Wpis z mikrobloga

OPS wzywa mnie na wywiad środowiskowy, gdyż moja matka korzysta z pomocy OPS. Prowadzimy osobne gospodarstwo domowe, nie mieszkamy razem.

Z tego co rozumiem taki wywiad środowiskowy jest dla mnie opcjonalny. Nie chcę się od tego uchylać, bo kierownik OPS może pozwać mnie o alimenty dla matki. Dlatego chcę pójść na wywiad, ale z tego co rozumiem nie muszę odpowiadać na wszystkie pytania, np. o moje zarobki.

Kontaktowałem się z prawnikiem. Zostałem poinstruowany jak mam mówić w OPS, ale nie dopytałem o wszystko, w szczególności nie dopytałem jak ten wywiad przebiega, wygląda...

W OPS chcę poinformować o tym w jaki sposób pomagam matce: płacę za leki, media, kupuję jedzenie, przelewam pieniądze. Robię to dobrowolnie. Chcę poinformować, że matka nigdy nie prosiła mnie o pomoc. Chcę ujawnić niemały majątek matki. Chcę poinformować, że matka jest zaopiekowana, i że inni w rodzinie również jej pomagają. Chcę poinformować, że mama nie żyje w niedostatku, a jeśli jest w niedostatku, to z własnej winy, dlatego bo nie pracuje i nie dokłada starań, aby znaleźć pracę. W skrócie: chcę przedstawić moją perspektywę na sytuację mojej matki.

O co się martwię? Nie wiem jak ten wywiad wygląda. Na przesłuchaniu na policji zdaje się, że policjant zapisuje wszystko co mówię. Po przesłuchaniu całość czyta i pyta czy się "pod tym podpisuję". Na takim przesłuchaniu policyjnym ma się kontrolę nad tym, czy jakieś informacje nie zostały pominięte albo przekręcone. Czy dokładnie tak samo jest na wywiadzie środowiskowym w OPS?

Nie chcę, aby OPS wybiórczo pomijał to co im niewygodne dla całej sprawy.

Czy jeśli na wywiad przyjdę z kartką papieru na której mam ciągiem kilku zdań przedstawione to co chcę ujawnić, to czy OPS może (i musi) to dodatkowo dołączyć do dokumentacji? Bo chciałbym przyjść na wywiad z taką kartką.

Czy OPS może mi odmówić wpisania do dokumentacji czegoś o czym mówię, na przykład powołując się na to, że (według nich), to jest nieistotne dla całej sprawy?

Pozdrawiam!

#prawo #ops #neet #rodzicielstwo #rodzice #zwiazki #alimenty #zalesie
  • Odpowiedz