Wpis z mikrobloga

Pytanie czy się różnią dyski dedykowane do monitoringu czy NAS (coś na przykładzie Seagate i Eagle oraz Iron Wolf) od tych standardowych talerzowców? Bo jedyne co widzę jako zwykły user, to różna technologia CMR vs SMR. A to dość kluczowe, że względu na bezpieczeństwo danych zapisanych. Więc zdecydowanie wolę CMR-a

Czy taki dysk do NAS, używany w zwykłym PC jako backup i magazyn danych i (system na SSD) ma jakieś negatywy?

#pcmasterrace #hdd #bakcup
  • 6
  • Odpowiedz
@hiperchimera:

Różnica w rodzaju pracy, NAS czy monitoring to ciągła praca nawet przez kilka lat, dlatego nie lubią wyłączania. Dyski NAS są przystosowane, że tak powiem do "katowania" ciągłego. W teorii wrzucenie do kompa takiego dysku nie ma sensu, bo dostaniesz w mniejszych pieniądzach zwykły HDD i robisz najprostszego RAID-a i dane zabezpieczone(oczywiście + kopia zapasowa)

Bo jedyne co widzę jako zwykły user, to różna technologia CMR vs SMR. A to
  • Odpowiedz
@Czapelek: dzięki za informację, natomiast moje wątpliwości dotyczą tego czy "przystosowane" oznacza, że mogą tak pracować czy, że muszą pracować 24/7?

odnośnie CMR/SMR bardziej sprawa sie tyczy nie padnięci całego dysku, co problemu "dachowkowego" sposobu zapisywania, gdzie np. problem z zapisem ścieżki bieżącej (jakiś blackout, error, i tak dalej) może mieć wpływ na dane już zapisane.

Kopie zapasowe robię, ale nawet backup backupu musi się w końcu na jakimś dysku zakończyć
  • Odpowiedz
@hiperchimera:

CMR/SMR bardziej sprawa sie tyczy nie padnięci całego dysku, co problemu "dachowkowego" sposobu zapisywania, gdzie np. problem z zapisem ścieżki bieżącej (jakiś blackout, error, i tak dalej) może mieć wpływ na dane już zapisane.


I tak w jednym i w drugim przypadku (blackout, error) nie ma znaczenia, przy NASie i odbudowie macierzy ma już znaczenie
  • Odpowiedz
@hiperchimera: ja mam od 11 lat w kompie WD RED 1TB i nie ma problemów, słyszałem, że różnią się głównie firmwarem, te do nasów są bardziej zoptymalizowane na ciągły zapis w dużej ilości danych, domowe są zoptymalizowane pod energooszczędność i mniejszy hałas, a te do monitoringu to leją na błędy, jak nie zapisze bloku to idzie dalej zamiast czekać i blokować, w strumieniu h264 to różnica może klatki albo mniejsza
  • Odpowiedz
  • 0
@maniel: "te do monitoringu to leją na błędy, jak nie zapisze bloku to idzie dalej zamiast czekać i blokować, w strumieniu h264 to różnica może klatki albo mniejsza"

czyli wynika z tego że dysk dedykowany przez producenta do monitoringu to niekoniecznie najlepsza opcja do backupu?
  • Odpowiedz