Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pomocy w wyborze teleskopu dla dziecka ~5 lat. Budżet to około 1-1.5k może być więcej.
Poszukuję teleskopu, którym będzie można oglądać planety/księżyc. Jedno wymaganie jakie mam to możliwość podłączenia smartfona/tabletu zamiast patrzenia w wizjer. Oczywiście poszukuję najlepszej opcji w zakładanym budżecie. Chętnie posłucham ekspertów.

#astronomia #kosmos #astronomiaodkuchni #pytaniedoeksperta
  • 15
  • Odpowiedz
@toshibaas do 1,5k to wątpię w planety, zwłaszcza jeżeli jesteś w mieście, ale księżyc jak najbardziej. Smartfona zamontujesz na każdym, pytanie tylko czy chcesz mieć do tego system, czy na patent, ale w takim budżecie raczej szukałbym patentów ;)
  • Odpowiedz
@toshibaas no i trochę jak z aparatami, fajnie mieć fajną puszkę, ale to głównie szkło robi robotę. Mam kilka okularów, ale każdy kosztował prawie cały Twój budżet. Do księżyca polecam też filtr (księżycowy) przyciemnia i zwiększa kontrast, a księżyc potrafi wypalać oczy.
  • Odpowiedz
Z miasta to szukaj jakiegoś MAKa.Jak dla dziecka to nie szalej. Nawet MAK 90 pokaże planety i wiele więcej. Co do telefonu to przystawkę można dać, ale nie wiem czy warto bo jest to upierdliwe. Lepiej kamerkę jakaś zamontować.
  • Odpowiedz
  • 0
@krak nie chce też dzieciaka zrazić jakimś badziewiem plastikowym dlatego wolę kupić coś lepszego najwyżej kilka lat się pokurzy, ale będzie warte swojej ceny i za kilka lat będzie też sprzętem wartym uwagi.
  • Odpowiedz
do 1,5k to wątpię w planety, zwłaszcza jeżeli jesteś w mieście


@budzy: @toshibaas Sprzęt za 1,5 byłby w zupełności wystarczający do dostrzeżenia szczegółów na Jowiszu czy Marsie, a także pierścieni Saturna i faz planet wewnętrznych. Poza tym warunki miejskie nie wpływają jakoś specjalnie negatywnie na możliwość obserwacji planet, może z wyjątkiem częstszych drgań powietrza. Czego oczywiście nie można powiedzieć w przypadku obiektów głębokiego kosmosu. Tu też chodzi o dziecko, na bardziej
  • Odpowiedz
  • 0
@Rancor: Polecisz jakiś sprzęt? Właśnie na tym mi zależy. Obejrzeć planety, księżyc, może jak się uda to pierścienie Saturna i jego księżyce ;)
  • Odpowiedz
@toshibaas: Dobra ziom, potrzebujesz teleskop-sky-watcher-bk-909-eq3-2-90-900, czyli refreaktor 90/900 na montazu eq3-2
To jest teleskop na balkon do planet, ksiezyca i kilku najjasniejszych mglawic.
Nie polecam teleskopu newtona dla amatora, tym bardziej dla dziecka, choc to najlepsze konstrukcje cena/jakosc
Maksutova polecam, ale to 2500 PLN
  • Odpowiedz
@krak nie chce też dzieciaka zrazić jakimś badziewiem plastikowym dlatego wolę kupić coś lepszego najwyżej kilka lat się pokurzy, ale będzie warte swojej ceny i za kilka lat będzie też sprzętem wartym uwagi.


@toshibaas: MAK to zwykle nie plastik fantastik - chińczycy plastikowe to robią raczej refraktory.
Co do MAKa 90, idealny nawet na wycieczkę za miasto. Kompaktowy. Mam, w samym centrum zaświetlonego miasta oglądam bez problemu planety, mgławice, no i
  • Odpowiedz
@toshibaas: Myślę, że uprzedził mnie już @BassGru jeśli chodzi o same parametry, choć jednak poleciałbym większy, nawet jeśli ma to być dla dziecka, bo przecież chodzi też o jakość obserwacji. Z tym, wtedy już musimy myśleć o teleskopie lustrzanym, ze względu na rosnący ciężar sprzętu. Czy naprawdę nie nadaje on się dla dziecka? Ja ogarnąłem jego obsługę i poruszanie po niebie samodzielnie mając 12 lat i absolutnie nikt mnie tego nie
  • Odpowiedz
@toshibaas: Po pierwsze to zestaw obserwacyjny sklada sie zawsze z montazu i tuby optycznej, ten 102 SLT to sama tuba za 2k czy z montazem? Jezeli chodzi o tube to jest to bardzo spoko sprzet, na pewno klase lepszy od refraktora 90/900. Jak masz mozliwosc brac zestaw z montazem nextstar go-to za 2k to w ciemno - sam montaz jest tego wart.

@Rancor: Newton jest najlepszym wyborem cena/jakosc, jednak newtona
  • Odpowiedz
@toshibaas: To bierz w ciemno i sie ciesz. Fajny sprzecik na balkon, tym bardziej ze ten montaz pewnie jakiegos maka czy inny lekki teleskop uciagnie, wiec mozesz zmienic tube z czasem.
  • Odpowiedz