Wpis z mikrobloga

Na #linux nie ma dla mnie innego miejsca niż Linux Mint Cinnamon.

Fedora - działa wolniej niż Ubuntu; nie moge się przywyczaić do ichniego systemu zależności jako developer.

Ubuntu (czyste) - nie ma libfuse outofthebox ( i nie będzie, dla end-user lipa), sklep nie kojarzy paczek deb, wszystko snap, bieda w aplikacjach. Skojarzenie plików żle działają, otwiera mi się menadzer archwów zamiast tego co chcę.

GNOME - sztucznie modelowany twór, dopóki nie było libadwaita, nie dało się uzywać domyślnego shella, teraz to pięknieje, ale powoli, GTK musi odejść. Społeczność skupiona na tym kto jest dziś bardziej LGBT. I jeszcze wszystko piszą w języku C.

KDE - gorsze niż GNOME, niekompatynilne w zachowaniu; Kwin dziwnie przechwytuje okna, z Virtualbox sie nie da skorzystać, bo się wszystko blokuje. Sam nowy design to scam, wygląda dobrze tylko na zdjęciach, w aplikacjach nie ma podstawowego UX (choćby że jesli jest wyszukiwarka to pisanie powinno od razu ją aktywować, żebym nie musiał klikać).

Takich grzechów jest dużo, cieszę się że twórca LM to zwykły mąż i ojciec, bez LGBT, który po prostu robi swoją robotę według starego kanonu IT. Gdyby nie on, możliwe, że juz dawno siedziałbym na #windows

#gorzekiezale #zalesie #przemyslenia
  • 14
  • Odpowiedz
@pyroxar: miałem Minta na ThinkPadzie t470 i padlina totalna. Nie działało wifi na starcie (XD), problemy z Bluetooth, jakaś dziwna czcionka, lagi w przeglądarce. Ale Ubuntu mi podszedł. Wszystko działa jak należy. Pewnie wszystko też zależy jaki lapek.
  • Odpowiedz
@fervi: błędy som wszędzie, nawet w openssh ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale rzeczywiście po wielu różnych distro też siedzę na mint prywatnie. Z każdym innym miałem cyrki, ale interfejs wydaje się najbardziej znajomy . Wiadomo siła przyzwyczajeń dużo daje przy wyborze produktów
  • Odpowiedz
@jar-mitryn: Wiadomo, że błędy są wszędzie. Ale wiesz - na Linuksie się okazuje często, że coś nie działa w Gnome, a działa w KDE i na odwrót XD

Na przykład na Gnome nie działa (mi) Waydroid, bo artefakty
A na KDE nie działa Geforce Now (na Wayland) XD
  • Odpowiedz
@fervi: tia, ja miałem długo na starym thinkpadzie taką sytuacje, że gnome działał mi max 1 dzień, a później dostawałem w twarz czarnym ekranem z kursorem od myszki i tyle. To mnie długo zniechęcało do linuxa, aż odkryłem minta który po prostu działał nawet na słabszym kompie.
Tylko że obecnego nie potrafie skonfigurować żeby uruchomić gry windowsowe z gog, steam itp (starocie z biblioteki)
Kiedyś znajde czas żeby usiąść ...
  • Odpowiedz
@fervi: na steam instalowałem aptem/softwarecenter. Nie widzę połowy biblioteki, Z gog użyłem chyba minigalaxy, o heroic launcher nie słyszałem.
Gdy chwile pokombinowałem z poradnikami od innych osób skończyło się błedami przy odpalaniu poszczególnych gier. Przeinstalowałem obie aplikacje i odłożyłem na bok. Tak już pół roku czeka to w zawieszeniu bo i tak nie miałem czasu tego rozwiązać
  • Odpowiedz
@fervi: zapewne nie zrobiłem tego, załozyłem że powinno być skoro połowa gier jest :) pewnie to te z oficjalnym portem do linuxa o którym nawet nie wiedziałem
Dzięki za info, spróbuje dzisiaj właczyć po pracy i zobacze co tam sie zmieni.
  • Odpowiedz
nie ma libfuse outofthebox


@pyroxar: Wielki problem sobie zainstalować. Rozumiem, że chodzi o AppImage, Flatpak i tak jest lepszy, AppImage poza wygodą użytkowania nie ma w zasadzie żadnych zalet Flatpaka.

dopóki nie było libadwaita, nie dało się uzywać domyślnego shella, teraz to pięknieje, ale powoli, GTK musi odejść


Nie odejdzie, libadwaita jest biblioteką dodającą parę nowych rzeczy do GTK, nie osobnym toolkitem. GNOME się opiera na GTK i nic nie wskazuje
  • Odpowiedz
  • 0
Wielki problem sobie zainstalować


@nostalgiwolf: zainstalowałem, nie pomogło; może dlatego, że to beta. Ale na LM to jest i działa samo; Ubuntu wyłączyło deb w GUI; trzeba z terminala jechać.

GNOME się opiera na GTK i nic nie wskazuje na to by to się miało w bliskiej przyszłości zmienić.


GTK ma kiepską generyczną dokumentacje: samo w sobie jest po prostu trudne; Interfejsy webowe są juz lata świetlne przed GTK i linuchowym
  • Odpowiedz