Wpis z mikrobloga

Jakie obligacje kupic jezeli rownie prawodpodobne jest to ze wyjde z nich w ciagu roku co w ciagu 3 lat? Dobrze rozumiem ze najlepiej wziac DOR ktore co msc wyplacaja odsetki a potem zaplacic kare jezeli wykupie wczesniej? Czy jest jakikolwiek sens zeby brac TOS albo inne? #obligacje #ekonomia #finanse #inwestowanie
  • 15
  • Odpowiedz
@bandera jeśli bierzesz na max 3 lata, to moim zdaniem TOS. wbrew pozorom miesięczna wypłata z DOR to jest największa ich wada, bo co miesiąc płacisz podatek belki i dalej pracuje tylko kapitał. w TOS po roku odsetki dopisywane są do kapitału i pracują razem z kapitałem na odsetki za kolejny rok.
  • Odpowiedz
  • 0
@powodzenia: a fakt ze w DOR moge za te odsetki kupic kolejne obligi? przy 10k po 2 msc moge kupic juz kolejna jedna obligacje - nie wychodzi to w sumie na to samo?
  • Odpowiedz
@bandera tracisz na podatku belki

poza tym DOR jest oparty o stopę NBP która teraz prędzej spadnie niż urośnie (ale #!$%@? wie)

wydaje mi sie, że na 10 scenariuszy, które możemy rozważać, w 9 wygra TOS
  • Odpowiedz
@bandera rodzinne są dobre, ale możesz je kupić tylko jeśli masz gowniaki, i ich się trochę nie opłaca sprzedawać, bo wtedy nie wraca ci kwota za którą możesz kupować obligacje rodzinne

z tego co wiem limit = ilość kasy pobranej z 500/800+
  • Odpowiedz
@bandera dostajesz, odsetki są naliczane codziennie, więc tyle ile ci wypracuje, minus 0.7zl od obligacji i na koniec podatek

np gdybyś kupił za 1000zl
po pół roku byś miał 32zl odsetek
od tego płacisz 7zł kary za wcześniejszy wykup
32 - 7 = 25 to twój zysk, od którego płacisz podatek belki
25 - (25 * 19%) = 20.25zl wyciągasz na czysto
  • Odpowiedz