Wpis z mikrobloga

FreeCAD - jak otworzyć pliki DXF i wykonać model 3D | Poradnik krok po kroku | Tutorial | PL

Tłumaczę krok po kroku jak plik DXF przekształcić w model 3D. Wykonywany detal to element ssawy do maszyny CNC. Oprócz modelu ssawy wykonuję również przykład z próbą naprawy prawdopodobnie błędnie wygenerowanego pliku DXF w postaci profilu NACA.

Zapraszam: (395) FreeCAD - jak otworzyć pliki DXF i wykonać model 3D | Poradnik krok po kroku | Tutorial | PL

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

Tag do śledzenia wpisów: #inzynierprogramista

#inzynierprogramista #cad #freecad #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #druk3d #technologia
InzynierProgramista - FreeCAD - jak otworzyć pliki DXF i wykonać model 3D | Poradnik ...

źródło: 350m

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@InzynierProgramista: Chciałem zapytać na poważnie, czy bierzesz jakieś leki na uspokojenie? Albo czy praktykujesz jakiś mindfulness? Czy w ogóle masz jakiekolwiek emocje, może jakieś antydepresanty Cię z nich wyjałowiły?

FreeCAD to jest przecież siódmy krąg piekieł, najbardziej nieużywalny soft jaki stworzono. Rozwijany chyba kompletnie bez żadnej wizji, co najlepiej pokazuje jego sztandarowy problem - "Topological naming bug". Oczywisty problem który trzeba rozwiązać przed rozpoczęciem tworzenia takiego programu. FreeCAD buja się z
AgresywnyKaloryfer - @InzynierProgramista: Chciałem zapytać na poważnie, czy bierzesz...

źródło: freecad

Pobierz
  • Odpowiedz
FreeCAD to jest przecież siódmy krąg piekieł, najbardziej nieużywalny soft jaki stworzono. Rozwijany chyba kompletnie bez żadnej

@AgresywnyKaloryfer:
Dziękuję za komentarz.
Ja dopiero zaczynam i się zastanawiałem cy to ja jestem głupi czy ten program.
Co chwila trzeba przełączać między "srodowiskami", wiele rzeczy intuicyjnie nie działa i najprostrze operacje dalej muszę sprawdzać na yt.
Co polecasz w zamian (proste kształty), darmowego?
  • Odpowiedz
@deryt: Z FreeCADem to mają problem inżynierowie którzy odnajdują się w każdym innym CADzie. Zresztą CAD to Computer Aided Design, więc każdy soft tego typu chce Ci jakoś pomóc w zrobieniu projektu. FreeCAD aktywnie przeszkadza.

Zależy co chcesz zrobić - do naprawdę prostych rzeczy sprawdzał mi się openSCAD, ale to jest zupełnie inne podejście które też nie jest bez wad. Ale program jest zrobiony dobrze i ten wąski zakres funkcjonalności wspiera
  • Odpowiedz
@AgresywnyKaloryfer:

Chciałem zapytać na poważnie, czy bierzesz jakieś leki na uspokojenie? Albo czy praktykujesz jakiś mindfulness? Czy w ogóle masz jakiekolwiek emocje, może jakieś antydepresanty Cię z nich wyjałowiły?

Nic z tych rzeczy. Myślę, że można poszukać odpowiedzi bliżej: cierpliwość. Być może praca w zawodzie konstruktora i codzienny kontakt z CAD od kilkunastu lat sprawia, że ograniczenia FreeCADa właściwie nie są czymś, co powodowałoby jakieś zdenerwowanie - rozumiem, że o tę
  • Odpowiedz
@deryt: Darmowych programów jest kilka. Oprócz poleconego przez @AgresywnyKaloryfer ze swojej strony mogę zaproponować Solid Edge Community Edition albo DesignSpark Mechanical (oba programy można znaleźć na moim kanale).
Natomiast nie rezygnowałbym zbyt szybko z FreeCADa. Początki może wydają się trudne, ale jak widać po dokonaniach innych użytkowników, czy nawet przeglądając moje filmy - FreeCAD jest w stanie umożliwić wykonanie nie tylko trywialne i pojedyncze bryłki. W razie czego, gdy dysponuję czasem,
  • Odpowiedz
@InzynierProgramista: W moim przypadku położył mnie projekt złożonego mebla. Budowałem go z płyt o różnej grubości.

Udało mi się zamodelować to w całości z prymitywów Part Design - każda płyta była osobnym prymitywem prostopadłościanu. Połączyłem je razem w Assembly 3. Wszystko sparametryzowałem sobie arkuszem i do tego momentu byłem nawet zadowolony - pomimo ogromu problemów udało mi się wszystko zbudować i połączyć. I tutaj następuje moment w którym FreeCAD sprowadził mnie
  • Odpowiedz
@AgresywnyKaloryfer: @InzynierProgramista uczylem ludzi AutoCada, z wielkim trudem potrafie najprostsza rzecz we freecadzie zrobic. Najgorsze to okreslenie wymiarów i wiązań ( bo kazdy rysunek musi miec zero stopni swobody). No i ten multum workbenczow przez ktore trzeba sie przebijać.
Mesh i body, wymiarowanie... dramat
  • Odpowiedz
@AgresywnyKaloryfer:

W moim przypadku położył mnie projekt złożonego mebla. Budowałem go z płyt o różnej grubości.

Pracuję nad takim tematem. Być może w przyszłym miesiącu będzie publikacja i prezentacja.

Co do stabilności obiektów typu prymitywy - nie potrafię się wypowiedzieć, ponieważ nigdy z tej funkcjonalności nie korzystałem pomimo zachęt różnych osób. Jako "starszy" CADowiec, wolę sobie po kolei wymodelować to co krytyczne i wiedzieć jakie to jest. Druga sprawa jest taka,
  • Odpowiedz
@FFFFUUUU:

uczylem ludzi AutoCada, z wielkim trudem potrafie najprostsza rzecz we freecadzie zrobic.

Ależ to jest całkiem normalne zjawisko. I nie tyle chodzi o samego FreeCADa, bo taki przypadek dotyka bardzo wiele osób, które po prostu zamieniają środowisko 2D na środowisko modelowania 3D. Jest to zupełnie odmienny sposób pracy i trzeba się z nim obyć. Bez definicji wiązań, relacji itd. nie bylibyśmy w stanie zapanować nad bardzo dużymi złożeniami. Np. kiedy
  • Odpowiedz