Wpis z mikrobloga

Czy warto przejąć małe gospodarstwo po dziadku, które potrzebuje dużo pracy, żeby w miarę to się toczyło? Lokalizacja jest dobra, bo jest to zagłębie uprawy warzyw i owoców w Polsce i wokół jest wiele skupów, ludzie na ogół sobie nieźle z tego żyją.

Niestety nie wiem czy sobie poradzę z tym ale bardzo lubię pracę przy warzywach i sprawia mi przyjemność.
Z pracą u mnie jest ciężko i nie chce mi się pracować na produkcji i jeszcze dojeżdżać kawał drogi.

Na początku wymagałoby dużo pracy bo nie było tam za bardzo inwestowane itp.

Mam jakiś plan, żeby najpierw uprawiać prostsze warzywa i truskawki, a później bardziej specjalistyczne typu papryka itp.

Boję się, że sobie z tym nie poradzę ale z drugiej strony bardzo to lubię i są już jakieś podstawowe maszyny na start.

#kiciochpyta #rolnictwo #pracbaza #ogrodnictwo
  • 63
@Leotard00: Zainteresuj się w oddziałach ARiMR - bo były kiedyś spore dotacje dla młodych (i młody to był chyba przed 40 :D ) rolników, jakieś preferencyjne kredyty na start upraw i nawozy - tego typu rzeczy
@Leotard00: jak pomagałeś to ile hajsu mieli z tych warzywek? Bo od pandemii leci solidny kryzys. Przyzwyczajenia klientów się zmieniły, małe sklepy, warzywniaki czy targowiska upadają i przegrywają z marketami typu biedronka czy lidl.
I robi się problem bo biedronki czy lidle skupują od dużych producentów i lecą dużymi kontraktami. Ci mali sprzedawali lokalnie na sklepy, giełdy i teraz są w kompletnej dupie bo ich rynek się kurczy.
Gadanie o tym
@Leotard00: stary nawet sie nie zastanawiaj. Rozumiem jakbys nie lubil gospodarki i ogrodnictwa, a skoro lubisz to dajesz smialo. Zatrudnij sobie jakichs dwoch nepalczykow do pomocy i ogien. Sam sie rozgladam za miejscem aby kupic nierucha w jakiejs ladnej lokalizacji i na stare lata otworzyc bed and breakfast.
@Leotard00 jak to lubisz to wbijaj w to jak Hanka w kartony na full. Nie martw się, ogarniesz trudniejsze aspekty z czasem, będzie git. Perspektywa 100 lepsza robić coś co się lubi i mieć własny biznes. Z fartem
@Leotard00: najpierw wybij ślimaki. Polecam granulat Bros. Bez tego ani rusz. Wtedy siej. Ja przez te cholery straciłem. 1/2 upraw 2 lata temu.
@Leotard00: Małe tzn ile ha?
Sprzęt podstawowy do uprawy jest?

Praca na swoim może być satysfakcjonująca, gospodarstwo z produkcją roślinną to sto razy lepsza opcja niż praca w markecie czy magazynie
@Stah-Schek: Nadal jest, na ten rok nabór będzie od 5 czerwca do 5 sierpnia. Za 200 tysięcy można kupić jakieś środki trwałe bądź wykonać budowę. Tylko dobrze byłoby, gdyby OP miał jakiś gównokierunek ukończony, ponieważ wtedy wystarczyłyby studia podyplomowe z rolnictwa po uzyskaniu dotacji. Nie musiałby robić kursów i egzaminu ROL.04 czy jakoś tak. Koniecznie niech idzie na VAT, bo ryczałt nie ma sensu przy inwestycjach, a nowe dotacje nie pokrywają