Wpis z mikrobloga

#remontujzwykopem #wentylacja #klimatyzacja #budownictwo 1. Czy można (= jest sensowne lub są jakieś wady) w jednym domu stosować dwie osobne centrale wentylacji mechanicznej z podziałem na strefy? 2. Czy rekuperatory ścienne w jakiś sposób mogą zakłócać pracę centralnej wentylacji mechanicznej?

Mam istniejący dwupiętrowy dom szkieletowy, w którym chciałbym zrobić wentylację mechaniczną z rekuperacją. Ze względu na konstrukcję dachu mam dwa skosy bo bokach w którym nic poza składzikami sensownego nie będzie, a nie mam dostępu do poddasza na środku.

Z tego względu myślałem nad takim rozplanowaniem wentylacji:
1. Dwie centrale wentylacyjne po jednej na skos i rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych po tych skosach. Każda centrala by obsługiwała połowę parteru.
2. Na piętrze do dwóch pokoi sparowane rekuperatory ścienne.

Czy ma to sens? Czy są jakieś przeciwskazania? Czy będą one zakłócać co do zasady swoją pracę? Zamontowanie jednej centralnej centrali to byłaby ingerencja w istniejący dach oraz wiele metrów przewodów, czego chciałbym uniknąć.
  • 7
  • Odpowiedz
Do każdej z central powinny być kanały nawiewne i wywiewne, a w tej kwestii istotne z różnych względów jest, żeby wywiewy były w łazienkach, kuchniach itd., a nawiewy w "czystych" pomieszczeniach. Podejrzewam, że to w takim układzie będzie trudno zrealizować jeśli te pomieszczenia są w różnych częściach domu.

Swoją drogą to w domu szkieletowym akurat powinno być łatwo te kanały rozprowadzić, dużo łatwiej niż w murowanym. Do dyspozycji masz np. pustki między
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: Rekuperatory ścienne będą ci zaburzać bo one pracują w trybie najpierw dmuchają potem wyciągają, a to spowoduje zmianę ciśnienia i "duże" rekuperatory mogą wariować. Same 2 "duże" rekuperatory nie powinny ze sobą kolidować.
  • Odpowiedz
  • 0
: Rekuperatory ścienne będą ci zaburzać bo one pracują w trybie najpierw dmuchają potem wyciągają, a to spowoduje zmianę ciśnienia i "duże" rekuperatory mogą wariować.


@lobo: A to nie jest tak, że sparowane rekuperatory ścienne pracują zsynchronizowane w odwrotnych trybach? Tzn. jak jeden nawiewa, to drugi wywiewa, a potem zmiana? Nie wiem czy tak działają, musiałbym jakiegoś dostawcę się spytać, ale rozumiem że wtedy one nie będą zakłócały pracę central bo
  • Odpowiedz