Wpis z mikrobloga

"Drapacz chmur Prudential stał się bohaterem najsłynniejszego zdjęcia z czasów Powstania. Fotografia ta jest dziś rodzajem ikony, bezbłędnie kojarzonej ze zrywem warszawian w 1944 roku.

28 sierpnia Niemcy ostrzeliwali budynek z ciężkich moździerzy. Wtedy to powstała seria zdjęć Sylwestra Brauna "Krisa", ukazująca eksplozję pocisków i ogarniający wieżowiec pożar.

- Niemcy walili w okolice placu Napoleona. Byłem przekonany, że celem ataku stanie się gmach Prudential, górujący nad miastem niczym wieża. Na jego górnych piętrach usadowił się punkt obserwacyjny AK - opowiadał fotograf podczas wystawy swych prac w 1979 roku."

Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski "Przewodnik po powstańczej Warszawie"

#fotohistoria #historia #1944 źródło #powstaniewarszawskie <- zachęcam do obserwowania, mogę gromadzić tego więcej.
LastCookie - "Drapacz chmur Prudential stał się bohaterem najsłynniejszego zdjęcia z ...

źródło: comment_ZdngWQRlS7oG9r2RcYRR0iGQKPckwLM0.jpg

Pobierz
  • 4
@LastCookie: Warto wspomnieć o drugim warszawskim wysokościowcu z dwudziestolecie międzywojennego PAST. Również z udziałem w powstaniu. Za wiki:

"W czasie wojny budynek PAST-y zasłynął z zaciętych walk jakie toczyły się o niego podczas powstania warszawskiego. Budynek był bardzo silnie broniony przez Niemców. Walki powstańcze o zdobycie gmachu trwały od 2 do 20 sierpnia. Zostały zakończone sukcesem, jednak sam budynek został bardzo poważnie zniszczony. Pozostał w rękach powstańców - wraz z otaczającym
NuGuns - @LastCookie: Warto wspomnieć o drugim warszawskim wysokościowcu z dwudziesto...

źródło: comment_eotfwsrujEtvL7u0wUZROhMuAMIdsrAL.jpg

Pobierz