Wpis z mikrobloga

Elektrody wolframowe- czemu to jest sprzedawane bez żadnego ostrzeżenia? Jakie skutki grożą przy spawaniu?
Ktoś chce sprawdzić czy działa jego licznik Geigera? Niech uda się do Castoramy dotknie do paczki elektrod wolframowych. U mnie gdy pokazało powyżej 100 CPM włączył się alarm i zakończyłem pomiar, nie czekałem do ilu dojdzie. Te elektrody zawierają promieniotwórczy tor. Oczywiście to wciąż nie jest na pewno jakieś wielkie promieniowanie, ale jednak jest podwyższone i np. jak ktoś to by nosił długo w kieszeni czy kupił wielki karton i wstawił pod łóżko to może różnie to oddziaływać na zdrowie. Także spawanie takim czymś, np. przemysłowe, powinno być w odpowiednim zabezpieczeniu tak sądzę.

#ciekawostki #spawanie #majsterkowanie #castorama #nauka #bhp #promieniowanie #swiat #zdrowie #prawo #europa
nowyjesttu - Elektrody wolframowe- czemu to jest sprzedawane bez żadnego ostrzeżenia?...

źródło: p-most-elektrody-wolframowe-wt20-501992201v

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@nowyjesttu: Robienie z igły widły. Każdy kto spawa tigiem wie że torowane elektrody są promieniotwórcze. Ale jak mawiał paracelsus : to dawka różni lekarstwo od trucizny. W całym tym śmiesznym spawaniu, promieniowanie 2% torowanej elektrody jest zdecydowanie najmniejszym zmartwieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@nowyjesttu: jeśli włożysz sobie worek nawozu potasowego pod łóżko, to będziesz otrzymywał jeszcze większą dawkę, a i tak dalej nie będzie ona dla ciebie niebezpieczna. Jak masz już jakiś tam sprzęt, to naucz się go obsługiwać, rozróżniać rodzaj promieniowania, a potem naucz interpretować wyniki (cps-y to nie Sv), bo przez takich oszołomów jak Ty, do dzisiaj w PL nie ma EJ.
  • Odpowiedz