Wpis z mikrobloga

#shitwykopsays #60groszyzawpis #ruskapropaganda #kremlowskiekonfidenty

http://www.wykop.pl/wpis/9271296/#comment-25142088

konradinio


@Fren: Stalin i to są na to fakty i świadkowie wierzył w boga, i zahamował likwidację cerkwi przecież do 1943 w ZSRR miało nie być żadnych cerkwi podczas gdy on to powstrzymał, ja go nie bronię ale dla cerkwi to był wybawcą od lenina

Wpis wygral zestawienie najwiekszych bzdur historycznych jakie tu czytalem od paru lat (a jestem tu dlugo)
  • 3
@nofink: Nie jestem ekspertem i,niestety, nie pamiętam dat, ale w Archipelagu Gułag Sołżenicyn wyłożył sprawę następująca. Na początku wywozili górę hierarchii cerkwi. Później schodzili coraz niżej, aż doszli do samych wiernych (oczywiście nie wszystkich, ale było tego dużo. Np. za wychowywanie dziecka w tonie religijnym dostawało się dychę za antysowiecką propagandę). Później represje ustały, a na końcu pewna ilość popów została wypuszczona. Była w to jeszcze, na początku (przynajmniej później o
@Kiper602: Stalin wymordowal ponad 40 000 duchownych , drugie tyle siedzialo w lagrach.

Mowienie ze 'zachomowal likwidacje cerki' jest szczytem cynizmu. On poprostu zlagodzil swoje mordy. Przyczyna byla inwazja Niemcow. Gdyby nie ona dalej kontynuowal by zabijanie z powodow religijnych.
@nofink: Nie neguję tego. Sołżenicyn niestety nie napisał dokładnie kto (albo kiedy) zaczął prześladowania i na jaką one były skalę. Zauważył za to jednak że prostytutki w pewnym okresie (nie pamiętam w jakim, mam słabą pamięć do dat, ale na pewno za Stalina), miały lepiej bo dostawały 3 lata, mogły zarabiać w obozie i wracały później do zawodu. Skazani za wiarę dostawiali 10lat i duża część (większość?) już nigdy nie zobaczyła