Wpis z mikrobloga

Mirki PYTANIE - w 2024 zdecydowalibyście się na BUDOWĘ domu czy zakup GOTOWEGO?

Małopolska, okolice Krakowa. Rozważam nieduży dom w stanie deweloperskim z ładnie zagospodarowaną działką - nie od dewelopera a prywatnego inwestora, którego znam 2 lata - pobudował 2 takie same domy, w jednym będzie mieszkał. Na minus ogrzewanie gazowe i brak rekuperacji (chociaż tu są różne opinie). Z drugiej strony sensowna działka (nie w polach, z dostępem do MPK/PKP) to koszt ok 400k. Samą budowę ciężko realnie oszacować.. Z jednej strony po kosztorysach wydaje się, że budując można oszczędzić, z drugiej słyszę wiele głosów "dolicz do takich szacunków 40%". O stresie i poświęconym czasie nie wspomnę. Nie budowałbym się sam - brak ludzi, sprzętu i umiejętności - brałbym kierownika + ekipy lub generalne wykonastwo.

Co byście robili. Ktoś żałuje podjęcia budowy / zakupu gotowca?
Z góry dzieki za wszelkie komentarze

#budowadomu #budownictwo #budowa #remontujzwykopem #remont #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #domy #nieruchomosci #pytanie #ankieta
cebula12klocuch13 - Mirki PYTANIE - w 2024 zdecydowalibyście się na BUDOWĘ domu czy z...

źródło: podcast_1200_720_budowa_domu_czy_zakup_domu

Pobierz

Budowa czy zakup gotowca?

  • Budowa domu 57.5% (92)
  • Zakup gotowego domu 42.5% (68)

Oddanych głosów: 160

  • 40
  • Odpowiedz
@cebula12klocuch13: 400k za działkę, ładnie się tam bawicie.
Jeżeli chcesz mieć pewność wszystkiego i wszystko dopilnujesz, sporo zrobisz sam to najlepiej budować samemu. Deweloper bierze kasę, a robi tanio i szybko, czasami to jest tak spierdzielone, że głowa mała. Ludzie nie wiedzą co robić, deweloper odbija piłeczkę, może być rekuperacja spierdzielona, a ty się pakujesz w rekuperator za 13k, kupujesz bliźniaka, a pomiędzy domkami ściany są oddzielone wełną, która wygląda jak
  • Odpowiedz
@cebula12klocuch13: Nie ma prostej odpowiedzi. Jak gotowiec to odbiory z inspektorem, umowa konsultowana z prawnikiem etc. Samodzielna budowa potrafi wykończyć i też często trafiają się babole. Ja budowałem sam, wg projektu, zlecałem i jestem zadowolony. Ale czasu kosztowało to niesamowicie dużo.
No i faktycznie, kosztorysy są zawsze mocno zaniżone.
  • Odpowiedz
@cebula12klocuch13 kupiliśmy dom od dewelopera i nie żałujemy. Dom kupiliśmy rok temu, 100m, działka 1500, cena 670k. W tej chwili właśnie sama działka 1000m w okolicy to cena 400-500k.

Wiadomo, jest to kwestia kompromisów. Jakbyśmy mieli sami budować, wybierać projekt czy zamawiać u architekta to kilka rzeczy byśmy zmienili, ale ogólnie trafiliśmy na dom, który nam odpowiada.

Też moim zdaniem jeśli nie znasz, nie masz do tego zdolności, nie masz czasu to
  • Odpowiedz
Deweloper bierze kasę, a robi tanio i szybko, czasami to jest tak spierdzielone, że głowa mała.


@Qullion: U mnie po sąsiedzku dew stawiał 2 bliźniaki (4 adresy). Te budynki nadają się właściwie to rozbiórki, każdy z 4 właścicieli zgłosił sprawę do sądu, kasa zamrożona, mieszkać się nie da, ludzie będą się z tym bujać jeszcze parę lat.
  • Odpowiedz
@cebula12klocuch13: jaki dom, jaka technologia, jakie EP, cokolwiek... ()

Za 300k szkieletowa stodole 82m2 z pustka nad salonem i 4 syp CI postawia w 3 dni + plyta 30-40k + schody 10k, + wykonczenie 150k
Fasada przeszklona 2x3 szyby, reszta 3 szyby, izolacja lacznie 26cm (20 welna, 6 steico), EP 35
  • Odpowiedz
@Qullion: niestety takie ceny gruntów, w okolicach krakowa jest mało ziemi.
@Lonate za tą cenę nawet bym się nie zastanawiam, gratuluję. Niestety na dzisiejsze standardy x2
@hrabia_ponimirski rozwiniesz wątek - co tam się np dzieje? Brzmi jak skrajny przypadek ale może coś wyciągnę dla siebie
@programista15cm nie podawałem szczegółów bo chciałem pytanie zostawić bardziej otwartym, ale faktycznie doprecyzujmy w dwóch słowach - technologia tradycyjna, dom 120-150m, garaż chociaż jednostanowiskowy. Obecny który
  • Odpowiedz
@programista15cm: 82m2 i 4 sypialnie? Przecież takie maksymalne minimum : 4 pokoiki 4x10m, 2 łazieneczki 10m, kuchnia 10m, salonik z jadalnią 20m=80m2 a gdzie komunikacja, schody, kotłownia, wiatrołap?
  • Odpowiedz
rozwiniesz wątek - co tam się np dzieje? Brzmi jak skrajny przypadek ale może coś wyciągnę dla siebie


@cebula12klocuch13: mówiąc ogólnie to potężne błędy zaczynając od projektu, niestabilnej konstrukcji, instalacjach które robili jacyś bezdomni, dachu który powoli odpada etc.
I nie nazwałbym tego skrajnym przypadkiem. Hossa w deweloperce spowodowała że każdy kto miał jakąś działkę i betoniarkę zapragnął być deweloperem. Stąd zalew budynków które nie powinny nigdy powstać. Dlatego jeśli gotowiec
  • Odpowiedz