Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, potrzebuje porady. Pacjent to Triban RC120 Gravel, od jakiegoś czasu są problemy z przerzutkami - nie jestem w stanie ich wyregulować żeby działał pełny zakres i nic nie tarło. Mam nalatane jakieś 2k km na nim, łańcuch zmieniany 2 razy, innych problemów z nim nie było. W najlepszym wypadku jestem w stanie ustawić płynną zmianę bez pierwszego/ostatniego biegu. Próbowałem smarować linki etc, natomiast dzisiaj zauważyłem że wózek w przerzutce jest krzywy (nie wiem czy od nowości czy może uszkodziłem w trakcie eksploatacji). Zastanawiam się nad wsadzeniem tam czegoś w stylu Tiagra RD-4700 (plus nowe pancerze i linki, zostawić stare klamkomanetki), tylko chciałbym zamontować ją na haku żeby nie mieć problemów w przyszłości. Czy hak ma w ogóle sens w przypadku stalowej ramy? Jeżeli tak, to jaki typ haka mogę tu zamontować. Czy taka zmiana w ciemno ma w ogóle sens czy macie inne protipy na wyregulowanie tej nieszczęsnej przerzutki?

#rower #szosa #gravel
MrDarkenRahl - Hej Mirki, potrzebuje porady. Pacjent to Triban RC120 Gravel, od jakie...

źródło: 1000001711

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • 2
@MrDarkenRahl skoro wózek jest krzywy to najpierw z tym zrób porządek. Sprawdz tez czy hak nie nie jest krzywy (jak kolega wyżej zauważył masz zintegrowany z ramą).
  • Odpowiedz
@MrDarkenRahl:

Rama jest aluminiową i nie jest zła.

Tam nie ma wymiennego haka. Ten fabryczny to ciężko zepsuć, a jak coś to Decathlon daje dożywotnią gwarancję na ramę.

Przerzutka Tiagra 4700 działa tylko z shimanowkimi klamkomanetkami 10 i 11 biegów.

Problem z biegami równie dobrze może być w klamkomanetce, trzeba by wymienić przerzutkę i klamkomanetkę razem.

Najlepiej to wymienić klamkomantki na hydrauliczne od razu (GRX400), chyba że chcesz po taniości to
  • Odpowiedz
  • 0
Luzowanie śrubek min/max w przerzutce nie przynosi efektów?


@andale: nope, próbowałem już chyba każdej kombinacji.

Sprawdz tez czy hak nie nie jest krzywy


@melba: spróbuję to jakoś pomierzyć, nie mam przyrządu do prostowania haków.

Tam nie ma wymiennego haka. Ten fabryczny to ciężko zepsuć, a jak coś to Decathlon daje dożywotnią gwarancję na ramę.


@eeemil: będę pamiętał, przyda się jako opcja awaryjna.

Problem z biegami równie dobrze może być
  • Odpowiedz
  • 1
@MrDarkenRahl odkręć przerzutkę, przyłóż coś długiego i prostego (profil, listewka itp.) co będzie większe niz srednica kola o zmierz z obudowu końców odległość od obreczy.
Z własnego doświadczenia, jeśli różnica jest więcej jak 5mm to nie ma opcji żeby wyregulować przerzutkę. Jak jest mniej to dalej może być problem w innej płaszczyźnie ale to już faktycznie przydałoby się narzędzie do prostowania hakow.
  • Odpowiedz
zaraz taniej będzie ten rower sprzedać i kupić coś z osprzętem Shimano


@MrDarkenRahl:

Nie będzie, przy obecnych cenach bardziej sie opłaca wymienić osprzęt.

Clarisa prawego kupisz za 250zł, przerzutka Acera 70zł, kaseta 11-40 80zł, i za 400zl +robota masz shimano.
  • Odpowiedz
  • 0
Przerzutka Tiagra 4700 działa tylko z shimanowkimi klamkomanetkami 10 i 11 biegów.


@eeemil: ostatecznie zaryzykowałem i wsadziłem Shimano Deore RD-M6000 (wersja z dłuższym ramieniem) i naciąg jest identyczny jak w klamkomanetkach Microshift XLE. Muszę jeszcze na spokojnie wyregulować (bo brakło mi dzisiaj czasu), natomiast bez problemu działa w całym zakresie 10 biegów. Nie wiem jeszcze czy zamontować z użyciem dodanego haka (wygląda jak dodatkowy przegub), czy wymontować go i przykręcić prosto
  • Odpowiedz