Wpis z mikrobloga

Pomóżcie Mirasy, bo chyba mam to wszystko źle poustawiane.

Mam internet radiowy - na dachu antena, kabel idzie z anteny do switcha w garażu.
Switch w garażu rozdziela kable ethernet po pokojach w domu (salon, biuro, sypialnia). Kable te są wpięte w każdy z routerów, o których mowa poniżej.

W salonie na parterze mam router (1) TP-Link - on tworzy sieć o nazwie "sieć1", do routera mam podłączone kablem TV, konsolę, dekoder.
W biurze na parterze mam router (2) Asus - on tworzy sieć o nazwie "sieć2", do tego routera mam podłączony kablem PC. Ten router tworzy sieć Ai Mesh.
W sypialni na piętrze mam router (3) Asus - taki sam jak w biurze. On łączy się z routerem (2) przez Ai Mesh i rozdziela dalej "sieć2".

Ogólnie to nawet działa w miarę, ale router (3) lubi zgubić sieć mimo, że ma ją podaną kablem.
Bezprzewodowo łączą się dwa telefony, dwa laptopy, dwa głośniki echo dot, odkurzacz xiaomi, jakieś żarówki itp.

Te routery są ustawione w tryb routerów, powinny być jako AP?
Czy to jest dobrze ustawione, czy można coś zmienić?

#siecikomputerowe #wifi #lan #ethernet
  • 10
  • 0
Ok, pozmieniam wszystkie 3 routery na tryb AP.

Czy Mesh ma sens jeśli każdy z tych routerów (2 i 3, bo 1 jest innej firmy i nie można z nim stworzyć mesha) jest podłączony kablem do sieci?

Czy nazwa wifi SSID powinna być taka sama na każdym czy inna?
@LucaJune: Mesh to jest bełkot marketingowy i w sieciach bezprzewodowych nic takiego nie istnieje. Jeśli chcesz osiągnąć coś na zasadzie roamingu to w każdym AP masz ustawić taki sam SSID i sposób szyfrowania tylko kanały inne aby się nie zakłócało. Ale aby w pełni to działało jak należy to AP i głównie klienci muszą wspierać 802.11r/k/v a nie jakiś "mesh"
@LucaJune: Wszystko jedno byle pokazywało. Nie wiem jakie masz tam prędkości tego internetu, jak nie więcej jak 50 Mbit to nie ma sensu ustawiać kanałów szerszych niż 20 MHz.
@LucaJune: Nie ma znaczenia, ale trzeba pamiętać że raster kanałów w wifi to 5 MHz a jedna sieć w zależności jak ustawisz zajmuje 20 lub 40 MHz tego pasma, czyli w paśmie 2.4 GHz nie zmieszczą się nawet dwie sieci ustawione w 40 MHz. W 5 GHz jest już znacznie więcej miejsca ale też jest znacznie większe tłumienie przez przeszkody na drodze sygnału.