Wpis z mikrobloga

https://en.wikipedia.org/wiki/Enshittification

Czy też macie dość tego całego #enshittification które ostatnio jest wszędzie? Kilka przykładów które mnie ostatnio dotknęły
- nie mogę już używac map google na moim składanym telefonie, bo po pewnej aktualizacji aplikacja źle się wyświetla. Teraz używam mapy.cz, ale w #!$%@? mnie to boli, bo lubiłem oglądać zdjęcia satelitarne
- #youtube skasował możliwość wyboru jakości odtwarzania. Teraz albo masz super duper jakość, albo #!$%@?ą do kwadratu. Kiedyś wybierałem sobie 480p i było mi z tym bardzo dobrze. Nie używam już tej #!$%@? aplikacji
- #allegro testuje #!$%@? grupowanie ofert których nikt nie chce. Po ostatniej aktualizacji nie da się tego wyłączyć. Nie będę niczyim królikiem doświadczalnym. Wyjdzie mi to na dobre i będę wydawał mniej pieniędzy
- ostatnio głośno było o #playstation które wymusza na użytkownikach założenie konta na grę którą już się kupiło. Zrobiłem refund i #!$%@? im w dupę
- Na telefonie używam nova launcher, w zeszłym tygodniu wyszła aktualizacja która skasowała moją całą konfigurację
- #mbank ostatnio dowalił nowe cenniki i musiałem zmienić bank na #millenium który #!$%@? wcale nie jest lepszy. Tam pracują chyba jacyś skończeni idioci. Ostatnio nie mogłem zrobić przelewu (limity transakcji), aplikacja mówiła mi bym klikał w menu które nie istnieją. Debile zmieniają ciągle UI, ale nie aktualizują żadnych powiadomień czy tam dokumentacji
- wyszukiwarka #google działa teraz tak #!$%@?, że nie da się jej już używać. Same reklamy, nie da się kliknąć w mapę. Jako zastępnika używam #qwant ale wolałbym nie musieć się przesiadać
- #netflix który chwalił się, że warto dzielić się kontami teraz to zablokował, a my nic z tego nie mamy w zamian. Skasowałem tam konto i teraz ściągam #torrenty
- #wykop wiadomo, że aktualizacja z zeszłego roku była i wciąż jest #!$%@?

Podobnych przypadków jest w #!$%@? dużo wszędzie. Nie pamiętam kiedy jakaś aktualizacja naprawdę wniosła coś dobrego, prawie zawsze jest tylko gorzej. Korporacje ruchają nas w dupę, a my nie możemy z tym nic zrobić. Jest z tego jeden plus, ponieważ wszystko działa aż tak #!$%@?, to zacząłem czytać więcej książek, bo to jest coś co zawsze działa i będzie działać. Mam ją fizycznie, nikt nie może mi jej skasować, ani co gorsza zaktualizować. Przecież ci idoci od #ui zaraz wpadliby na pomysł, by książki rollować na zwojach. Wiadomo, lepiej mieć jedną stronę, niż 1000 (landing page). Przecież inaczej czytelnik się pogubi, nie? No, ale też jest pewien regres, nie wiem dlaczego, ale przestano umieszczać jaki był ich nakład.

Kiedyś #internet był o wiele lepszym miejscem. #html był stworzony by wyświetlać statyczne strony internetowe aka wizytówki. Teraz wszędzie są te #!$%@? #landingpage które mają teksty pisane przez idiotów copywrigterów, lub wygenerowane przez chat gpt. Strona z kajakami od której oczekuję tylko początek i koniec sezonu, telefon, adres i cennik nie włączy mi się bez #javascript Prosi mnie o dostep do powiadomień, lokalizacji i zasłania wszystko powiadomieniem o ciasteczkach. Jakich #!$%@? ciasteczkach? Przecież to powinna być czysta strona html. To czy są tam animacje, gradienty i inne #!$%@? muje, nie wpłynie na to czy tym kajakiem #!$%@? popłynę, czy nie.

Macie jakieś przykłady #enshittification z życia którymi warto się podzielić? Czy przesadzam? Czy zmieniam się w starego dziada?

##!$%@? #programowanie #it #korporacje #regres #regrescywilizacyjny #michaubialek
adrninistrator - https://en.wikipedia.org/wiki/Enshittification

Czy też macie dość t...

źródło: 2024-05-13_17-34

Pobierz

Doświadczasz enshittification?

  • Tak, wszystko jest tylko coraz gorsze 88.3% (68)
  • Nie 11.7% (9)

Oddanych głosów: 77

  • 9
  • Odpowiedz
- nie mogę już używac map google na moim składanym telefonie, bo po pewnej aktualizacji aplikacja źle się wyświetla. Teraz używam mapy.cz, ale w #!$%@? mnie to boli, bo lubiłem oglądać zdjęcia satelitarne


U mnie działa.

- #youtube skasował możliwość wyboru jakości odtwarzania. Teraz albo masz super duper jakość, albo #!$%@?ą do kwadratu. Kiedyś wybierałem sobie 480p i było mi z tym bardzo dobrze. Nie używam już tej #!$%@? aplikacji


Od dawna
  • Odpowiedz
Macie jakieś przykłady #enshittification z życia którymi warto się podzielić?


@adrninistrator: Tak. Cały kapitalizm staje się groteską samego siebie i maniakalnie szuka coraz bardziej absurdalnych sposobów na zarabianie na każdej, nawet najbzdurniejszej lub pogarszającej zmianie, ale w dalszym ciągu nazwaną nowością. Na zoomerów to jeszcze działa, na starszych niekoniecznie. Plus pytanie, czemu ludzie ciągle uważają że internet ciągle MUSI się ulepszać, a może to tylko przejściowa moda lub wynalazek, który w
  • Odpowiedz
@missioncritical: Ale czy ktoś się ciebie pytał o zdanie? Napisałem tylko które rzeczy w moim życiu uległy pogorszeniu. Możesz napisać które w twoim są teraz gorsze.

Wiem, że mogę używać google inaczej to będę miał inne wyniki, wiem że mogę używać Firefoxa itp ale ja tego nie chce. Nie zrozumiałeś meritum mojego wpisu
  • Odpowiedz
@eeehhh: to, że coś nie ulegnie polepszeniu to jedno, ale chodzi tutaj o to, że wszystko jest coraz gorsze.

Open source też się stacza. Całe te paczki apt, snap I jego konkurencja. Gimp przepisywany od 10 lat na gtk. Które już nie jest wspierane. To wszystko nie ma najmniejszego sensu
  • Odpowiedz
@adrninistrator: Na szczęście na wpływy korporacji też każdy ma tu oko i póki co większość sra na snapy, chociaż wyhodowane pokolenie konsumcyjnych korpośmieci nawet i to nie przeszkadza, że serwer snapów ma zamknięty serwer. Windows zbrzydnie, to będzie inwazja na pingwina - już przygotowane przez graczy którzy najwięcej wpłacili. Jak zaraza. Póki co, istnieje tam jeszcze jako-taki wybór..

Ludziom trzeba zadać pytanie, ile gotowi sa oddać za własną wygodę...
  • Odpowiedz