.
  • 0
@keep_it_real: no i tu jest problem bo dysku bez systemu nie da się wybrać jako startowy w biosie więc chyba lipa i będę musiał to zrobić na starszym PC gdzie taka opcja jest. Swoją drogą czym nowsza płyta tym trudniej podstawowe rzeczy ogarnąć
@NdFeB: Ja mam to zrobione tak, że jeden dysk jest podpięty pod adapter usb 3.0. Żeby uruchomić z niego system to muszę wcisnąć f11 podczas uruchamiania komputera i dopiero wtedy można odpalać z niego system.
@keep_it_real: no i tu jest problem bo dysku bez systemu nie da się wybrać jako startowy w biosie więc chyba lipa i będę musiał to zrobić na starszym PC gdzie taka opcja jest. Swoją drogą czym nowsza płyta tym trudniej podstawowe rzeczy ogarnąć


@NdFeB: Zwyczajnie nie ogarniasz jak UEFI działa. W instalatorze ubuntu wybierz w ręcznym partycjonowaniu dysku jako dysk na system i jednocześnie wybierz z listy "urządzenie do instalacji
Kryspin013 - >@keepitreal: no i tu jest problem bo dysku bez systemu nie da się wybra...

źródło: 800px-Ubuntuinstalacja7

Pobierz
@NdFeB: dysk z windowsem to dysk a, dysk na którym chcesz zainstalować linux to dysk b, bootujesz instalator linux z pena i ustawiasz, żeby instalował na dysku b, wtedy grub i wybór systemu jest na dysku b i wszystko jest ok, windows o linuksie nic nie wie i każda aktualizacja windows nic nie zmieni wszystko co musisz ustawić w bios, to to, żeby bootował z dysku b o ile chcesz mieć
Jak zainstalować Ubuntu na jednym z dysków w komputerze w taki sposób żeby nie nadpisało niczego na dysku M.2 z windows 10 bez odpinania tegoż fizycznie z płyty głównej?


@NdFeB: ustaw aby zainstalował program rozruchowy na dysku na którym go instalujesz, wtedy przy uruchamianiu musisz wybrać w/w dysk i tam będziesz miał wybór lin/win. Jeśli wybierzesz dysk na którym masz Win - odpali od razu ten system.
  • 0
@jagodowy_krol: ten błąd wywaliło bo zostawiłem kartę włożoną z której instalowałem mimo że startował z wybranego dysku to nie spodobało mu się że ta karta z instalką jest wpięta w USB