Wpis z mikrobloga

#ogrod
#ogrodnictwo
Chcę oddzielić się od przyszłych upierdliwych sąsiadów (to miejsce na osobną historię, którą może kiedyś opowiem).
Potrzebuję czegoś taniego (pojęcie "taniości" do negocjacji), szybko rosnącego, zimozielonego i cienioznośnego/cieniolubnego.

Docelowa wysokość nie mniej niż 3m. Będzie to sadzone po północnej (z lekkim przechyleniem na zachód) stronie betonowego płotu (stąd cienioznośność).

Póki co myślę standardowo o tuji, zapewne brabant, bo można zrobić fajny żywopłot, chociaż wizualnie ładniejszy szmaragd, ale stożkowy, więc musiałby być bardzo gęsto, żeby był w formie żywopłotu. Ewentualnie laurowiśnia, ale to wydaje mi się wolniej rośnie..

Gleba piaskowa, lekko zagliniona.

Możecie polecić jakieś gatunki do przemyślenia? :-)
  • 10
  • Odpowiedz
@husky83 brabsnt będzie bardzo brzydki i im starszy tym gorzej

Aureospicata bardzo szybko rośnie i jest ładniejsza, oczywiście też będzie wymagała cięcia

Szmaragdem to może ,za 15 lat wyjdzie żywopłot bo od ziemi będzie szczelnie metr nad ziemią już będzie szpara i gęste sadzenie tu nic nie zmieni
  • Odpowiedz
  • 0
Aureospicata


@Norskee: wydaje się być pokroju brabanta, czyli pod żywopłot akurat... Mam nadzieję, że nie brązowieje jak brabant :-) Wydaje się być ok :-) Dzięki!
  • Odpowiedz
@husky83 aureospicata całkiem fajnie się starzeje, do tego ciekawy zapach ma taki trochę kwaskowo jabłkowy

Na pewno to lepsza opcja niż brabant. Najważniejsze to ładne sadzonki bo z brzydkich sadzonek będą rosły w górę ale żeby ładnie się zagęściły to będą wymagały więcej cięcia żeby je wyprowadzić
W zasadzie jak każda tuja prócz szmaragdów które bez dotykania są ładne i gęste, tylko jak wyżej - przez ten smukły stożkowy pokrój szmaragdacna wysokości
  • Odpowiedz
  • 0
@Norskee: dzięki :-) No to chyba wybrane! Wprawdzie żona zaczęła zastanawiać się nad dwoma gatunkami na przemian, żeby urozmaicić kolorystycznie, ale oddalenie się od upierdliwych sąsiadów (a raczej konkretnie sąsiadki, której wszystko przeszkadza, więc tuje zapewne też będą przeszkadzać) bezcenne :-)
  • Odpowiedz
@husky83 nie mieszajcie w rzędzie bo te szybciej rosnące zagłuszą te wolniej rosnące i będzie problem

Opcji za dużo nie macie jak muszą być zimozielone i w miarę szybko rosnąć na te ponad 3 metry
  • Odpowiedz
  • 0
@Norskee: jakoś super szybko rosnąć nie muszą, bo pewnie jeszcze z 3 lata będę tam walczył z budową ;-)
A nie chcemy kupić tym razem całkiem małych tylko już minimum 1m, a najlepiej jakieś 1.5m (+ ewentualnie mniejsze żeby zasadzić i hodować, a potem, gdy już nie będzie im groziło zniszczenie w docelowych miejscach - przesadzić).

Myślałem jeszcze o cisie, ale mimo że dzieci już względnie podrośnięte - to trujący gad,
  • Odpowiedz
@husky83 no musza rosnąć szybko jak operujesz w przedziałach 3 lata i pewnie trochę. Takie tempo wzrostu żeby chociaż ja tych 2 metrach było szczelnie to tylko najszybciej rosnące gatunki osiągają i to licząc że kupujesz już takie co mają te około 1.5 metra

Szmaragd w 3 lata to samym czubkiem może 50-60cm urośnie
  • Odpowiedz
  • 1
bambus


@cacum3: Jakoś mi się skojarzyło do czego kiedyś bambus wykorzystywano... I w sumie gdyby ten sposób wykorzystać na tej babie, to nie musiałbym kombinowac z roślinami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Norskee zakładam max przyrost około 40cm/rok, bo tak jak mówię - to jest miejsce zacienione płotem. Ale znalazłem te tuje względnie tanio o wysokości 180cm, więc bardzo fajne na start. Zajmujesz się tym zawodowo czy hobby?
  • Odpowiedz