Wpis z mikrobloga

#mapy #kartografiaekstremalna #kartografia #ciekawostki #polska #demografia #ludzie

Może nie każdy ma na facebooku polubioną Kartografię Ekstremalną, ale dzisiejsza ciekawostka warta jest (moim zdaniem) pokazania tutaj:

Główny Urząd Statystyczny po cichu zrobił coś niesamowicie fajnego, a mianowicie mapę faktycznego zagęszczenia >ludności. Stworzono tytaniczną pracą bazę punktów adresowych i każdemu takiemu punktowi przypisano liczbę osób >mieszkających pod danym adresem. Następnie kraj podzielono na kwadraty o boku długości kilometra i wygenerowano widoczną tutaj mapę.


Oprócz mapy zagęszczenia ludności w siatce kilometrowej zrobiono podobne także obrębów geodezyjnych, rejonów >statystycznych i obwodów spisowych, a także mapy dojazdów do pracy na tych samych poziomach agregacji.


Zgodnie z informacjami, które uzyskałem, do końca roku można spodziewać się udostępnienia danych o liczbie ludności w >przekroju rejonów statystycznych i obwodów spisowych na portalu geostatystycznym GUS.


Więcej informacji i mapy: http://geo.stat.gov.pl/granty


A na tej mapie polecam poczynić dwie obserwacje:


1. Jak świetnie widać łańcuchówki w Małopolsce


2. Jak delikatnie odznacza się obszar II RP (ten jaśniejszy niebieski) na tle obszarów dawnych Niemiec (najciemniejszy >niebieski).

Sam mieszkam w południowej Polsce i nie sądziłem że obszar ten jest tak gęsto zaludniony. Myślałem, że to na zachodzie naszego kraju jest najwięcej ludków.
dessann - #mapy #kartografiaekstremalna #kartografia #ciekawostki #polska #demografia...

źródło: comment_cH1hTcF5XllzvXoe5fCT8jXitaxPoeTR.jpg

Pobierz
  • 21
@Parte: Mniej więcej w tym trójkącie o wierzchołkach za Rzeszowem, koło Wałbrzycha i Trójmiasto mieszka zdecydowana większość ludności Polski. W dodatku tu rozmieszczone jest 3/4 albo więcej przemysłu i gminy położone w tym obszarze przynoszą jakieś 80-90% PKB. Nie mogę znaleźć dokładnych źródeł, w książkach do geografii w liceum coś powinno być, na wykładach też takie tematy miałem poruszane. Generalnie na tym trójkącie oparta jest też strategia obronności - utrzymać trójkąt
sprzedam_nerke - @Parte: Mniej więcej w tym trójkącie o wierzchołkach za Rzeszowem, k...

źródło: comment_geYAh71hYCowaMbEWRBP2AuFpofWUXwM.jpg

Pobierz