Wpis z mikrobloga

#ryczalt #leasing #programista15k #podatki #jdg #ksiegowosc
Chciałbym wziąć pierwszy raz auto w leasing. Czytam o tym i czytam i nie rozumiem wszystkiego. Auto jest używane i kosztuje 140k brutto (Audi select plus).

Jako że jestem na ryczałcie mogę sobie odliczyć tylko połowę VAT-u. Dostałem dzisiaj wyliczenie przy 30% wstępna, 36 miesięcy, 20% wykup i leasing wyszedł absurdalne z mojego punktu widzenia 118%. Cytując klasyka: "nie no, za tyle to nie". Jutro mam dostać wyliczenie z innego banku i przy wykupie 1%, bo podobno im niższy tym mniejsze odsetki. I teraz pytania:

Ile powinien wynosić taki leasing, żeby to miało sens? 110%?
Powiedzmy spłacam ten leasing przez 35 miesięcy, użytkowanie oczywiście mieszane. I co potem? Wykup 1% i auto jest moje prywatne? Firmowe? Jak z ewentualną sprzedażą takiego auta? Muszę wystawić fakturę VAT kupującemu? Czy da się jakoś przenieść to auto na prywatne?

Inna kwestia to co w przypadku gdy zawieszę działalność? Muszę wykupić całość od razu?

Może bym mógł uzbierać, żeby kupić to auto za gotówkę, ale odliczenie połowy VAT-u (13 k) wydaje się bardzo kuszące. Chyba, że to nie jest taki kolorowe i czegoś nie rozumiem.
  • 30
  • Odpowiedz
Ile powinien wynosić taki leasing, żeby to miało sens? 110%?

To musisz sobie sam odpowiedzieć. Kiedyś były 102%, teraz są wyższe stopy procentowe i jest drożej.

Powiedzmy spłacam ten leasing przez 35 miesięcy, użytkowanie oczywiście mieszane. I co potem?

Albo wykupujesz albo oddajesz pojazd.

Wykup 1% i auto jest moje prywatne? Firmowe?

Jak zaksiegujesz FV wykupu to firmowe, jak nie to prywatne.
Jak z ewentualną sprzedażą takiego auta? Muszę wystawić fakturę VAT
  • Odpowiedz
Jak prywatny to piszesz umowe KS i jeśli sprzedaż była przed 6 latami od wykupu to płacisz od tego podatek na zasadach ogólnych.


@Anakee: płacisz podatek taki jak masz JDG. Jak masz ryczałt to jest racjonalnie mała kwota podatku.
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: czytam to właśnie i masz rację, ale to się nie klei. Co ma sprzedaż prywatnego majątku do przychodu w JDG?!
W sumie jest to całkiem mniejszy podatek (3% vs 12%/32%), ale wchodzi w przychód do wyliczenia stawki do składki zdrowotnej i jak ktoś nie ma maksymalnej to może w nią wpaść i mieć kilka tysięcy do dopłaty za rok...
  • Odpowiedz
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jeszcze muszę się doedukować w tej kwestii na pewno. @Anakee Czyli jeżeli po 3 latach leasingu wpłacę ostatni procent i nie zaksieguję FV to auto jest prywatne? A co wtedy z VAT-em? I z tego co piszecie żeby auto móc sprzedać bez płacenia VAT-u muszę je mieć 6 lat tak?

@BreathDeath A dlaczego jeszcze? Jeżdżę swoim starym samochodem już 7 lat. Zmienia mi się sytuacja w życiu i
  • Odpowiedz
Plus na starych zasadach podatek się płaciło przy sprzedaży poniżej 6 miesięcy, a nie 6 lat.


@Anakee: wprowadzałem nowo kupione używane auto do firmy w 2018 i podatek dochodowy od sprzedaży należało zapłacić jeśli minęło mniej niż 6 lat od przeniesienia auta do użytku prywatnego. To się nie zmieniło w nowym ładzie

I z tego co piszecie żeby auto móc sprzedać bez płacenia VAT-u muszę je mieć 6 lat tak?


@
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac: Dobra, czyli odliczenie 50% VATu i auto na użytek mieszany = Zapłacę VAT przy sprzedaży niezależnie od tego co zrobię?

To jest w ogóle sens brać auto w leasing przy ryczałcie? Teraz to ja się zastanawiam nad kredytem konsumenckim w takim razie i nie bawieniem się w firmowy samochód. Chyba, że są jakieś inne korzyści z tego, że samochód będzie na użytku mieszanym.
  • Odpowiedz
To się robi jakieś bardzo dziwne dla mnie. Nie rozumiem tego, zakładałem, że zawsze będzie korzystniej wziąć samochód na firmę, a z tego co mówicie nie ma to sensu jak jestem sobie w stanie pozwolić kupić za gotówkę prywatnie. Nie ma jakichś innych plusów na firmę kupna? Jakieś koszty paliwa, lepsze watunki ubezpieczenia? Czy właśnie gorsze? W ofercie leasingu dostałem też kartę paliwową, co to daje?

Jak mam kupić teraz za 140k
  • Odpowiedz