Wpis z mikrobloga

prowadzę obecnie jdg a dodatkowo, niezaleznie od głównego profilu mojej działalności chciałbym wynajmować w tym roku mieszkanie na tzw krótki termin (przez booking). Obecnie jestem opodatkowany podatkiem liniowym a w przyszłym roku przejdę na ryczałt 12%.
Wobec tego czy:

-mogę w tym roku wyposażyć mieszkanie i odliczyć te wydatki od dochodu i wynajmować do końca 2024 na liniówce

-w przyszłym roku przejść na ryczałt z najmu 8,5% (w ramach jdg) i rozliczać się w ten sposób niezależnie od tego że moja główna działalność będzie w 2025 roku opodatkowana ryczałtem 12%?

- a może to co pisze powyżej nie ma sensu bo mogę po prostu taki najem traktować jako najem prywatny i odprowadzać te 8,5% niezależnie od tego że mam jdg o innym profilu działalności?

#jdg #podatki #programista15k #ksiegowosc
  • 7
  • Odpowiedz
@MrBudget: możesz spokojnie traktować jako najem prywatny.
Przy ryczałcie i wynajmie w ramach jdg pewnie mógłbyś odliczać VAT przy zakupach sprzętów/mebli na mieszkanie, więc pod tym względem to byłoby o tyle korzystniejsze. Nie wiem jak ryzyko prawne.
  • Odpowiedz
@MrBudget:

-mogę w tym roku wyposażyć mieszkanie i odliczyć te wydatki od dochodu i wynajmować do końca 2024 na liniówce


Możesz, pozwalamy. Ostatnie słowo co prawda nie będzie należeć do nas tylko skarbówki, ale dajesz mordo kupuj łóżko, szczotę do kibla na fakturę i odliczaj normalnie na działalności PKD 62.01. Będzie działać dopóki przestanie.

- w przyszłym roku przejść na ryczałt z najmu 8,5% (w ramach jdg) i rozliczać się w
  • Odpowiedz
@MrBudget: @whoru a nawet jesli sie zgodza to za dwa lata zmini sie kierownik i cofnie zgode a za 4 przyjdzie nowy naczenik i #!$%@? kare za 5 lat do tylu. I nie wazne ze wlascicielem mieszkania jestes od 4 bo przeciez mogles rok wczesniej kupic mieszkanie i osiagac przychod ( slynne wstawac wczesniej ….)
  • Odpowiedz
@MrBudget: Czy trzeba zgłaszać ryczałt od najmu? Od 1 stycznia 2022 r. dochody z najmu prywatnego są automatycznie opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że nie musisz już dokonywać wyboru tej formy opodatkowania ani składać oświadczenia w tej sprawie.12 wrz 2023
  • Odpowiedz
nie wiem czy są jakieś "luki" żeby nadal rozlliczać takie koszty lub amortyzować mieszkanie, ale celem nowelizacji było to żeby tych luk nie było ;) teraz jest po prostu ryczałt dla wszystkich. może airbnb coś w tym zmienia, nie wiem
  • Odpowiedz
  • 0
@NieBendePrasowac: no właśnie prywatny najmniej kłopotów z drugiej strony prowadzenie jakiś czas na liniówce żeby poodliczać co trzeba dla oszczędności podatkowej też jest kuszący ale domyślam się że skarbówka dobrze nie potraktuje przeskoczenia potem na najem prywatny
  • Odpowiedz
  • 0
Możesz, pozwalamy. Ostatnie słowo co prawda nie będzie należeć do nas tylko skarbówki, ale dajesz mordo kupuj łóżko, szczotę do kibla na fakturę i odliczaj normalnie na działalności PKD 62.01. Będzie działać dopóki przestanie.


@whoru: generalnie przy prowadzeniu działalności polegającej na wynajmie w ramach firmy to możesz odliczać koszty jeśli jest to linówka/zasady ogólne więc tak możesz i szczotkę od kibla odliczyć bo to koszt uzyskania przychodu. Rzecz raczej w przyszłej
  • Odpowiedz